• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Detoxikácia pľúc vám predĺži život. Ako pľúca vyčistiť a už nikdy nesiahnuť po cigarete?

Detoxikácia pľúc vám predĺži život. Ako pľúca vyčistiť a už nikdy nesiahnuť po cigarete?

Konečne ste spravili ten veľký krok správnym smerom – rozhodli ste sa prestať fajčiť a zahodili ste svoju poslednú cigaretu. Tým to však nekončí a k víťazstvu v podobe zdravého tela a čistých pľúc je ešte ďaleko.

Poradíme vám, ako pľúca zanesené od fajčenia vyčistiť a čo všetko vás ešte môže čakať na ceste za zdravými pľúcami.

Prečo je pľúca nutné vyčistiť a detoxikovať?

Pretože pokiaľ budeme ďalej fungovať so zanesenými pľúcami, objavia sa skôr alebo neskôr nepríjemné symptómy, ako je nádcha a upchaný nos, kýchanie a krvácanie z nosu, kašeľ a dýchavičnosť, bolesti v ramenách, bolesti zubov bez kazu, blokády krčnej chrbtice, problémy s vyprázdňovaním, ekzémy a citlivá koža, nadmerné potenie alebo dokonca depresie. Ide čiastočne o abstinenčné príznaky a čiastočne o signál, že telo sa s toxínmi a nečistotami snaží samo vysporiadať.

Ako na detoxikáciu pľúc?

Naše pľúca pre nás robia mnohé a ich funkciu a funkcionalitu nesmieme podceňovať. Sú jedným z najväčších orgánov v našom organizme. Celková plocha pľúcneho tkaniva je takmer 40× väčšia než vonkajší povrch tela.

Vzduch, ktorý dýchame, môže byť znečistený mnohými spôsobmi a množstvom škodlivých látok. Všetko od peľu cez chemikálie až po smog je neustále vo vzduchu okolo nás a my tento vzduch vdychujeme. Podaktorí sebe aj ostatným život aj dýchanie sťažujú navyše cigaretovým dymom.

Naše pľúca sú v princípe samočistiaci orgán, a teda sa dokážu detoxikovať samé. Sú ale prípady, kedy už to samé nezvládnu a my im musíme pomôcť. Často ide o jedincov, ktorí majú zhoršený zdravotný stav a majú problémy s dýchaním. Detoxikáciu pľúc potrebujete hlavne v prípade, pokiaľ ste silný fajčiar alebo dlhodobo užívate inhalačné lieky.

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete pľúca vyčistiť. Súčasťou je pochopiteľne aj celková zmena životného štýlu či cvičenia.

detoxikácia pľúc
Silný kašeľ je jedným z príznakov pľúcnych ochorení, samozrejme aj kvôli fajčeniu.

Vyčistite celé telo, nie len pľúca

Áno, prvým krokom ku zdravým pľúcam je mať zdravé celé telo. Neváhajte a doprajte si celkovú očistu celého organizmu. Zbavte ho toxínov, ťažkých kovov a ďalších škodlivých látok, ktoré zaťažujú celý organizmus, brzdia ho a nabúravajú jeho správne fungovanie. Nemusíte pritom držať žiadne drastické kúry.

Skúste iba pozmeniť svoj jedálniček, do ktorého zapojte čo najviac zdravých a čerstvých potravín alebo superpotravín.

Ako dokazujú mnohé štúdie, chlorella dokáže priamo detoxikovať telo a zbaviť ho škodlivých látok. Obsahuje totiž mnoho antioxidantov, a dokonca aj zložky, ktoré pomáhajú znižovať zápal v tele.

Chlorella navyše dokáže pomôcť zmierniť dýchacie komplikácie a choroby, ako je astma a chronická obštrukčná pľúcna choroba. Prečítajte si tiež štúdiu o tom, ako chlorella zvyšuje kapacitu pľúc a pomáha k lepšiemu dýchaniu.

Doprajte si tiež každý deň zelený detoxikačný životabudič, lyžičku zelenej zmesi Blendea SUPERGREENS, ktorá je zložená z tých najkvalitnejších bio superpotravín. Obsahuje zmes zeleného jačmeňa, mladej pšenice, chlorelly, spiruliny a mäty priepornej.

Ingrediencie zmesi Blendea Supergreens
Blendea SUPERGREENS je zmes pre stimuláciu samočistiacich procesov v tele. Pozrite sa na všetky jej ďalšie zdravotné benefity.

Prírodná detoxikácia pľúc

Aké sú ďalšie potraviny a doplnky, ktoré vám pomôžu vyčistiť pľúca prírodnou cestou?

Vyskúšajte oreganový čaj alebo zmiešajte niekoľko kvapiek oreganového oleja s hrnčekom vlažného mlieka alebo čaju a vypite. Pite tiež zázvorové alebo mätové čaje, vyskúšajte esenciálny olej z eukalyptu a rozhodne nezabúdajte na konzumáciu potravín nabitých vitamínom C, zinkom. Pomôže aj cesnak.

Portál ceskozdrave.cz odporúča tiež sladké drievko. Jeho protizápalové a antioxidačné vlastnosti pomáhajú znížiť zápal priedušiek. Navyše jeho antibakteriálne a antivírusové vlastnosti pomáhajú predchádzať a liečiť mierne pľúcne infekcie a tiež znižujú podráždenie pľúc v dôsledku bolesti v krku, suchého kašľa alebo vystavenie alergénom.

byliny pre detoxikáciu pľúc
Nepodceňujte silu bylín. Nechajte si v lekárni odporučiť konkrétnu rastlinu alebo zmesi pre prípravu detoxikačných čajov.

6 tipov pre rýchly detox pľúc:

Radí vedecký portál Healthline.com:

 • Zožeňte si čističku vzduchu. Zlepšením kvality vzduchu v domácnosti prispejete ku zlepšeniu kondície pľúc.
 • Skontrolujte a vyčistite si všetky filtre v domácnosti. Ako dlho už ste nečistili klimatizáciu, ventilátory alebo kúrenie?
 • Zabudnite na umelé vône, chemické osviežovače vzduchu aj na vonné sviečky. Všetky tieto vône môžu byť plné chemikálií, ktoré dráždia vaše pľúca. Skúste to prírodnou cestou.
 • Chodíte dosť von na čerstvý vzduch? Dostatok čerstvého vzduchu môže pomôcť rozšíriť tkanivá v pľúcach a udržovať ich v poriadku. Samozrejme si skontrolujte, či sa nepohybujete v príliš znečistenom prostredí. V takom prípade skúste čo najčastejšie vyraziť za mesto do lesa a tam sa prejdite alebo si tam rovno zacvičte.
 • Poznáte techniku Perkusie? Ide o techniku, ktorá vám môže pomôcť „vypustiť“ pľúca. A to úplne jednoducho – ľahnite si hlavou dole a zľahka si poklepávajte na chrbát. Táto poloha vám pomôže uvoľniť sekrét, ktorý potom odchádza von z pľúc.
 • Vyskúšajte dychové cvičenia. Určité dychové cvičenia môžu zlepšiť funkcie pľúc, hlavne u jedincov, ktorí fajčia, fajčili v minulosti alebo ktorí majú poškodenie pľúc v dôsledku chronických pľúcnych chorôb.

Ako na dychové cvičenie? Poradí nasledovné video:

Fajčenie ako hlavná príčina pľúcnych chorôb

Choroby spôsobené fajčením zabijú polovicu fajčiarov, a to v priemere o 15 rokov skôr, než keby nefajčili. Fajčenie poškodzuje všetky časti tela a spôsobuje choroby, medzi ktoré patria nádorové ochorenia, choroby srdca a ciev a pochopiteľne choroby pľúc.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo prestať fajčiť a vyčistiť telo, predovšetkým pľúca od škodlivín, sú výrazné pozitívne účinky na naše zdravie, ktoré sa objavia už behom niekoľkých hodín. Ďalšie zmeny zdravotného stavu môžeme pozorovať v priebehu niekoľko mesiacov a rokov.

ODKÁŽTE PARTNEROVI: Fajčenie je jedným z najväčších zabijakov pevnej erekcie. Silní fajčiari majú obvykle omnoho menej sexu, než nefajčiari. Snažte sa prestať fajčiť obaja a zlepšite tak intímny život.

Čo sa deje s telom fajčiara po jeho poslednej cigarete? 

 • 20 minút po poslednej cigarete: Krvný tlak a búšenie srdca sa vracajú do normálu.
 • 8 hodín po po poslednej cigarete: Množstvo oxidu uhličitého v krvi sa znižuje na polovicu.
 • 48 hodín po poslednej cigarete: Chuť a čuch sa zlepšujú, obnovujú sa poškodené chuťové poháriky a čuchové bunky.
 • 72 hodín po poslednej cigarete: Dýchanie je jednoduchšie, nádychy hlbšie, priedušky si môžu odpočinúť.
 • 14 dní po poslednej cigarete: Kašeľ aj únava slabnú, dych sa stabilizuje aj pri rýchlej chôdzi.
 • 1 mesiac až 1 rok po poslednej cigarete: Priedušky fungujú správne, dýchacie problémy takmer zmizli.
 • 5 rokov po poslednej cigarete: Riziko rakoviny pľúc kleslo na polovicu.
 • 10 až 15 rokov po poslednej cigarete: Priemerná dĺžka dožitia sa takmer zrovnala s nefajčiarskou.

Je teda jasné, že stav pľúc a ich očistu nemožno brať na ľahkú váhu. Môže trvať pokojne celý rok, než sa chod vašich pľúc vráti do normálu.

Odborníci zo stránky ULékaře.cz tvrdia nasledovné:

Aj keď by se mohlo zdať, že keď klesne riziko kardiálnych komplikácií, klesne aj riziko pľúcnych ochorení, opak je pravdou.

Pľúca totiž na regeneráciu potrebujú ďaleko viac času. Je to dané hlavne tým, že bunky pľúc prichádzajú do styku s cigaretovým dymom priamo. Preto je tiež doba nutná aspoň k čiastočnému poklesu rizika napríklad nádorových ochorení pľúc nie v radoch mesiacov až jedného roka, ale je potrebné minimálne 10–15 rokov nefajčiť. Až potom klesne riziko rakoviny pľúc na polovicu.

Podobné to je aj s inými nádorovými ochoreniami, ktoré môže fajčenie vyvolávať, ako je rakovina močového mechúra, ľadvín, jazyka a hrtanu. Ich riziko tiež klesá až po uplynutí desiatich rokov od poslednej vyfajčenej cigarety. Ak ste aktívnym fajčiarom, týka sa vás napríklad aj detoxikácia ľadvín.

Pokiaľ už ste sa rozhodli a riešite, ako prestať fajčiť zo dňa na deň, nebojte sa požiadať o pomoc a podporu.

Keď sa o pľúca nebudeme dostatočne starať, môžu nám hroziť rôzne pľúcne ochorenia. Medzi tie patrí podľa serveru webmd.com najčastejšie:

 • Astma: Ide o chronický zápal pľúc, najčastejšie vyvolaný alergiou, infekciou alebo znečistením. Prejavuje sa kašľom a dusením sa. Dýchacie cesty sú trvale zapálené a môžu občas spôsobiť kŕč, čím vzniká sipenie a dýchavičnosť.
 • Chronická obštrukčná pľúcna choroba (CHOPN): Ide o závažný stav, kedy je nemožné normálne vydychovať vzduch.
 • Cystická fibróza: Ide o dedičné ochorenie, pri ktorom sa v tráviacej a dýchacej sústave usádza abnormálne hustý hlien. Prejavuje sa poruchou vyprázdňovania a opakovanými respiračnými infekciami. Pacient musí niekoľkokrát denne inhalovať, odsávať hlien a podstupovať dychovú fyzioterapiu, aby vykašľal hlieny z pľúc.
 • Rakovina pľúc: Vzniká častejšie u silných a dlhodobých fajčiarov. Prvými príznakmi sú dusenie sa, sipenie, silný kašeľ, vykašliavanie krvavého hlienu.
vyšetrenie pľúc
S uvedenými problémami a chorobami pľúc vám pomôže špecialista – pneumológ.

Čo ešte spôsobuje ochorenia pľúc?

Každopádne choroby a problémy s dýchaním nie sú spôsobené výhradne fajčením. Príčin, prečo sa nám ťažko dýcha a potrebovali by sme detoxikáciu pľúc, je hneď niekoľko.

 • Stres: Behom psychického vypätia dýchame povrchovo, niekedy dokonca zadržiavame dych. Tým sa znižuje schopnosť spontánnej detoxikácie tohoto okruhu a po čase sa začnú vytvárať ložiská.
 • Zahlienenie: Prílišné množstvo hlienu nie sú sliznice schopné spracovať a vznikajú infekčné ložiská (v pľúcnych mechúrikoch, prieduškách, mandliach, dutinách, pod sliznicami,..).
 • Životné prostredie a nezdravý životní štýl: V sliznici sa hromadia chemické látky, ťažké kovy, rádioaktívne prvky, zvyšky liekov, očkovanie, infekcie.

Soňa Valová

Pokiaľ ma práve nezastihnete s jedlom v ruke, nájdete ma na jóge alebo na prechádzke v prírode s mojím psíkom Benym. Moja myseľ je bezodná studnica nových nápadov a neustále lačnie po nových poznatkoch a zážitkoch. Rada pripravujem jedlá, ktoré sú chutné a zároveň dobré pre moje telo :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto veľa číta, veľa sa dozvie 🙂

Čítajte ďalšie užitočné články

Syndróm dráždivého čreva: Prejavy, babské rady a skúsenosti s liečbou

30.09.2021

3 až 20 % Američanov zažije symptómy syndrómu dráždivého čreva (IBS – irritable bowel syndrome). Iba polovica z nich vyhľadá lekársku pomoc. Avšak správna diagnostika od lekára je pre úspešnú liečbu a úľavu kľúčová. Liek proti IBS neexistuje. S pomocou doktora sú šance na zlepšenie stavu vysoké. Dráždivé črevo patrí medzi najčastejšie ochorenia tráviacej trubice. […]

Čítať celý článok

Afty v ústach, na jazyku a v krku: Najrychlejšia liečba, 12 babských rád a prevencia

01.09.2021

Afty v ústnej dutine a na jazyku zrejme poznáte veľmi dobre a dobre teda viete, aké sú bolestivé a nepríjemné. Ihneď skúste týchto 12 babských rád. Uľaví sa vám.

Čítať celý článok

Hormonálna jóga je prospešná pre ženy aj mužov. Toto sú cviky pre jednoduchý začiatok ‍♀️ ‍♂️

25.08.2021

Trápia vás menštruačné problémy alebo zmeny nálad? Máte znížené libido? Ste diabetik? Odpovedali ste si na niektorú z tých otázok kladne? Tak čítajte ďalej, hormonálna joga vám totiž môže pomôcť.

Čítať celý článok

6 vplyvov kradnúcich vlasom pevnosť, lesk, objem a krásu. Ako ich poraziť?

18.08.2021

S našimi vlasmi by sme nemali bojovať. Mali by byť našou ozdobou, našou korunou. Nie vždy sa nám ale podarí odísť z domu s dokonalou hrivou. Niekedy nás vlastne problémy s vlasmi môžu pekne potrápiť – či už ide o vypadávanie, lupiny alebo zničené pramienky a rozštiepené končeky. Poradím vám, ako docieliť zdravé a krásne […]

Čítať celý článok

Prerušovaný pôst – kompletný MANUÁL pre začiatočníkov

11.08.2021

Internetom sa šíri množstvo informácií o detoxikácii a chudnutí. Tiež ste si to všimli? Čím ďalej, tým viac začína byť populárna téma pôstov a ich rôznych verzií. My sa pozrieme na prerušovaný pôst. V rozsiahlom článku, ktorý je plný zahraničných zdrojov, štúdií i publikácií, sa dozviete: čo sú to pôsty všeobecne, čo presne je prerušovaný […]

Čítať celý článok

Riasa chlorella – podrobný prehľad potvrdených účinkov, dávkovania a bezpečnosti

30.06.2021

V podrobnom profile superpotraviny chlorella zistíte: ako presne vám chlorella môže zlepšiť zdravotný stav a kondíciu aké sú účinky chlorelly na chudnutie, krásu a vitalitu aký je kompletný výživový profil riasy chlorelly odkiaľ chlorella pochádza, ako sa pestuje a spracúva

Čítať celý článok

10 dostupných superpotravín, ktoré podporia zdravé, šťastné a bezpečné tehotenstvo ?

16.06.2021

Pre zdravý vývin plodu je dôležité, aby budúca mamička tehotenstvo prežívala v pokoji a zdraví ako po duševnej, tak aj fyzickej stránke. Zásadnú rolu okrem pohodového prostredia hrá vyvážený jedálniček obsahujúci všetky nevyhnutné živiny, vitamíny a minerály pre matku aj dieťa. V snahe dodať bábätku nevyhnutné živiny a neublížiť mu tehotné ženy podliehajú rôznym mýtom […]

Čítať celý článok

Maca peruánska – superpotravina pre skutočné posilnenie organizmu

09.06.2021

Jednou z najväčších výhod súčasného trhu, ktorú si doslova môžeme užívať do sýtosti, je pestrosť a hojnosť zdravých potravín. V dnešnej dobe môžeme svoje zdravie a kondíciu podporiť potravinami, o ktorých naši predkovia nemali ani tušenie.

Čítať celý článok

Železo: Zdroje v potravinách, účinky a časté prejavy nedostatku + ROZHOVOR so špecialistkou

26.05.2021

Ľudský organizmus je zložitým systémom, kde v jednom okamihu prebieha množstvo biochemických procesov. Skladá sa z mnohých rôznorodých buniek, orgánov a sústav, ktoré zabezpečujú jeho správne fungovanie. Predpokladom ku správnemu fungovaniu tela je zdravá strava. Tá je zdrojom základných živín a energie, ale tiež mikroživín, kam patrí aj železo. Dlhodobý nedostatok železa vedie k anémii […]

Čítať celý článok

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.