• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Afty v ústach, na jazyku a v krku: Najrychlejšia liečba, 12 babských rád a prevencia

Afty v ústach, na jazyku a v krku: Najrychlejšia liečba, 12 babských rád a prevencia

Afty v ústnej dutine a na jazyku zrejme poznáte veľmi dobre a dobre teda viete, aké sú bolestivé a nepríjemné. Ihneď skúste týchto 12 babských rád. Uľaví sa vám.

Afty alebo orálna kandidóza je kvasinková infekcia úst. Objaví sa, keď sa vám v ústach premnoží huba Candida albicans. Candida je celosvetovo najčastejšou príčinou plesňových chorôb u ľudí.

Je normálne, že malé množstvo Candidy bežne žije aj vo vašich ústach. Keď váš imunitný systém pracuje správne, prospešné baktérie Candidu držia pod kontrolou. 

Afty sú bežný zdravotný problém u detí aj dospelých. Najčastejšie sa vyskytujú u dojčiat a batoliat, ďalej u starších ľudí a ľudí s oslabeným imunitným systémom. Rizikovou skupinou sú tiež ľudia s nedostatočnou zubnou hygienou alebo zubnými protézami.

afty v ústach a na jazyku
Najčastejšie sa afty vyskytujú na jazyku a vnútornej strane líc.

Bežné prejavy aftov

Afty sa prejavujú ako biele alebo žltkasté hrbôľky na vnútornej strane líc a na jazyku.

Infekcia býva typicky mierna. U ľudí so slabým imunitným systémom sa však môže rozšíriť do ďalších častí tela a spôsobiť aj vážne zdravotné problémy.

Pokiaľ sa u vás objavia afty, budete pre zbavenie sa kvasiniek musieť užívať antimykotiká.

Niektoré nepríjemné príznaky sa vám však môže podariť zažehnať aj pomocou našich 12 domácich tipov. Čítajte ďalej a zistite, ako afty liečiť pomocou bežných surovín, z ktorých väčšinu máte určite doma po ruke vo vašej špajzi.

Čo na afty v puse? 12 účinných babských rád.

Afty treba začať liečiť čo najskôr, aby sa infekcia nerozšírila. Lekári na afty často predpisujú antimykotiká vo forme ústnej vody, tabletiek či pastiliek. Ľahšie prípady môžu odznieť aj samé.

Nasledujúce rady je ideálne využiť ako doplnok antimykotík pre rýchlejší ústup príznakov infekcie.

Slaná voda afty vydezinfikuje

Soľ má antiseptické, čistiace a upokojujúce vlastnosti. To z nej robí bežnú domácu pomoc pri mnohých ústnych problémoch. Vyplachovanie úst slanou vodou môže afty zmierniť.

Ako na to?

 • ½ lyžičky slanej vody rozpusťte v 1 pohári teplej vody
 • prepláchnite si roztokom niekoľkokrát ústa
 • soľný roztok vypľujte

Zaraďte do jedálnička Blendeu SUPERGREENS, ktorá afty upokojí

Naša zákazníčka Lucie trpela veľmi ťažkými, bolestivými aftami. Skúsila skoro všetko, nič nepomáhalo. Pozitívne účinky malo podľa jej slov až užívanie Blendea SUPERGREENS.

Dnes sa konečne môže zas usmievať, normálne jesť, piť a rozprávať. Zmiernite svoje afty Blendeou aj vy.

“Je mi moc líto, že jsem si Blendeu neobjednala dřív, protože její účinky jsou opravdu skvělé. Bohužel jsem, ale chodila domu dost vyčerpaná a myslela jen na to, jak si lehnu a bolest zaspím. Na nějaký nákup a objednávku jsem tedy neměla ani pomyšlení,”

smeje sa spokojná zákazníčka Lucia
Ingrediencie zmesi Blendea Supergreens
Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých prospešných účinkoch zmesi SUPERGREENS. Prípadnú objednávku vám doručíme do 48 hodín, a ihneď si môžete uľaviť od nepríjemných aftov.

Ako na to?

 • 1 lyžičku zmesi Blendea SUPERGREENS zmiešajte s 200 ml čistej vody alebo džúsu
 • vypite ihneď bez odstátia
 • užívajte najlepšie nalačno každé ráno

Jedlá sóda vydezinfikuje ústa

Aj výplach úst jedlou sódou (sodium bicarbonate, hydrogenuhličitan sodný) môže s liečbou aftov pomôcť.

V štúdii z roku 2009 vedci skúmali účinnosť jedlej sódy ako dezinfekčného prostriedku proti Candide albicans prilepenej na akrylátovej živici. Test mal simulovať každodennú dezinfekciu zubných protéz.

Výskumníci prišli k záveru, že aj keď sa nejedná o najúčinnejšiu formu dezinfekčného prostriedku, je jedlá sóda “životaschopnou alternatívou”.

Ako na to?

 • ½ lyžičky jedlej sódy rozpusťte v 1 pohári teplej vody
 • prepláchnite si roztokom ústa
 • roztok vypľujte

Čistý biely jogurt doplní prospešnú mikroflóru

Probiotický jogurt obsahuje živé “dobré” kultúry baktérií, ktoré môžu s aftami v puse pomôcť.

Tieto kultúry Candidu nezabijú. Zastavia však jej rast a môžu pomôcť obnoviť správnu rovnováhu medzi “dobrými” a “zlými” baktériami vo vašich ústach.

Keďže je jogurt mäkký, je skvelou potravinou v prípade, že sa vám ťažko prehĺta kvôli bolestivým léziám v ústach a krku.

Ako na to?

 • pri prvých príznakoch aftov jogurt jedzte niekoľkokrát denne
 • Candida má rada cukor, preto voľte jogurty nesladené, ideálne biele neochutené jogurty gréckeho typu alebo kefíry, cmary a zakysanky

Genciánová violeť (genciánka, genciálka)

Genciánová violeť je fialovo zafarbené syntetické farbivo s antimykotickými vlastnosťami. Je bežnou domácou pomocou proti aftom.

Genciánovou violeť kúpite bez predpisu v lekárni či na internete. Pozor ale na dlhodobé užívanie. Môže byť zdraviu škodlivé.

Ako na to?

 • Genciánovú violeť aplikujte na postihnutú oblasť vatovým tampónikom 2-3x denne alebo podľa pokynov lekárnika.

Citrónová šťava tlmí plesňové bujnenie

Predpokladá sa, že citrónová šťava má antiseptické a protipliesňové účinky, ktoré môžu pomôcť v boji proti hube spôsobujúcej afty.

Štúdia z roku 2009 tvrdí, že citrónová šťava je na liečbu aftov u ľudí s HIV účinnejšia než genciánová violeť. Pretože však bola štúdia malá, je potreba viac vedeckých dôkazov.

Ako na to?

 • šťavu z ½ citróna pridajte do 1 pohára teplej vody
 • zmes vypite alebo ju použite ako výplach úst

Niektorí ľudia citrónovú šťavu aplikujú priamo na miesta postihnuté aftami, ale kyslý citrón môže spôsobiť pálenie a podráždenie.

Kurkuma tlmí zápaly úst a krku

Kurkuma svoju žiarivú žltú farbu získava z kurkumínu. Kurkumín je silná zlúčenina, u ktorej sa predpokladajú protizápalové schopnosti.

Podľa štúdie z roku 2010 na myšiach môže kurkumín afty liečiť. Štúdie tvrdia, že kurkumín pôsobí nielen proti druhu Candidy albicans, ale aj proti tým ostatným – obzvlášť v kombinácii s piperínom (extrakt z čierneho korenia).

Piperín je zlúčenina, ktorá telu pomáha absorbovať kurkumín. Je však potrebných viac overených vedeckých dôkazov.

Viete, že pre vás vyrábame kapsuly s kurkumou a piperínom v 100 % BIO kvalite? Piperín pomáha vstrebávať kurkumín a spoločne násobia svoje prospešné účinky.

V prípade objednávky vám balíček doručíme do 3 pracovných dní.

Ako na to?

 • Pripravte si “zlaté mlieko” kombináciou ¼ až ½ čajovej lyžičky kurkumovej pasty s troškou čierneho korenia a 1 pohárom mlieka vlastného výberu
 • v hrnci zohrejte
 • zmes pri pití prevaľujte v ústach
Recept na prípravu zlatého kurkumového mlieka pre podporu imunity a zmiernenie aftov.

Klinčekový olej uľaví od boľavých aftov

Ľudia používajú klinčekový olej ako ľudovú medicínu na ústne problémy už celé storočia. Aj v dnešnom zubnom lekárstve sa používa ako antiseptikum a prostriedok na úľavu od bolesti.

Podľa štúdie z roku 2005 na potkanoch s potlačenou imunitou bola hlavná zlúčenina klinčekového oleja (eugenol) pri liečbe aftov v ústach rovnako účinná ako antifungálna látka nystatín (Mycostatin).

Pre potvrdenie týchto účinkov klinčekového oleja je stále potrebný ďalší výskum na ľuďoch. Mohol by však skvelo fungovať ako doplnok liečby aftov.

Ako na to?

 • užite klinčekový olej podľa pokynov lekára či výrobcu
 • môžete si vyrobiť tiež ústnu klinčekovú vodu zaliatím 1 lyžičky celého klinčeka vriacou vodou a aspoň 5minútovým luhovaním
 • zvyšky klinčeku preceďte
 • zmes chvíľu prevaľujte v ústach a potom vypľujte

Klinček u niekoho môže vyvolať alergickú reakciu alebo znecitlivenie úst.

Oregánový olej proti mikróbom

Oregánový olej sa používa hlavne na ochutenie potravín. Má tiež antimikrobiálne a protipliesňové vlastnosti.

Podľa staršieho výskumu na myšiach a in vitro je oregánový olej účinný aj proti Candide albicans.

Ako na to?

 • do 1 pohára vody pridajte 2 kvapky oregánového oleja
 • zmes chvíľku prevaľujte v ústach a potom vypľujte

Jablkový ocot proti nebezpečnej stomatitíde

Ľudia so zubnými protézami majú vyššie riziko aftov. Zle padnúce alebo nedobre vyčistené protézy sú pre Candidu ideálnym prostredím, v ktorom sa jej veľmi darí. Môže vyvolať stav podobný aftom, nazývaný dentálna stomatitída.

Podľa štúdie in vitro z roku 2015 má jablkový ocot protipliesňové vlastnosti a môže teda predstavovať dobrú liečebnú alternatívu pre ľudí s dentálnou stomatitídou.

Ako na to?

 • do 1 pohára vody pridajte 1 čajovú lyžičku jablkového octu
 • zmes chvíľku prevaľujte v ústach aspoň 15 sekúnd a potom vypľujte

Niektorí odborníci na oblasť zdravia odporúčajú preplach neriedeným jablkovým octom, to však môže v ústach spôsobiť bolestivé pálenie.

Vitamín C ako prevencia ďalších aftov

Vitamín C (alebo kyselina askorbová) je nevyhnutný pre správnu funkciu imunitného systému. Pôsobí tak, že podporuje produkciu bielych krviniek, ktoré vaše telo pomáhajú chrániť pred infekciou.

Týmto bunkám pomáha fungovať efektívnejšie a chráni ich pred škodlivými molekulami.

Zdravý imunitný systém pomáha obnoviť rovnováhu vášho tela. Pokiaľ trpíte nedostatkom vitamínu C a zvýšite jeho príjem, môže vám to pomôcť poraziť infekciu.

Správna ústna hygiena ako základ prevencie pred aftami

Akonáhle sa aftov zbavíte, riziko opakovanej nákazy môžete znížiť správnymi hygienickými technikami. Zuby a jazyk si čistite 2x denne, zubnú kefku po vyliečení aftov vymeňte.

Overte si, či si vôbec čistíte zuby správne. Nie je žiadna hanba sa to kedykoľvek dokonale doučiť.

Afty v ústach a na jazyku: Často kladené otázky FAQ

Ako poznám, že mám afty??

Afty v krku a ústach takmer vždy vyvolávajú určité príznaky. Ich prejavy sa však líšia čo do závažnosti, tak dĺžky trvania. Medzi bežné príznaky patria:
– vyvýšené biele či žltkasté lézie (škvrny a hrboľky) pripomínajúce tvaroh na jazyku, vnútorných stranách líc, ďasnách, perách a mandliach
– mierne krvácanie pri ich porušení
– začervenanie, pálenie alebo bolesť v celých ústach
– krvácanie z úst
– pachuť v ústach
– suchá, popraskaná koža v okolí kútikov
– problémy s prehĺtaním jedla a pitím

Kedy s aftami navštíviť lekára??

Pre väčšinu ľudí afty nie sú závažný problém. Pri extrémne oslabenej imunite sa však môžu rozšíriť až do srdca, mozgu, očí a inde do tela. Táto infekcia môže vyvolať až život ohrozujúci septický šok. Afty vám vyšetrí obvodný lekár alebo zubár. K lekárovi zájdite, pokiaľ sa vám aftov nepodarí zbaviť do 3 dní.

Čo robiť, ak má afty na jazyku a v krku dieťa?

Dojčenci trpiaci aftami môžu afty preniesť na matkin prsník. Ak dojčíte a na bradavkách sa vám objaví podráždenie, začervenanie alebo bolesť, navštívte lekára. Rovnako ak máte podozrenie na afty u dieťaťa a do 3 dní nemiznú. Nami uvedené domáce tipy nie sú všetky vhodné pre deti.

Čo na afty pomáha?

12 babských rád na afty z článku môže zmierniť príznaky, kvasinkovú infekciu však nemusia úplne vyliečiť. Pre zbavenie sa kvasiniek Candida budete potrebovať lekárom predpísané antimykotík, takže si ich nechajte predpísať u obvoďáka alebo u zubára.

Čo afty najčastejšie vyvoláva?

Pokiaľ v tele zahubíte svoje vlastné prospešné baktérie, ktoré vás chránia pred tými škodlivými, napríklad behom liečby antibiotikami, behom chemoterapie a podobne, ďalej kvôli oslabenému imunitnému systému a pri niektorých chorobách, napríklad pri cukrovke, rakovine či HIV.

Sú afty nákazlivé?

Áno, prenášajú sa napríklad bozkávaním alebo používaním spoločného riadu. Častý je prenos z matky na dieťa alebo opačne behom dojčenia. Candidová nákaza sa ale nemusí vždy prejaviť po kontakte s nakazeným. Záleží, ako silnú imunitu daný človek má.

Ako lekár afty vyšetruje a diagnostikuje?

Krátkym a bezbolestným vyšetrením ústnej dutiny. Pri menej zjavných príznakoch môže odobrať vzorku slín alebo spraviť ster. Ak má podozrenie na afty hlboko v hrdle, môže odobrať vzorku vatovým tampónom alebo sa na postihnuté miesto pozrie endoskopicky, a teda sondou s malou kamerou.

Aké lieky mi doktor na afty predpíše?

Afty sa najčastejšie liečia flukonazolom, clotrimazolom, nystatinom, itrakonazolom alebo amfotericinom. Afty obvykle ustúpia najneskôr po pár týždňoch liečby. Môžu sa ale kedykoľvek vrátiť.
U dospelých sa vtedy podrobne zisťuje príčina. U dojčencov je výskyt a vracanie sa aftov pomerne bežné.

Pomôže mi na afty voľne dostupný gel či iný liek z lekárne?

Áno, v lekárni zoženiete voľne predajné prípravky na afty. Pokiaľ ale nezaberú, určite nechajte afty skontrolovať lekárovi.

Blendea SUPERGREENS
Nezabúdajte, že zmes Blendea SUPERGREENS podporuje imunitu a pomáha stlmiť už existujúce afty. Kliknite na tlačidlo a čítajte o všetkých účinkoch.

Soňa Valová

Pokiaľ ma práve nezastihnete s jedlom v ruke, nájdete ma na jóge alebo na prechádzke v prírode s mojím psíkom Benym. Moja myseľ je bezodná studnica nových nápadov a neustále lačnie po nových poznatkoch a zážitkoch. Rada pripravujem jedlá, ktoré sú chutné a zároveň dobré pre moje telo :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto veľa číta, veľa sa dozvie 🙂

Čítajte ďalšie užitočné články

Syndróm dráždivého čreva: Prejavy, babské rady a skúsenosti s liečbou

30.09.2021

3 až 20 % Američanov zažije symptómy syndrómu dráždivého čreva (IBS – irritable bowel syndrome). Iba polovica z nich vyhľadá lekársku pomoc. Avšak správna diagnostika od lekára je pre úspešnú liečbu a úľavu kľúčová. Liek proti IBS neexistuje. S pomocou doktora sú šance na zlepšenie stavu vysoké. Dráždivé črevo patrí medzi najčastejšie ochorenia tráviacej trubice. […]

Čítať celý článok

Detoxikácia pľúc vám predĺži život. Ako pľúca vyčistiť a už nikdy nesiahnuť po cigarete?

08.09.2021

Konečne ste spravili ten veľký krok správnym smerom – rozhodli ste sa prestať fajčiť a zahodili ste svoju poslednú cigaretu. Tým to však nekončí a k víťazstvu v podobe zdravého tela a čistých pľúc je ešte ďaleko. Poradíme vám, ako pľúca zanesené od fajčenia vyčistiť a čo všetko vás ešte môže čakať na ceste za zdravými pľúcami.

Čítať celý článok

Hormonálna jóga je prospešná pre ženy aj mužov. Toto sú cviky pre jednoduchý začiatok ‍♀️ ‍♂️

25.08.2021

Trápia vás menštruačné problémy alebo zmeny nálad? Máte znížené libido? Ste diabetik? Odpovedali ste si na niektorú z tých otázok kladne? Tak čítajte ďalej, hormonálna joga vám totiž môže pomôcť.

Čítať celý článok

6 vplyvov kradnúcich vlasom pevnosť, lesk, objem a krásu. Ako ich poraziť?

18.08.2021

S našimi vlasmi by sme nemali bojovať. Mali by byť našou ozdobou, našou korunou. Nie vždy sa nám ale podarí odísť z domu s dokonalou hrivou. Niekedy nás vlastne problémy s vlasmi môžu pekne potrápiť – či už ide o vypadávanie, lupiny alebo zničené pramienky a rozštiepené končeky. Poradím vám, ako docieliť zdravé a krásne […]

Čítať celý článok

Prerušovaný pôst – kompletný MANUÁL pre začiatočníkov

11.08.2021

Internetom sa šíri množstvo informácií o detoxikácii a chudnutí. Tiež ste si to všimli? Čím ďalej, tým viac začína byť populárna téma pôstov a ich rôznych verzií. My sa pozrieme na prerušovaný pôst. V rozsiahlom článku, ktorý je plný zahraničných zdrojov, štúdií i publikácií, sa dozviete: čo sú to pôsty všeobecne, čo presne je prerušovaný […]

Čítať celý článok

Riasa chlorella – podrobný prehľad potvrdených účinkov, dávkovania a bezpečnosti

30.06.2021

V podrobnom profile superpotraviny chlorella zistíte: ako presne vám chlorella môže zlepšiť zdravotný stav a kondíciu aké sú účinky chlorelly na chudnutie, krásu a vitalitu aký je kompletný výživový profil riasy chlorelly odkiaľ chlorella pochádza, ako sa pestuje a spracúva

Čítať celý článok

10 dostupných superpotravín, ktoré podporia zdravé, šťastné a bezpečné tehotenstvo ?

16.06.2021

Pre zdravý vývin plodu je dôležité, aby budúca mamička tehotenstvo prežívala v pokoji a zdraví ako po duševnej, tak aj fyzickej stránke. Zásadnú rolu okrem pohodového prostredia hrá vyvážený jedálniček obsahujúci všetky nevyhnutné živiny, vitamíny a minerály pre matku aj dieťa. V snahe dodať bábätku nevyhnutné živiny a neublížiť mu tehotné ženy podliehajú rôznym mýtom […]

Čítať celý článok

Maca peruánska – superpotravina pre skutočné posilnenie organizmu

09.06.2021

Jednou z najväčších výhod súčasného trhu, ktorú si doslova môžeme užívať do sýtosti, je pestrosť a hojnosť zdravých potravín. V dnešnej dobe môžeme svoje zdravie a kondíciu podporiť potravinami, o ktorých naši predkovia nemali ani tušenie.

Čítať celý článok

Železo: Zdroje v potravinách, účinky a časté prejavy nedostatku + ROZHOVOR so špecialistkou

26.05.2021

Ľudský organizmus je zložitým systémom, kde v jednom okamihu prebieha množstvo biochemických procesov. Skladá sa z mnohých rôznorodých buniek, orgánov a sústav, ktoré zabezpečujú jeho správne fungovanie. Predpokladom ku správnemu fungovaniu tela je zdravá strava. Tá je zdrojom základných živín a energie, ale tiež mikroživín, kam patrí aj železo. Dlhodobý nedostatok železa vedie k anémii […]

Čítať celý článok

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.