4 letné bylinky pre silnejšiu detoxikáciu

žihľava

Leto je ideálna doba na detoxikáciu organizmu. Či chceme alebo nie, ľudské telo si počas zimy a jari vytvára zásoby, zväčšuje tiež tukovú vrstvu ako izoláciu proti zime. S letom sa potom prirodzene tukov, zásob a usadených škodlivín zbavuje.

Pečeň ako hlavý detoxkačný orgán beží na jar na plné obrátky. S detoxikáciou pomáhajú aj obličky a ďalšie detoxikačné orgány. Detoxikácia organizmu spočíva predovšetkým v podpore detoxikačných orgánov, aby mohli vykonávať svoju prácu. Takou podporou sú aj detoxikačné bylinky.

 

Letná detoxikácia organizmu

Detoxikácia organizmu v lete je úplne prirodzená. Jej cieľom je stimulovať detoxikačné procesy, ktoré v tele prebiehajú. Je potrebné vylúčiť von z tela zbytočné zásoby a tiež nánosy odpadových produktov a škodlivín, ktoré bránia vstrebávaniu živín.

S očistou tak budete mať viac energie do letných dní a pomôžete tiež svojej imunite. Telo čisté zvnútra bude žiariť aj zvonka. Tešiť sa potom môžete nielen z príťažlivejšej postavy, ale tiež lepšieho vzhľadu pokožky a vlasov.

Žiadne drastické zmeny pritom nie sú nutné a často ani žiaduce. Kľúčom je počúvať svoje telo a nájsť si taký spôsob detoxikácie, ktorý zapadne do individuálneho nastavenia metabolizmu, zvyklostí a chutí každého z nás.

Jednou z tých najprirodzenejších ciest k vnútornej očiste sú bylinky. Neublížia, nemajú negatívne vedľajšie účinky, naopak, prinášajú celé spektrum prospešných vlastností.

Práve bylinky pritom vynikajú svojimi očistnými účinkami, akoby príroda presne vedela, čo človek potrebuje.

 

Letné bylinky a ich využitie

Základom každej detoxikácie je voda. Bez nej očistné procesy nebežia tak, ako majú. Väčšina biochemických reakcií v organizme prebieha za pomoci vody. Každý detox preto vyžaduje predovšetkým dostatok tekutín. Ideálnou tekutinou je čistá pramenitá voda, ktorú doplňujú ďalšie nápoje pre detoxikáciu:

Pokiaľ ide o detoxikačné bylinky v praxi, budú mať predovšetkým podobu bylinkových čajov. Bylinkové čaje však zďaleka nie sú tým jediným, na čo sa dajú bylinky využiť. Zelené bylinky sa dajú kombinovať aj so zelenými potravinami, ovocím a zeleninou. Pokojne ich môžete pridať do svojich očistných ovocných a zeleninových štiav. Skvele zapadnú aj do smoothies.

Pri troške fantázie spestria očistné bylinky aj naše smoothie recepty, napr.:

smoothie z kiwi a salátu

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie kulinárské využitie byliniek

Zelené lístky byliniek, mladé výhonky a čas a často aj kvety sa dajú využiť do zeleninových šalátov, tiež ako ingrediencie do polievok a omáčok. Podobne, ako sa pripravuje špenát zo žihľavy, dá sa pripraviť aj z iných byliniek. Bylinky budú chutiť v kombinácii s listovou, ale aj ďalšou zeleninou, zemiakmi, vajíčkami, ryžou alebo s cestovinami. Mnoho pokrmov spestria ako jedlá zelená ozdoba.

Ešte než si predstavíme 4 základné očistné bylinky, hodia sa informácie o tom, kde vôbec bylinky zaobstarať.

V sezóne sa dajú bylinky kúpiť napr. na farmárskych trhoch. Pochopiteľne sa dajú aj nazbierať, ale vždy by sa mali zbierať v čistej, neznečistenej prírode. Bylinky sa zbierajú vždy za suchého počasia a nikdy sa nezbierajú do igelitového sáčku alebo tašky, kde sa ľahko zaparia.

4 základné detoxikačné bylinky

Kopřiva dvoudomá

Žihľava je očistnou bylinkou číslo jeden. Dá sa ju zbierať po celý rok, ale najsilnejšie účinky má na jar. Jej mladé zeleninové výhonky sú bohatým zdrojom vitamínu C, ale i ďalších vitamínov a minerálov. Prospievajú aj vďaka obsahu organických kyselín, trieslovín a chlorofylu.

Už naše babičky vedeli, že žihľava čistí krv. Pôsobí močopudne, podporuje metabolizmus a krvotvorbu.

Žihľava sa popíja ako žihľavový čaj. Pridáva sa tiež do jarných zeleninových šalátov a ďalších zeleninových alebo mäsitých jedál. Na jar sa z nej pripravuje špenát, plnka alebo sladký koláč. Mladé rastlinky môžete pridať aj do smoothie.

 

Sedmokráska obyčajná

Sedmokráska obyčajná je drobnou bylinkou, ktorá obsahuje vitamín C, minerálne látky, saponiny, triesloviny, sliz alebo horčiny.

Listy a kvety sa dajú využiť na čajový výluh, ktorý je obzvlášť prospešný pre činnosť obličiek a močových ciest. Sedmokráska sa tiež ľahko stane jedlou okrasou najrôznejších jarných pokrmov.

Pár kviektov sedmokrásky môžete využiť aj k dozdobeniu svojho obľúbeného smoothie.

detoxikační sedmikráska

 

Petržlenová vňať

Petržlenová vňať je známa ozdoba jedál po celom svete. Je to tiež nenáročná rastlinka, ktorá sa dá bez probémov pestovať aj v kvetináči na okne. A pre svoje komplexné účinky na ľudské zdravie sa označuje ako superpotravina.

Petržlenová vňať je bohatým zdrojom vitamínu C, ale aj ďalších antioxidantov. Vyniká tiež vysokým obsahom chlorofylu a kyseliny listovej. Má schopnosť čistiť krv, podporuje krvotvorbu a okysličovanie buniek. Pôsobí hojivo a protizápalovo. Je silno močopudná, podporuje vylučovaciu funkciu obličiek, ale aj hospodárenie s minerálmi v tele.

Detoxikační bylinky: petrželka

Poznáte petržlenovú vňať iba ako zelenú ozdobu jedál? Skúste ju využiť aj ako ingredienciu do zdravých pokrmov, napríklad do zeleného smoothie.

 

Medvedí cesnak

Pokiaľ je reč o očistných bylinkách, nesmieme zabudnúť na medvedí cesnak. Bylinka je čerstvá dostupná iba niekoľko málo týždňov v roku. Ide práve o dobu ako stvorenú pre detoxikáciu, s ktorou medvedí cesnak pomôže.

Medvedí cesnak podporuje vylučovanie škodlivín, čistí krv, tiež obličky a močové cesty. V tráviacom trakte má dokonca pôsobiť proti parazitom. Hubí škodlivé mikroorganizmy, baktérie a plesne. Pôsobí protizápalovo.

Medvedí cesnak medzi bylinkami vyniká svojou chuťou, ktorá naozaj pripomína pravý cesnak. Vzhľadom listov je podobný prudko jedovatej konvalinke, preto si radšej počkajte na jemné kvietky medvedieho cesnaku, ktoré sú s konvalinkou nezameniteľné.

Medvedí cesnak nesie sviežu vôňu a svieži vietor zavanie aj do vašej kuchyne. Oživí mnoho nátierok, skvele sa kombinuje s tvarohom, žervé a ďalšími druhmi syrov. Spestrí najrôznejšie polievky a omáčky. Dá sa využiť do zeleninových šalátov, ale aj do zemiakových, ryžových alebo cestovinových jedál. Dá sa servírovať podobne ako listový špenát. A nakoniec ho môžete využiť aj ako ingredienciu sviežeho zeleninového smoothie.

Detoxikační bylinky: medvědí česnek

Prečo by raz nemohlo smoothie dostať jemne pikantnú štipľavú chuť a vôňu po cesnaku, keď to to povýši jeho detoxikačné účinky na novú úroveň?

 

CHCETE DETOXIKOVAŤ RÝCHLEJŠIE? Presne pre vás miešame 4 zelené superpotraviny so silným detoxikačným účinkom do sypkej zmesi Blendea.

2 balení blendea

 

Ohodnoťte článek

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac