Chlorella – recept pre vaše zdravie a celkovú spokojnosť

Chlorella

Chlorella (niekedy tiež len chlorela) je unikátna modrozelená riasa pôvodom z východnej a juhovýchodnej Ázie a v poslednej dobe budí veľkú pozornosť tak ako u odborníkov, tak aj u spotrebiteľov. Je vyzdvihovaná ako superpotravina s mimoriadnymi zdravotnými benefitmi. Chlorella je váš zelený recept pre zdravý život. Čítajte ďalej, a my vás o tom presvedčíme. 😉

Čakajú na vás všeobecné informácie, aj praktické tipy na využitie chlorelly. Nemusíte ju totiž užívať len v tabletkovej forme. Svoje miesto nájde aj v kuchyni ako skvelý doplnok pri príprave rôznych zdravých pokrmov.

 

Chlorella – množstvo cenných látok v jedinej potravine

Chlorella je skvelá v tom, že je čisto prírodná, no už vo svojej prirodzenej forme obsahuje veľké množstvo proteínov (až 60 %), vzácnych aminokyselín (okrem iného obsahuje napr. aminokyselinu ryptofán, ktorá sa v ľudskom tele premieňa na serotonínhormón šťastia), enzýmov, cenných vitamínov (vitamín A, vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín K1, kyselina listová) i minerálov (vápnik, horčík, draslík, jód, zinok, železo, meď).

Mnohé z týchto látok v ľudskom tele pôsobia ako antioxidanty, ktoré pomáhajú proti bunkovému stresu a starnutiu buniek. Okrem toho všetkého obsahuje aj vlákninu, ktorá podporuje zdravé trávenie a vylučovanie. S pokojným svedomím teda môžeme chlorellu označiť za potravinu, prospešnú pre vaše fyzické, no aj duševné zdravie. To však stále nie je všetko!

 

TIP: Chlorellu v najvyššej BIO kvalite obsahuje aj zmes superpotravín Blendea SUPERGREENS

blendea supergreens

 

 

Chlorella – zelená pre život

Chlorella je jedným z najbohatších zdrojov chlorofylu, ktorý je kľúčom k životu na Zemi. Životodarnú energiu vie chlorella odovzdať aj ľudskému telu. Nielen prostredníctvom chlorofylu, ale tiež unikátneho chlorella rastového faktora (CGF – Chlorella Growth Factor).

 

CGF – Chlorella rastový faktor 

To potvrdzujú aj mnohé vedecké štúdie, prvú z nich vykonal tím Dr. Fujimakiho z Japonska.

Skôr než vám predstavíme, ako všetky prospešné zložky a benefity chlorelly využiť pre svoje zdravie, zhrnieme si v skratke závery štúdií, ktoré sa chlorellou zaoberali.

 

5 kľúčových, vedecky overených účinkov chlorelly

 

Praktický lekár MUDr. Miloslav Lacina v relácii Zdravíčko Českého rozhlasu České Budějovice poskytol viac informácií nielen o chlorelle, ale aj o iných zelených potravinách. Rozhovor si môžete vypočuť tu.

 

VIDEO: Chlorella a jej výnimočné účinky.

 

Užívanie chlorelly

Nakoľko každé ľudské telo je jedinečné a na chlorellu môže reagovať inak, je potrebné myslieť na to, že aj dávkovanie chlorelly je pomerne individuálne. Informácie o užívaní a dávkovaní chlorelly slúžia ako odporúčanie.

Vždy je potrebné prihliadať na vlastný zdravotný stav a kondíciu, riadiť sa vlastným rozumom a najmä pozorne načúvať svojmu telu.

 

Dávkovanie chlorelly

Chlorella sa užíva 1 – 3 x denne (ráno, na obed a večer).

Jedna dávka pozostáva z 0,5 – 3 g. V tabletkovej podobe sa jedná cca o 2 tablety, v podobe prášku, ktorý sa užíva rozmiešaním v pohári vody či džúsu sa jedná maximálne o jednu zarovnanú čajovú lyžičku (tá predstavuje asi 3 g chlorelly).

Ako začať? Vždy je lepšie začať s menšou dávkou a postupne prechádzať až k odporúčanej dennej dávke. Ak teda s chlorellou len začínate, postačí vám 1 dávka 1x denne a to najlepšie ráno pred jedlom.

Odporúčaná denná dávka predstavuje cca 5 g pre dospelých mužov, cca 4 g pre dospelé ženy a cca 3 g pre deti vo veku od 6 rokov.

zdravý život

Aj chlorella vám dokáže pomôcť k celodennému pocitu dobrej vitality

 

Na čo pri užívaní chlorelly nezabúdať?

Chlorella by sa mala užívať približne pol hodinu pred jedlom a zapiť dostatočným množstvom vody, prípadne zeleninovej či ovocnej šťavy. Ak chlorellu konzumujete v podobe tabliet, mali by ste ich vždy dôkladne rozhrýzť. Chlorellu neužívajte spolu s inými liekmi. Pri užívaní liekov je potrebné dodržiavať minimálne hodinový odstup od užitia chlorelly. Taktiež sa neodporúča chlorellu kombinovať s čistým vitamínom C.

Prospešné účinky chlorelly však podporuje simultánne užívanie ďalších zelených superpotravín, napríklad spiruliny. Najlepší efekt pre vaše zdravie bude mať pri dlhodobom užívaní. Po troch týždňoch užívania chlorelly by však mala nasledovať aspoň týždenná pauza.

 

Nezľaknite sa nepríjemného pocitu pri detoxikácii

Ak s užívaním zelených potravín ešte len začínate, môžete, no nemusíte zo začiatku pociťovať aj nepríjemné prejavy detoxikácie. Tieto nežiaduce účinky sa môžu prejavovať ako bolesti hlavy, únava, nadúvanie, tráviace ťažkosti či podráždenie kože. Organizmus sa týmto spôsobom čistí. Nemusíte ihneď znižovať dávky, stačí zotrvať na súčasnom stave a prípadne zlepšiť pitný režim. Tieto nežiaduce účinky väčšinou samé odznejú v priebehu niekoľkých dní.

 

Pre koho chlorella nie je vhodná?

Chlorella sa neužíva počas liečebného ožarovania, nie je vhodná pre osoby trpiace akútnou pľúcnou embóliou či ťažkými hnačkami. Kompletný prehľad nájdete nižšie:

 

Zelené superpotraviny neužívajte, ak:

Pri ďalších závažných chorobách (napr. Crohnovej chorobe či epilepsii) konzultujte užívanie chlorelly so svojím ošetrujúcim lekárom. Diabetici by chlorellu mali dávkovať do viacerých dávok, po týchto menších dávkach by ju mali užívať min. 5x denne.Niektoré zdroje neodporúčajú chlorellu ani pre tehotné a dojčiace ženy.

 

Zistite, ako využiť chlorellu v kuchyni

So zelených superpotravín môžete ťažiť dokonca aj pri bežnom stravovaní. To, že chlorella (rozmiešaná v pohári vody či ovocnej šťavy) môže byť alternatívou bežných raňajok, desiatej či večere už asi viete. No viete aj to, ako ju využiť pri príprave zdravých jedál?

Základné pravidlo znie – nevariť. Chlorella by nemala byť vystavená vysokým teplotám, ktoré dokážu zničiť obsiahnuté vzácne bioaktívne látky. Chlorella sa teda nevarí (ani nijako inak tepelne neupravuje). Pokojne ju však môžete využiť ako ingredienciu do studenej kuchnyne. Skvele sa hodí k vegetariánskemu a raw stravovaniu.

Zelený šalát

Zelené superpotraviny môžete pridať aj do studenej kuchyne

 

Do čoho použiť chlorellu?

 

Pridajte chlorellu do obľúbených jedál

Využite svoje obľúbené recepty, napríklad na smoothie, studenú polievku či kašu. K ingredienciám jednoducho vmiešajte pol čajovej lyžičky chlorelly a dôkladne ju premiešajte (najlepšie pomocou mixéra).

Takáto dávka chlorelly nenaruší výslednú chuť pokrmu a dokáže ho obohatiť o cenné nutrienty.

Naučte sa nové recepty

Hľadáte inšpiráciu pre svoje kulinárske výtvory? Prečítajte si článok: Chlorella v kuchyni: 5 zdravých receptov, na ktorých si pochutnáte, v ktorom okrem iného nájdete aj recept na čokoládový krém s avokádom a chlorellou.

Čokoládový krém s chlorellou, recept

Uverili by ste, že tento čokoládový krém obsahuje zelenú chlorellu?

 

INŠPIRUJTE SA a prečítajte si viac v kategórii zdravých a sviežych smoothies. 

 

Chlorella – recept pre vaše zdravie a celkovú spokojnosť
5 (100%) 4 hlas[ů]

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac