Trápia vás menštruačné problémy alebo zmeny nálad? Máte znížené libido? Ste diabetik? Odpovedali ste si na niektorú z tých otázok kladne? Tak čítajte ďalej, hormonálna joga vám totiž môže pomôcť.

Čo je hormonálna jóga?
Ako napovedá názov, hormonálna jóga má za cieľ balancovať hormóny v ľudskom tele. Hormonálna joga obsahuje prvky klasických odvetví jogy. Môžete pri nej naraziť na cviky z Kundalini jogy, Hatha jogy aj tibetskej techniky cirkulácie energie.
Hormonálna joga, ktorej autorkou je Dinah Rodrigues, obsahuje 3 zostavy: pre ženy, pre mužov a pre diabetikov.
- Zostava pre ženy je zameraná predovšetkým na problémy spojené s hormonálnou nerovnováhou. Môže vám pomôcť so zníženým libidom, zmenami nálad, funkciami štítnej žľazy alebo pri prejavoch menopauzy. Táto zostava sa sústredí predovšetkým na vaječníky, hypofýzu a štítnu žľazu.
- Zostava pre mužov sa zameriava na problémy s nízkym libidom, problémy s prostatou, nespavosť a tiež stres. Pri cvičení sa harmonizujú semenníky, nadobličky a štítna žľaza.
- Zostava pre diabetikov je vhodná tiež pre ľudí, ktorí chcú zlepšiť svoju imunitu. Tiež je vhodná pre tých, ktorí majú predpoklady pre diabetes. Teda môže fungovať ako prevencia. Táto zostava podporuje funkciu podžalúdkovej žľazy, pečene a sleziny.
Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete si kúpiť knihu o Hormonálnej jogovej terapii od jej zakladateľky Dinah Rodrigues.
V čom nám pomôže hormonálna jóga?
Hormonálna jóga reguluje hormóny v tele, ktoré ovplyvňujú náš vzhľad a tiež spánok. Depresia môže byť spájaná s hormonálnou imbalanciou, ktorú môže jóga zlepšiť. Počas hormonálnej jógy sa naučíte lepšie dýchať. Osvojíte si dychové techniky, ktoré vám môžu pomôcť pri stresových situáciách.
Hormonálna jógová terapia tiež pomáha endokrinnému systému, teda žľazám s vnútornou sekréciou, aby fungoval tak, ako má.
Sedíte každý deň v práci pri počítači? Máte strach, že vás čoskoro postihne syndróm karpálneho tunela? Potom začnite cvičiť hormonálnu jógu, pri ktorej posilňujete predlaktie a tiež stimulujete body na zápästí. Cvikmi, ktoré sú obsiahnuté v zostavách teda predchádzate syndrómu karpálneho tunela.
Hormonálna jogová terapia pomáha aj pri mnohých ďalších veciach, ako napríklad:
- predčasná menopauza,
- PMS,
- strata menštruácie,
- nespavosť,
- znížená činnosť štítnej žľazy,
- potiaže s erekciou, plodnosťou,
- inkontinencia,
- syndróm vyhorenia,
- padanie vlasov.
Hormonálna nerovnováha
S hormonálnou nerovnováhou sa stretávajú predovšetkým ženy. Ale tiež mužov môže trápiť hormonálna nerovnováha.
Hormonálna rovnováha je dôležitá pre naše správne trávenie a psychickú spokojnosť. Medzi príznaky hormonálnej nerovnováhy patrí priberanie na váhe, únava, depresie a potenie.
Aby ste udržali svoju hormonálnu rovnováhu v poriadku, môžu vám pomôcť tieto potraviny:
- avokádo
- maca
- spirulina
- chia semienka
- batáty
TIP NA PRODUKT: Macu a ďalšie rastliny s priaznivým vplyvom na hormonálnu rovnováhu onsahuje zmes Blendea SUPERBALANCE.
Ďalej pomôže zmierniť nepríjemné príznaky menštruácie, syndrómu PMS alebo menopauzy.
Pre koho nie je hormonálna jóga vhodná?
Hormonálna jóga nie je vhodná, ak ste tehotná žena alebo ste po operácii. Ďalej by ste nemali cvičiť, ak máte rakovinu pŕs či osteoporózu v pokročilej fáze. Ak máte vážne psychické problémy, tak by ste tiež nemali cvičiť hormonálnu jógu.
Pri zvýšenej funkcii štítnej žľazy alebo pri zvýšenom vnútroočnom tlaku je potrebné konzultovať s lektorkou, či sú pre vás všetky cviky vhodné. Pri zápale stredného ucha alebo pri problémoch so srdcom je treba konzultovať s lektorkou, či sú pre vás všetky cviky vhodné.
Taktiež ak trpíte endometriózou, ktorá je zapríčinená hormonálnou nerovnováhou, nie je pre vás hormonálna jóga vhodná. Pri endometrióze je dominantným hormónom v ženskom tele estrogén. Ak týmto ochorením trpíte, mali by ste sa najprv poradiť s lekárom, či môžete hormonálnu jógu cvičiť. Pri pokročilom stave endometriózy je hormonálna jóga zakázaná.
Ako často a ako dlho cvičiť hormonálnu jógu?
Zo začiatku sa hormonálna jóga cvičí okolo 30 minút každý deň. Po niekoľkých mesiacoch sa intenzita cvičenia môže znížiť na 3x – 4x týždenne.
Každá zostava obsahuje prehrievacie a denné časti. Tiež sú obsiahnuté antistresové cviky, ktoré zlepšia koncentráciu a zlepšia vám duševnú pohodu. Narozdiel od iných druhov cvičení, tu by sa zostavy nemali meniť.
Výhodou hormonálnej jógovej terapie je to, že nemusíte mať žiadne predchádzajúce skúsenosti s cvičením jógy. Je teda vhodná naozaj pre všetkých.
Cviky hormonálnej jogy
Hormonálna jóga obsahuje množstvo cvikov, ktoré sú vhodné pre úplnych začiatočníkov. Popíšem vám tu dva cviky na ukážku, ktoré si môžete skúsiť.
Sediaca mačka
Zo začiatku si vzpriamene sadneme s prekríženými nohami či do nízkeho pokľaku. Ruky položíme na kolená tak, aby boli napnuté. S nádychom otvoríme hrudník a s výdychom zaguľatíme chrbát. Nadychujeme sa a vydychujeme iba nosom. Pri tomto cviku sa pozeráme do jedného bodu a snažíme sa nehýbať hlavou. Toto zopakujeme 7x.
Potom dýchame obrátene. Nadychujeme sa teda pri zaguľatenom chrbte a vydychujeme pri otvorenom hrudníku. Opäť toto opakujeme 7x.
Tu môžete vidieť, ako by mal cvik správne vyzerať:
Calming Pranayama
Calming Pranayama je antistresový cvik z hormonálnej jógy.
Najprv si sadneme s prekríženými nohami s rovným chrbtom a čiastočne zavretými očami.
Ruky položíme na kolená. Prsty na rukách dáme tak, aby sa špička ukazováka dotýkala palca na ruke. Dlaň by mala smerovať smerom hore.
Takto sa nadychujeme a počítame do 3. Pri výdychu počítame do 6. Opäť sa nadychujeme a vydychujeme nosom. Takto pokračujeme, pokiaľ sa necítime kľudní.