4 detoxikačné potraviny na silné prečisťujúce smoothies

Existuje nespočetné množstvo druhov smoothies. Hrajú rôznymi odtieňmi farieb. Ponúkajú rozsiahlu paletu chuťových variácií. Lahodné smoothies tiež dávajú priestor fantázii, pretože existuje celý rad ingrediencií, ktoré sa dajú spolu vzájomne kombinovať.

Môžete si vyberať aj z ingrediencií, ktoré vynikajú svojimi prečisťujúcimi vlastnosťami. Ide o tzv. detoxikačné potraviny. Prídu vhod nielen pri rôznych detoxikačných kúrach, ale aj pri chudnutí. V podobe detox smoothie budú potešením každého zdravého jedálnička.

 

Detoxikačné potraviny nájdeme najmä medzi ovocím a zeleninou. Ovocie a zelenina taktiež predstavujú základné smoothie ingrediencie. Ingrediencie plné živých enzýmov, vitamínov, minerálov a povzbudzujúcej energie. Sú cenné aj pre obsah vlákniny, ktorá funguje ako očistná kefa čriev. Rozpustná vláknina sa zasa odráža v priaznivom zložení črevnej mikroflóry. Trávenie, očistu a detox mnohonásobne podporujú detoxikačné potraviny.

Detoxikačné potraviny: ovocie

Ovocie je bohatý prírodný zdroj celého spektra bioaktívnych látok, ktoré potrebujeme pre zdravie a správne fungovanie celého organizmu. Väčšina druhov ovocia obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré majú ochranný, regeneračný a omladzujúci efekt. Ovocie sa tiež cení pre obsah jednoduchých cukrov ako zdroja energie.

Ovocie je najhodnotnejšie v čerstvej podobe. Maximum cenných živín ponúkajú sezónne a miestne druhy ovocia, samozrejme v BIO kvalite, tzn. bez chemického ošetrenia.

Jablka, detoxikační potraviny

Detoxikačné potraviny: jablká

1. Jablká nielen na detox

K tým najdostupnejším a tiež najobľúbenejším druhom ovocia u nás patria jablká. Obyčajné jablká majú neobyčajné vlastnosti vďaka vynikajúcim výživovým vlastnostiam.

Veľká časť jabĺk je tvorená vodou, čiže sa hodia pre chudnutie, očistu a detox. Svojím zložením ponúkajú aj betakarotény, vitamíny skupiny B, vitamín C, vitamín E alebo minerálne látky ako sú železo, draslík, zinok, meď, vápnik, horčík alebo kremík.

Sú cenným zdrojom kyseliny jablčnej, citrónovej, salicylovej a ďalších organických kyselín. Vynikajú tiež obsahom flavonoidov a pektínu, ktorý funguje ako rozpustná vláknina.

Vďaka svojmu zloženiu ponúkajú jablká tieto účinky:

Užite si jablká vo svojom detox smoothie!

Jablká chutia iba tak samotné, ale majú tiež široké kulinárske využitie. Ľahko sa stanú základom detox smoothie. Sú lacné a zoženiete ich celoročne. Nájdete ich aj v našich receptoch:

Detoxikační potraviny: citrony

Detoxikačné potraviny: citróny

2. Citróny s osviežujúcou vôňou exotiky

Niektoré druhy ovocia sa v našich končinách pestovať nedajú a tak neostáva nič iné, ako ich dovážať. Keď ide o citrusy, predovšetkým o citróny, tá námaha stojí skutočne za to.

Citrón je vynikajúcim prírodným zdrojom vitamínu C, ktorý sa bežne užíva na posilnenie imunity pri najrôznejších respiračných ochoreniach. Má antibakteriálne a očistné účinky, preto býva často aj súčasťou očistných kúr.

Citrónová šťava sa dá pridať do každého smoothie. Nielenže mu dodá osviežujúcu chuť exotiky, ale prehĺbi aj jeho očistné vlastnosti.

A pozor, citrón nemusíte vždy jesť. V domácnosti bude užitočný i inak. Ako? Odpoveď sa dozviete vo videu:

Detoxikačné potraviny: zelenina

Podobné zloženie ako ovocie ponúka tiež zelenina. Aj zelenina je hodnotným prírodným zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a vlákniny. Oproti ovociu neobsahuje také množstvo jednoduchých cukrov, preto je vhodnejšia na chudnutie. Na druhej strane v jej zložení nájdeme látky, ktoré v iných potravinách nájdeme iba ťažko. Napríklad kyselinu listovú.

Zelenina pomáha naštartovať metabolizmus. Je preto prospešná nielen pre detox, ale aj pre zdravé trávenie. Pokiaľ ide o očistu a detox organizmu, k najospevovanejšim druhom patrí červená repa.

Detoxikační potraviny: červená řepa

Detoxikačné potraviny: červená repa

3. Červená repa na detox i povzbudenie

Červená repa upúta už na prvý pohľad. Pod nevzhľadnou šupkou sa ukrýva nádherne sfarbená karmínová dužina. Je plná celým radom bioaktívnych látok. V zložení červenej repy dominujú povzbudzujúce vitamíny a minerály so silnými antioxidačnými a regeneračnými účinkami.

Pre naše zdravie sú prospešné aj samotné farbivá, ktoré červenej repe dávajú práve jej zaujímavú červenú farbu. Ide najmä o betanín, ktorý pôsobí antibakteriálne a má schopnosť podporovať činnosť pečene. Pečeň je pritom kľúčovým detoxikačným orgánom. Aj preto je červená repa jedným z kľúčových detoxikačných potravín.

Priaznivo ovplyvňuje nielen očistné procesy, ale aj trávenie ako také, okrem iného. vďaka obsahu vlákniny. 

Červená repa celkovo posilňuje organizmus, pomáha tak proti únave a nielen tej jarnej.

Ako červenú repu využiť?

Červená repa sa pripravuje varená, dusená, pečená i grilovaná. Dá sa však konzumovať aj v čerstvom stave, napríklad v podobe chutných zeleninových šalátov. Zaujímavú chuť a farbu ponúka tiež šťava z repy alebo smoothie z červenej repy.

Detoxikačné recepty s repou nájdete aj na českom Blendea blogu:

Detoxikační potraviny: celer

Detoxikačné potraviny: zeler

4. Stonkový zeler – unikátna detoxikačná zelenina

Zeler je viac než zeleninou, je to tiež významná liečivá rastlina. Ľudové liečiteľstvo prisudzuje prospešné účinky nielen zelenej vňati, ktorá sa označuje ako stonkový zeler. Ale aj buľve, alebo zelerovým semienkam.

Zeler obsahuje cenné vitamíny a minerály. Ponúka niekoľko desiatok nutrične zaujímavých látok, ktoré mu dávajú zaujímavé účinky. Zeler podporuje trávenie, činnosť čriev, ale aj žlčníku alebo obličiek. Funguje ako antioxidant a prírodný povzbudzujúci prostriedok. Dokonca je považovaný za prírodné afrodiziakum.

Najprospešnejší je v podobe čerstvej zelerovej šťavy, podobne pôsobí aj smoothie s rozmixovaným zelerom.

Ako na to? Inšpirujte sa našimi receptami:

Náš TIP: Jablká, citróny, červená repa alebo zeler – to je len malá ukážka detoxikačných potravín. Očistné vlastnosti majú i ďalšie druhy ovocia a zeleniny. Významné detoxikačné účinky obsahujú aj zelené superpotraviny. Ich očistné účinky podporuje v nich obsiahnutý chlorofyl.

Hneď štyri zelené potraviny – chlorellu, spirulínu, mladý jačmeň a zelenú pšenicu, v prvotriednej BIO kvalite obsahuje zmes Blendea SUPERGREENS. Aj tá nájde uplatnenie ako ideálna ingrediencia detox smoothie. 

4 detoxikačné potraviny na silné prečisťujúce smoothies
5 (100%) 1 hlas[ů]

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac