Ako zlepšiť stav citlivej a alergickej pokožky – podrobný návod

Citlivá pokožka je problémom, s ktorým sa stretáva pomerne veľa z nás. Prejavy sú individuálne, ale najčastejšie nás trápi svrbenie, pálenie, začervenanie alebo vyrážky. Ako tomu zabrániť alebo aspoň zmierniť ťažkosti?

Citlivá pokožka na dotyk aj bez. Ako jej uľaviť?

Výsledkom spomínaných prejavov môže byť popraskaná a suchá pokožka, môžu sa objaviť pupienky, šupinky alebo sčervenané fľaky. Tým najhorším variantom sú ekzémy a prejavy atopie. Či už na tvári alebo na celkom tele, pokožku hlavy nevynímajúc. Ako tieto problémy riešiť a ako im vôbec predchádzať?

VIETE, ŽE chronicky podráždená pleť trápi približne 20 % populácie?

 

Ako definovať typ pleti?

 • pocity napnutia a diskomfortu – dehydrovaná pleť
 • oslabenie ochranných funkcií, výskyt jemných vrások – suchá a veľmi suchá pleť
 • malé lesknúce sa zóny na nose a na lícach – zmiešaná alebo mastná pleť
 • okamžitá reakcia aj na tú najmenšiu zmenu – pleť citlivá na vplyvy prostredia
 • vznik dermatitídy alebo žihľavky – alergická pleť

Nanášanie krému na citlivú pokožku

Na každý typ citlivej pleti existuje vhodná masť alebo krém. Len je nutné hľadať a skúšať.

 

Ako sa starať o citlivú pleť?

V starostlivosti o pleť je nevyhnutné zvoliť správnu ošetrujúcu kozmetiku. Hneď ako sa objavia akékoľvek nepríjemné prejavy, s ktorými si sami nebudete vedieť rady, najlepším začiatkom, ako s nimi začať bojovať, je diagnóza pleti. Tú vám urobí kožný lekár alebo lekárnička v lekárni, často sa môžete obrátiť aj na svoju kozmetičku.

TIP: Ľudia s citlivou pokožkou by mali používať len lekárenské produkty, ideálne bez parfumácie, parabénov a mydla. V lete si nikdy nezabúdajte chrániť svoju tvár opaľovacím krémom s faktorom 50.

Vďaka diagnostike pleti zistíte, či potrebujete skôr hydratáciu, alebo naopak bojujete s mastnou pleťou. Čo rozhodne s citlivou pleťou neskúšajte, je čistenie peelingom. Ten pleť akurát zbytočne rozdráždi.

Pri odličovaní a čistení pleti stavte radšej na čistenie gélom alebo penou. Je dôležité z pleti dostať všetok make-up alebo rôzne nečistoty, ktoré sa na tvári denne usadzujú.

 

Vďaka správnemu večernému čisteniu bude pleť môcť opäť dýchať a vyplavovať škodliviny. Ak by sme ju večer správne neošetrili, zostala by upchatá a škodliviny by po čase začali spôsobovať problémy – od únavy a zhoršenia stavu pokožky až napríklad po akné. hovorí vizážistka školy líčenia Surface Barbora Nevická

 

Starostlivosť o pokožku počas dovolenky

Faktor 50 by mal byť základ, predovšetkým na pokožku tváre.

 

Aké sú zásady správneho čistenia citlivej pleti?

 

Ako sa starať o citlivú pokožku tela?

Ak trpíte citlivou alebo alergickou pokožkou, musíte venovať zodpovedajúcu starostlivosť aj telu. Predovšetkým je potrebné ju často a dôkladne hydratovať. Pre riadnu hydratáciu je pochopiteľne najlepšie dopriavať telu vodu. Tú ale hlavne zvnútra, poctivo teda dodržiavať pitný režim. Vodu načerpáte tiež z mnohých potravín. K tomu sa však ešte dostaneme. Najväčším paradoxom je, že citlivej a suchej koži voda škodí. Žiaľ – vysušuje!

 

Nejde síce o klasickú potravinu, ale voda je pre organizmus veľmi dôležitá. A to nielen ako nositeľka tzv. „hydratácie“ (zavodnenie, čiže dodanie dostatku tekutín), ale aj ako transportné médium pre vitamíny a minerálne látky. Odvádza tiež z tela splodiny metabolizmu – je pre organizmus úplne nenahraditeľná. Pre citlivú pleť sa odporúča najlepšie čistá, nízko mineralizovaná neperlivá voda. píše server www.institutcitlivepleti.cz

 

 

Čo neobstará voda, zachráni kvalitný a hutný krém, ktorý môžete aplikovať ešte na vlhkú pokožku tela, aby sa vám lepšie vstrebal a nezanechával lepivý alebo mastný film. Čím hutnejší krém alebo telové mlieko, tým lepšia hydratácia a pocit úľavy od svrbenia alebo napnutia.

Okrem telového krému môžete používať aj oleje. Napríklad 100 % kokosový olej je úplne skvelý, výživný, rýchlo sa vstrebáva, kožu hydratuje a nijako ju nedráždi.

TIP: Ak sa nechcete olejom priamo mazať, pridajte pár kvapiek do kúpeľa. Pokožka sa krásne uvoľní, zvláčni a bude ešte lepšie vstrebávať telové mlieko.

 

Ako sa starať o citlivú vlasovú pokožku?

Ak máte pocit, že vaša pokožka hlavy je napnutá a svrbí, na noc si ju môžete natrieť práve olejom. Druhý deň je pochopiteľne potrebné vlasy umyť a v tom najlepšom prípade nechať voľne preschnúť.

Ďalšími dobrými tipmi na uvoľnenie napätia vlasovej pokožky je napríklad častá masáž hlavy, aby dochádzalo k pravidelnému prekrveniu. Navyše je to veľmi príjemné a skvelé na odbúranie stresu. V zime je dobré hlavu chrániť čiapkou, v lete zasa klobúkom pred slnkom. Všeobecne je lepšie nosiť vlasy čo najviac rozpustené a nesťahovať ich do pevných drdolov.

Klobúk ako ochrana pokožky hlavy

Klobúky sú navyše tento rok dosť IN 🙂 

 

Pomôže koži hormonálna antikoncepcia?

Hormonálna antikoncepcia ako liek na akné alebo atopický ekzém je skôr mýtus. Možno na niekoho funguje, ale lekári to rozhodne neodporúčajú.

 

Po vysadení hormonálnej antikoncepcie môže dôjsť k zhoršeniu prejavov akné, lokálnu liečbu odporučí po vyšetrení dermatológ. Hormonálna antikoncepcia sa neindikuje ako liečba pri atopickej dermatitíde.vysvetluje MUDr. Božena Grünwaldová, dermatologička

 

Preventívne tipy pre tých najcitlivejších

 • doprajte si radšej sprchu než kúpeľ – kúpeľ vo vani pokožku vysušuje
 • starostlivo si čistou vodou oplachujte sprchové gély a peny z tela i tváre
 • nechajte si urobiť diagnostiku pleti a používajte prípravky určené na mieru pre vás
 • používajte produkty, ktoré chránia proti tvrdej vode
 • pokožku sušte jemným ťuknutím uteráka, nikdy nie drsným trením
 • snažte sa vyvarovať kúpaniu v chlórovaných bazénoch a na prírodných špinavých  kúpaliskách
 • krémujte sa, krémujte sa, krémujte sa
 • a pozor, to isté platí napríklad aj pre bábätká

Detská citlivá pokožka

Pokožka bábätiek je obzvlášť citlivá a vyžaduje špeciálnu pozornosť a starostlivosť.

 

Jedálniček pre citlivky

Keď sa zle alebo málo vyspíte, máte kruhy pod očami. Keď sa mračíte, máte vrásky. No a keď sa zle stravujete, opäť vám to telo vráti. Dbajte teda na to, aby váš jedálniček bol vyvážený, pestrý a aby ste mali dostatok vitamínov a minerálov.

Áno, aj jedlo má obrovský vplyv na to, ako sa v konečnom dôsledku bude správať vaša koža. A práve alergickú a citlivú kožu môžete jedlom krásne upokojiť. Alebo ju naopak ešte viac podráždiť. Takže pozor na nasledujúce sústa.

 • suchá pleť potrebuje dostatok zinku a vitamínu C
 • vitamín A zabráni tvorbe tmavých škvŕn na koži
 • nedostatok vitamínu B12 znamená rýchlejšie starnutie pleti
 • nedostatok vitamínu B6 spôsobuje vyrážky a popraskanie kože
 • Vitamín C vám zaistí pomaranč a citrusy. Ale aj jahody, kivi, červená paprika, brokolica alebo kapusta.
 • Vitamín A nájdete v lososovi, pstruhovi, kozom syre alebo vo feta syre, v čedare, vo vajíčku uvarenom natvrdo. Ďalej tiež v batatoch, mangu, melóne, mandarinkách alebo nektarinkách.
 • Vitamín B12 obsahujú ryby, mliečne výrobky, hovädzie, bravčové a jahňacie mäso.
 • Vitamín B6 je napríklad v strukovinách, sóji, zemiakoch alebo v hydinovom mäse.

 

Rôzne drobné zdravotné ťažkosti, únava, kozmetické vady a psychické rozladenie môžu byť prvou známkou toho, že v našom organizme chýbajú niektoré vitamíny.píše server www.doktorka.cz

 

Olivy pomáhajú pokožke

Olivy majú na kožu zázračné účinky.

 

Olivy – ich zázračné účinky na zdravie ako celok, a na kožu, poznali už antické národy. Olivy obsahujú nielen veľmi kvalitný olivový olej, ktorý má antioxidačné i zvláčňujúce účinky a pôsobí zvonku i zvnútra, ale aj vitamíny rozpustné v tukoch A, D, E a K, ktoré organizmus vyživujú a tiež pôsobia antioxidačne. Zásadný je aj prínos tzv. flavonoidov – látok, ktoré majú spevňujúci vplyv na kožu a pomáhajú udržovať jej pružnosť tým, že pôsobia na kolagénne vlákna. Flavonoidy pôsobia aj ako antioxidanty – spolu s vitamínom D a A chránia kožu najmä pred poškodením UV žiarením. hovorí portál institutcitlivepleti.cz

 

Jedálniček podľa typu pleti

Každý typ pleti potrebuje iné doplnky stravy. Ako si správne vybrať?

 • Citlivá pleť potrebuje ochladiť. Takže ak trpíte ekzémami, vyrážkami alebo precitlivenosťou na horúco, jedzte veľa ovocia, zeleniny a mliečne výrobky. Skvelé sú aj mätové nápoje. Čo vám naopak môže pleť zhoršiť, sú pálivé jedlá a korenie alebo soľ.
 • Suchá pleť potrebuje tuky, čiže orechy, avokádo alebo tučné rybie mäso. Čo by ju naopak mohlo vysušiť je kofeín a nikotín, také „dobroty“ teda neodporúčame.
 • Mastná pleť potrebuje čistotu, a to aj čo sa jedla týka. Odľahčite teda svoj jedálniček a jedzte prevažne nízkotučné jedlá. Skúste sa čo najviac vyhnúť smaženému, mastnému a sladkému. Doprajte si občas detox a uvidíte, že vám i vašej pleti bude čoskoro lepšie.

Pitný režim: „Všeobecne bez ohľadu na typy pleti je dôležité piť denne 2 – 3 litre tekutín, najlepšie neperlivej vody. Dehydrovanej pleti nepomôže ani ten najlepší hydratačný krém, keď nedoplníte tekutiny zvnútra!“ Hovorí výživová poradkyňa Mgr. Zuzana Douchová, a pokračuje: „Keď pijeme málo a naša pleť je dehydrovaná, dochádza k upchávaniu pórov, zápalom a kožným problémom. V prvom rade by sme teda mali veľa piť, aby sme podporili každodenný čistiaci proces pokožky a zabránili usadzovaniu.“

Pitný režim je dôležitý pre pokožku

Ak je „vysušené“ telo, rovnako bude vysušená aj koža.

 

Blendea SUPERGREENS a jej zdravotné účinky na kožu

Blendea SUPERGREENS je zmesou zeleného jačmeňa, mladej pšenice, chlorelly a spiruliny. Len jedna lyžička denne zaistí vášmu telu prísun dôležitých látok pre pevné zdravie. A tiež zdravú pokožku.

 • Mladá pšenica zbavuje telo nečistôt, ťažkých kovov a iných toxínov – pôsobí tým teda dobre aj na pokožku
 • Zelený jačmeň čistí pleť
 • Spirulina spomaľuje starnutie pleti
 • Chlorella funguje ako prírodné antibiotikum a urýchľuje proces detoxikácie

Objednaj si Blendeu SUPERGREENS

Do zmesi Blendea sa nepridávajú žiadne chemické aditíva (farbivá, konzervanty, či iné syntetické prísady). Všetky rastliny sa pestujú v čistých oblastiach, bez umelých hnojív a postrekov. Aj to samozrejme prilepšuje zdraviu vašej pleti.

Zelená zmes superpotravín Blendea SUPERGREENS tiež dodáva energiu, povzbudzuje metabolizmus a je vhodným doplnkom pri očistných kúrach. Vyskúšajte ju a presvedčte sa sami 🙂

 

 

Ohodnoťte článek

Komentáre

 1. lussy says:

  vyskusane u sis zabralo, ale u mna nie … mne krasne upokojuje ekzem protopan mliecko a probiotika

  • Lukáš Chládek says:

   Ďakujeme za ohlas, Lussy. Verím, že bude Vaša pleť bez problémov a ekzém sa viac nevráti.

   Prajem krásny deň a pevné zdravie.

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac