Konečne ste spravili ten veľký krok správnym smerom – rozhodli ste sa prestať fajčiť a zahodili ste svoju poslednú cigaretu. Tým to však nekončí a k víťazstvu v podobe zdravého tela a čistých pľúc je ešte ďaleko.
Poradíme vám, ako pľúca zanesené od fajčenia vyčistiť a čo všetko vás ešte môže čakať na ceste za zdravými pľúcami.
Prečo je pľúca nutné vyčistiť a detoxikovať?
Pretože pokiaľ budeme ďalej fungovať so zanesenými pľúcami, objavia sa skôr alebo neskôr nepríjemné symptómy, ako je nádcha a upchaný nos, kýchanie a krvácanie z nosu, kašeľ a dýchavičnosť, bolesti v ramenách, bolesti zubov bez kazu, blokády krčnej chrbtice, problémy s vyprázdňovaním, ekzémy a citlivá koža, nadmerné potenie alebo dokonca depresie. Ide čiastočne o abstinenčné príznaky a čiastočne o signál, že telo sa s toxínmi a nečistotami snaží samo vysporiadať.
Ako na detoxikáciu pľúc?
Naše pľúca pre nás robia mnohé a ich funkciu a funkcionalitu nesmieme podceňovať. Sú jedným z najväčších orgánov v našom organizme. Celková plocha pľúcneho tkaniva je takmer 40× väčšia než vonkajší povrch tela.
Vzduch, ktorý dýchame, môže byť znečistený mnohými spôsobmi a množstvom škodlivých látok. Všetko od peľu cez chemikálie až po smog je neustále vo vzduchu okolo nás a my tento vzduch vdychujeme. Podaktorí sebe aj ostatným život aj dýchanie sťažujú navyše cigaretovým dymom.
Naše pľúca sú v princípe samočistiaci orgán, a teda sa dokážu detoxikovať samé. Sú ale prípady, kedy už to samé nezvládnu a my im musíme pomôcť. Často ide o jedincov, ktorí majú zhoršený zdravotný stav a majú problémy s dýchaním. Detoxikáciu pľúc potrebujete hlavne v prípade, pokiaľ ste silný fajčiar alebo dlhodobo užívate inhalačné lieky.
Existuje mnoho spôsobov, ako môžete pľúca vyčistiť. Súčasťou je pochopiteľne aj celková zmena životného štýlu či cvičenia.

Vyčistite celé telo, nie len pľúca
Áno, prvým krokom ku zdravým pľúcam je mať zdravé celé telo. Neváhajte a doprajte si celkovú očistu celého organizmu. Zbavte ho toxínov, ťažkých kovov a ďalších škodlivých látok, ktoré zaťažujú celý organizmus, brzdia ho a nabúravajú jeho správne fungovanie. Nemusíte pritom držať žiadne drastické kúry.
Skúste iba pozmeniť svoj jedálniček, do ktorého zapojte čo najviac zdravých a čerstvých potravín alebo superpotravín.
Ako dokazujú mnohé štúdie, chlorella dokáže priamo detoxikovať telo a zbaviť ho škodlivých látok. Obsahuje totiž mnoho antioxidantov, a dokonca aj zložky, ktoré pomáhajú znižovať zápal v tele.
Chlorella navyše dokáže pomôcť zmierniť dýchacie komplikácie a choroby, ako je astma a chronická obštrukčná pľúcna choroba. Prečítajte si tiež štúdiu o tom, ako chlorella zvyšuje kapacitu pľúc a pomáha k lepšiemu dýchaniu.
Doprajte si tiež každý deň zelený detoxikačný životabudič, lyžičku zelenej zmesi Blendea SUPERGREENS, ktorá je zložená z tých najkvalitnejších bio superpotravín. Obsahuje zmes zeleného jačmeňa, mladej pšenice, chlorelly, spiruliny a mäty priepornej.

Prírodná detoxikácia pľúc
Aké sú ďalšie potraviny a doplnky, ktoré vám pomôžu vyčistiť pľúca prírodnou cestou?
Vyskúšajte oreganový čaj alebo zmiešajte niekoľko kvapiek oreganového oleja s hrnčekom vlažného mlieka alebo čaju a vypite. Pite tiež zázvorové alebo mätové čaje, vyskúšajte esenciálny olej z eukalyptu a rozhodne nezabúdajte na konzumáciu potravín nabitých vitamínom C, zinkom. Pomôže aj cesnak.
Portál ceskozdrave.cz odporúča tiež sladké drievko. Jeho protizápalové a antioxidačné vlastnosti pomáhajú znížiť zápal priedušiek. Navyše jeho antibakteriálne a antivírusové vlastnosti pomáhajú predchádzať a liečiť mierne pľúcne infekcie a tiež znižujú podráždenie pľúc v dôsledku bolesti v krku, suchého kašľa alebo vystavenie alergénom.

6 tipov pre rýchly detox pľúc:
Radí vedecký portál Healthline.com:
- Zožeňte si čističku vzduchu. Zlepšením kvality vzduchu v domácnosti prispejete ku zlepšeniu kondície pľúc.
- Skontrolujte a vyčistite si všetky filtre v domácnosti. Ako dlho už ste nečistili klimatizáciu, ventilátory alebo kúrenie?
- Zabudnite na umelé vône, chemické osviežovače vzduchu aj na vonné sviečky. Všetky tieto vône môžu byť plné chemikálií, ktoré dráždia vaše pľúca. Skúste to prírodnou cestou.
- Chodíte dosť von na čerstvý vzduch? Dostatok čerstvého vzduchu môže pomôcť rozšíriť tkanivá v pľúcach a udržovať ich v poriadku. Samozrejme si skontrolujte, či sa nepohybujete v príliš znečistenom prostredí. V takom prípade skúste čo najčastejšie vyraziť za mesto do lesa a tam sa prejdite alebo si tam rovno zacvičte.
- Poznáte techniku Perkusie? Ide o techniku, ktorá vám môže pomôcť „vypustiť“ pľúca. A to úplne jednoducho – ľahnite si hlavou dole a zľahka si poklepávajte na chrbát. Táto poloha vám pomôže uvoľniť sekrét, ktorý potom odchádza von z pľúc.
- Vyskúšajte dychové cvičenia. Určité dychové cvičenia môžu zlepšiť funkcie pľúc, hlavne u jedincov, ktorí fajčia, fajčili v minulosti alebo ktorí majú poškodenie pľúc v dôsledku chronických pľúcnych chorôb.
Ako na dychové cvičenie? Poradí nasledovné video:
Fajčenie ako hlavná príčina pľúcnych chorôb
Choroby spôsobené fajčením zabijú polovicu fajčiarov, a to v priemere o 15 rokov skôr, než keby nefajčili. Fajčenie poškodzuje všetky časti tela a spôsobuje choroby, medzi ktoré patria nádorové ochorenia, choroby srdca a ciev a pochopiteľne choroby pľúc.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo prestať fajčiť a vyčistiť telo, predovšetkým pľúca od škodlivín, sú výrazné pozitívne účinky na naše zdravie, ktoré sa objavia už behom niekoľkých hodín. Ďalšie zmeny zdravotného stavu môžeme pozorovať v priebehu niekoľko mesiacov a rokov.
Čo sa deje s telom fajčiara po jeho poslednej cigarete?
- 20 minút po poslednej cigarete: Krvný tlak a búšenie srdca sa vracajú do normálu.
- 8 hodín po po poslednej cigarete: Množstvo oxidu uhličitého v krvi sa znižuje na polovicu.
- 48 hodín po poslednej cigarete: Chuť a čuch sa zlepšujú, obnovujú sa poškodené chuťové poháriky a čuchové bunky.
- 72 hodín po poslednej cigarete: Dýchanie je jednoduchšie, nádychy hlbšie, priedušky si môžu odpočinúť.
- 14 dní po poslednej cigarete: Kašeľ aj únava slabnú, dych sa stabilizuje aj pri rýchlej chôdzi.
- 1 mesiac až 1 rok po poslednej cigarete: Priedušky fungujú správne, dýchacie problémy takmer zmizli.
- 5 rokov po poslednej cigarete: Riziko rakoviny pľúc kleslo na polovicu.
- 10 až 15 rokov po poslednej cigarete: Priemerná dĺžka dožitia sa takmer zrovnala s nefajčiarskou.
Je teda jasné, že stav pľúc a ich očistu nemožno brať na ľahkú váhu. Môže trvať pokojne celý rok, než sa chod vašich pľúc vráti do normálu.
Odborníci zo stránky ULékaře.cz tvrdia nasledovné:
Pľúca totiž na regeneráciu potrebujú ďaleko viac času. Je to dané hlavne tým, že bunky pľúc prichádzajú do styku s cigaretovým dymom priamo. Preto je tiež doba nutná aspoň k čiastočnému poklesu rizika napríklad nádorových ochorení pľúc nie v radoch mesiacov až jedného roka, ale je potrebné minimálne 10–15 rokov nefajčiť. Až potom klesne riziko rakoviny pľúc na polovicu.
Podobné to je aj s inými nádorovými ochoreniami, ktoré môže fajčenie vyvolávať, ako je rakovina močového mechúra, ľadvín, jazyka a hrtanu. Ich riziko tiež klesá až po uplynutí desiatich rokov od poslednej vyfajčenej cigarety. Ak ste aktívnym fajčiarom, týka sa vás napríklad aj detoxikácia ľadvín.

Pokiaľ už ste sa rozhodli a riešite, ako prestať fajčiť zo dňa na deň, nebojte sa požiadať o pomoc a podporu.
Keď sa o pľúca nebudeme dostatočne starať, môžu nám hroziť rôzne pľúcne ochorenia. Medzi tie patrí podľa serveru webmd.com najčastejšie:
- Astma: Ide o chronický zápal pľúc, najčastejšie vyvolaný alergiou, infekciou alebo znečistením. Prejavuje sa kašľom a dusením sa. Dýchacie cesty sú trvale zapálené a môžu občas spôsobiť kŕč, čím vzniká sipenie a dýchavičnosť.
- Chronická obštrukčná pľúcna choroba (CHOPN): Ide o závažný stav, kedy je nemožné normálne vydychovať vzduch.
- Cystická fibróza: Ide o dedičné ochorenie, pri ktorom sa v tráviacej a dýchacej sústave usádza abnormálne hustý hlien. Prejavuje sa poruchou vyprázdňovania a opakovanými respiračnými infekciami. Pacient musí niekoľkokrát denne inhalovať, odsávať hlien a podstupovať dychovú fyzioterapiu, aby vykašľal hlieny z pľúc.
- Rakovina pľúc: Vzniká častejšie u silných a dlhodobých fajčiarov. Prvými príznakmi sú dusenie sa, sipenie, silný kašeľ, vykašliavanie krvavého hlienu.

Čo ešte spôsobuje ochorenia pľúc?
Každopádne choroby a problémy s dýchaním nie sú spôsobené výhradne fajčením. Príčin, prečo sa nám ťažko dýcha a potrebovali by sme detoxikáciu pľúc, je hneď niekoľko.
- Stres: Behom psychického vypätia dýchame povrchovo, niekedy dokonca zadržiavame dych. Tým sa znižuje schopnosť spontánnej detoxikácie tohoto okruhu a po čase sa začnú vytvárať ložiská.
- Zahlienenie: Prílišné množstvo hlienu nie sú sliznice schopné spracovať a vznikajú infekčné ložiská (v pľúcnych mechúrikoch, prieduškách, mandliach, dutinách, pod sliznicami,..).
- Životné prostredie a nezdravý životní štýl: V sliznici sa hromadia chemické látky, ťažké kovy, rádioaktívne prvky, zvyšky liekov, očkovanie, infekcie.