• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Hormonálna jóga je prospešná pre ženy aj mužov. Toto sú cviky pre jednoduchý začiatok ‍♀️ ‍♂️

Hormonálna jóga je prospešná pre ženy aj mužov. Toto sú cviky pre jednoduchý začiatok ‍♀️ ‍♂️

Trápia vás menštruačné problémy alebo zmeny nálad? Máte znížené libido? Ste diabetik? Odpovedali ste si na niektorú z tých otázok kladne? Tak čítajte ďalej, hormonálna joga vám totiž môže pomôcť.

hormonálna jóga
Hormonálna jóga je vhodná pre obe pohlavia.

Čo je hormonálna jóga?

Ako napovedá názov, hormonálna jóga má za cieľ balancovať hormóny v ľudskom tele. Hormonálna joga obsahuje prvky klasických odvetví jogy. Môžete pri nej naraziť na cviky z Kundalini jogy, Hatha jogy aj tibetskej techniky cirkulácie energie.

Hormonálna joga, ktorej autorkou je Dinah Rodrigues, obsahuje 3 zostavy: pre ženy, pre mužov a pre diabetikov.

 • Zostava pre ženy je zameraná predovšetkým na problémy spojené s hormonálnou nerovnováhou. Môže vám pomôcť so zníženým libidom, zmenami nálad, funkciami štítnej žľazy alebo pri prejavoch menopauzy. Táto zostava sa sústredí predovšetkým na vaječníky, hypofýzu a štítnu žľazu.
 • Zostava pre mužov sa zameriava na problémy s nízkym libidom, problémy s prostatou, nespavosť a tiež stresPri cvičení sa harmonizujú semenníky, nadobličky a štítna žľaza.
 • Zostava pre diabetikov je vhodná tiež pre ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoju imunitu. Tiež je vhodná pre tých, ktorí majú predpoklady pre diabetes. Teda môže fungovať ako prevencia. Táto zostava podporuje funkciu podžalúdkovej žľazy, pečene a sleziny.

Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete si kúpiť knihu o Hormonálnej jogovej terapii od jej zakladateľky Dinah Rodrigues.

Dinah Rodrigues - Hormonální jógová terapie
VIDEO PRE ZAČIATOČNÍKOV: Lektorka Denisa Pahrová učí základné cviky hormonálnej jógy. 

V čom nám pomôže hormonálna jóga?

Hormonálna jóga reguluje hormóny v tele, ktoré ovplyvňujú náš vzhľad a tiež spánok. Depresia môže byť spájaná s hormonálnou imbalanciou, ktorú môže jóga zlepšiť. Počas hormonálnej jógy sa naučíte lepšie dýchať. Osvojíte si dychové techniky, ktoré vám môžu pomôcť pri stresových situáciách.

Hormonálna jógová terapia tiež pomáha endokrinnému systému, teda žľazám s vnútornou sekréciou, aby fungoval tak, ako má.

Sedíte každý deň v práci pri počítači? Máte strach, že vás čoskoro postihne syndróm karpálneho tunela? Potom začnite cvičiť hormonálnu jógu, pri ktorej posilňujete predlaktie a tiež stimulujete body na zápästí. Cvikmi, ktoré sú obsiahnuté v zostavách teda predchádzate syndrómu karpálneho tunela.

Hormonálna jogová terapia pomáha aj pri mnohých ďalších veciach, ako napríklad:

 • predčasná menopauza,
 • PMS,
 • strata menštruácie,
 • nespavosť,
 • znížená činnosť štítnej žľazy,
 • potiaže s erekciou, plodnosťou,
 • inkontinencia,
 • syndróm vyhorenia,
 • padanie vlasov.
ĎALŠIE CVIKY z hormonálnej jógy pre zmiernenie nafúknutého brucha. 

Hormonálna nerovnováha

S hormonálnou nerovnováhou sa stretávajú predovšetkým ženy. Ale tiež mužov môže trápiť hormonálna nerovnováha.

Hormonálna rovnováha je dôležitá pre naše správne trávenie a psychickú spokojnosť. Medzi príznaky hormonálnej nerovnováhy patrí priberanie na váhe, únava, depresie a potenie.

Aby ste udržali svoju hormonálnu rovnováhu v poriadku, môžu vám pomôcť tieto potraviny:

 1. avokádo
 2. maca
 3. spirulina
 4. chia semienka
 5. batáty

TIP NA PRODUKT: Macu a ďalšie rastliny s priaznivým vplyvom na hormonálnu rovnováhu onsahuje zmes Blendea SUPERBALANCE.

Ďalej pomôže zmierniť nepríjemné príznaky menštruácie, syndrómu PMS alebo menopauzy.

Blendea SUPERBALANCE
VIDEO: 4 potraviny pre správnu hormonálnu rovnováhu, vysvetľuje Květka

Pre koho nie je hormonálna jóga vhodná?

Hormonálna jóga nie je vhodná, ak ste tehotná žena alebo ste po operácii. Ďalej by ste nemali cvičiť, ak máte rakovinu pŕs či osteoporózu v pokročilej fáze. Ak máte vážne psychické problémy, tak by ste tiež nemali cvičiť hormonálnu jógu.

Pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy alebo pri zvýšenom vnútroočnom tlaku je potrebné konzultovať s lektorkou, či sú pre vás všetky cviky vhodné. Pri zápale stredného ucha alebo pri problémoch so srdcom je treba konzultovať s lektorkou, či sú pre vás všetky cviky vhodné.

Taktiež ak trpíte endometriózou, ktorá je zapríčinená hormonálnou nerovnováhou, nie je pre vás hormonálna jóga vhodná. Pri endometrióze je dominantným hormónom v ženskom tele estrogén. Ak týmto ochorením trpíte, mali by ste sa najprv poradiť s lekárom, či môžete hormonálnu jógu cvičiť. Pri pokročilom stave endometriózy je hormonálna jóga zakázaná.

Ako často a ako dlho cvičiť hormonálnu jógu?

Zo začiatku sa hormonálna jóga cvičí okolo 30 minút každý deň. Po niekoľkých mesiacoch sa intenzita cvičenia môže znížiť na 3x – 4x týždenne.

Každá zostava obsahuje prehrievacie a denné časti. Tiež sú obsiahnuté antistresové cviky, ktoré zlepšia koncentráciu a zlepšia vám duševnú pohodu. Narozdiel od iných druhov cvičení, tu by sa zostavy nemali meniť.

Výhodou hormonálnej jógovej terapie je to, že nemusíte mať žiadne predchádzajúce skúsenosti s cvičením jógy. Je teda vhodná naozaj pre všetkých.

Cviky hormonálnej jogy

Hormonálna jóga obsahuje množstvo cvikov, ktoré sú vhodné pre úplnych začiatočníkov. Popíšem vám tu dva cviky na ukážku, ktoré si môžete skúsiť.

Sediaca mačka

Zo začiatku si vzpriamene sadneme s prekríženými nohami či do nízkeho pokľaku. Ruky položíme na kolená tak, aby boli napnuté. S nádychom otvoríme hrudník a s výdychom zaguľatíme chrbát. Nadychujeme sa a vydychujeme iba nosom. Pri tomto cviku sa pozeráme do jedného bodu a snažíme sa nehýbať hlavou. Toto zopakujeme 7x.

Potom dýchame obrátene. Nadychujeme sa teda pri zaguľatenom chrbte a vydychujeme pri otvorenom hrudníku. Opäť toto opakujeme 7x.

Tu môžete vidieť, ako by mal cvik správne vyzerať: 

Calming Pranayama

Calming Pranayama je antistresový cvik z hormonálnej jógy.

Najprv si sadneme s prekríženými nohami s rovným chrbtom a čiastočne zavretými očami.

Ruky položíme na kolená. Prsty na rukách dáme tak, aby sa špička ukazováka dotýkala palca na ruke. Dlaň by mala smerovať smerom hore.

Takto sa nadychujeme a počítame do 3. Pri výdychu počítame do 6. Opäť sa nadychujeme a vydychujeme nosom. Takto pokračujeme, pokiaľ sa necítime kľudní.

Soňa Valová

Pokiaľ ma práve nezastihnete s jedlom v ruke, nájdete ma na jóge alebo na prechádzke v prírode s mojím psíkom Benym. Moja myseľ je bezodná studnica nových nápadov a neustále lačnie po nových poznatkoch a zážitkoch. Rada pripravujem jedlá, ktoré sú chutné a zároveň dobré pre moje telo :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto veľa číta, veľa sa dozvie 🙂

Čítajte ďalšie užitočné články

Syndróm dráždivého čreva: Prejavy, babské rady a skúsenosti s liečbou

30.09.2021

3 až 20 % Američanov zažije symptómy syndrómu dráždivého čreva (IBS – irritable bowel syndrome). Iba polovica z nich vyhľadá lekársku pomoc. Avšak správna diagnostika od lekára je pre úspešnú liečbu a úľavu kľúčová. Liek proti IBS neexistuje. S pomocou doktora sú šance na zlepšenie stavu vysoké. Dráždivé črevo patrí medzi najčastejšie ochorenia tráviacej trubice. […]

Čítať celý článok

Detoxikácia pľúc vám predĺži život. Ako pľúca vyčistiť a už nikdy nesiahnuť po cigarete?

08.09.2021

Konečne ste spravili ten veľký krok správnym smerom – rozhodli ste sa prestať fajčiť a zahodili ste svoju poslednú cigaretu. Tým to však nekončí a k víťazstvu v podobe zdravého tela a čistých pľúc je ešte ďaleko. Poradíme vám, ako pľúca zanesené od fajčenia vyčistiť a čo všetko vás ešte môže čakať na ceste za zdravými pľúcami.

Čítať celý článok

Afty v ústach, na jazyku a v krku: Najrychlejšia liečba, 12 babských rád a prevencia

01.09.2021

Afty v ústnej dutine a na jazyku zrejme poznáte veľmi dobre a dobre teda viete, aké sú bolestivé a nepríjemné. Ihneď skúste týchto 12 babských rád. Uľaví sa vám.

Čítať celý článok

6 vplyvov kradnúcich vlasom pevnosť, lesk, objem a krásu. Ako ich poraziť?

18.08.2021

S našimi vlasmi by sme nemali bojovať. Mali by byť našou ozdobou, našou korunou. Nie vždy sa nám ale podarí odísť z domu s dokonalou hrivou. Niekedy nás vlastne problémy s vlasmi môžu pekne potrápiť – či už ide o vypadávanie, lupiny alebo zničené pramienky a rozštiepené končeky. Poradím vám, ako docieliť zdravé a krásne […]

Čítať celý článok

Prerušovaný pôst – kompletný MANUÁL pre začiatočníkov

11.08.2021

Internetom sa šíri množstvo informácií o detoxikácii a chudnutí. Tiež ste si to všimli? Čím ďalej, tým viac začína byť populárna téma pôstov a ich rôznych verzií. My sa pozrieme na prerušovaný pôst. V rozsiahlom článku, ktorý je plný zahraničných zdrojov, štúdií i publikácií, sa dozviete: čo sú to pôsty všeobecne, čo presne je prerušovaný […]

Čítať celý článok

Riasa chlorella – podrobný prehľad potvrdených účinkov, dávkovania a bezpečnosti

30.06.2021

V podrobnom profile superpotraviny chlorella zistíte: ako presne vám chlorella môže zlepšiť zdravotný stav a kondíciu aké sú účinky chlorelly na chudnutie, krásu a vitalitu aký je kompletný výživový profil riasy chlorelly odkiaľ chlorella pochádza, ako sa pestuje a spracúva

Čítať celý článok

10 dostupných superpotravín, ktoré podporia zdravé, šťastné a bezpečné tehotenstvo ?

16.06.2021

Pre zdravý vývin plodu je dôležité, aby budúca mamička tehotenstvo prežívala v pokoji a zdraví ako po duševnej, tak aj fyzickej stránke. Zásadnú rolu okrem pohodového prostredia hrá vyvážený jedálniček obsahujúci všetky nevyhnutné živiny, vitamíny a minerály pre matku aj dieťa. V snahe dodať bábätku nevyhnutné živiny a neublížiť mu tehotné ženy podliehajú rôznym mýtom […]

Čítať celý článok

Maca peruánska – superpotravina pre skutočné posilnenie organizmu

09.06.2021

Jednou z najväčších výhod súčasného trhu, ktorú si doslova môžeme užívať do sýtosti, je pestrosť a hojnosť zdravých potravín. V dnešnej dobe môžeme svoje zdravie a kondíciu podporiť potravinami, o ktorých naši predkovia nemali ani tušenie.

Čítať celý článok

Železo: Zdroje v potravinách, účinky a časté prejavy nedostatku + ROZHOVOR so špecialistkou

26.05.2021

Ľudský organizmus je zložitým systémom, kde v jednom okamihu prebieha množstvo biochemických procesov. Skladá sa z mnohých rôznorodých buniek, orgánov a sústav, ktoré zabezpečujú jeho správne fungovanie. Predpokladom ku správnemu fungovaniu tela je zdravá strava. Tá je zdrojom základných živín a energie, ale tiež mikroživín, kam patrí aj železo. Dlhodobý nedostatok železa vedie k anémii […]

Čítať celý článok

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.