Jarná únava – príznaky, ktoré vás trápia, babské rady, liečba a prevencia pred únavou do budúcnosti

jarná únava

Možno sa vám to zdá ako paradox, ale faktom je, že sa s príchodom jari mnohí z nás cítia unavení, malátni a bez energie. Je to vôbec možné? Áno, prichádza na vás jarná únava. Ake sú jej príčiny a ako sa naopak nabiť?

Čo je jarná únava?

Jarná únava je spojená s biorytmami, ktoré nás výrazne ovplyvňujú. Organizmus totiž zo zásady vyžaduje pravidelnosť. Biorytmus je vlastne rytmické striedanie intenzity a charakteru životných procesov organizmu.

Veľkými zmenami telo trpí. A prechod zo zimy do jari, zmena teplôt, zmena času, to všetko prispieva k chaosu, ktorý naše telo na jar pociťuje. To všetko vedie nielen k únave a oslabeniu, ale môže vyústiť dokonca aj k depresii, rýchlejšiemu starnutiu buniek alebo k riziku srdcovo-cievnych ochorení.

Rovnako tak, ako jsme riešili zimnú únavu, je potreba sa jarnej únave správne postaviť alebo rovno vyvarovať.

 

Po zime je náš organizmus vyčerpaný a unavený stresom a chorobami. V zime sa viac ľudí pohybuje v uzavretých priestoroch a tak sa zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekčných chorôb formou kvapôčkovej infekcie.

Zvyšuje sa produkcia smogu, ktorá má za následok vyšší podiel kyslíkových radikálov v našom okolí. Tieto látky potom ešte viac zaťažujú náš organizmus oslabený stresom a zvyšujú náchylnosť k infekcii. Svoju rolu hrá aj menší podiel ovocia a zeleniny v našom jedálničku. Toto všetko kladie veľké nároky na naše telo, ktoré často musí maximálne využívať rezervy energie aj imunitný systém.

 

Na jar myslite na prevenciu pred únavou

Důležité jsou v tuhle chvíli vitamíny a všechny potřebné látky, které tělo postrádá. Také není od věci

Dôležité sú v túto chvíľu vitamíny a všetky potrebné látky, ktoré telu chýbajú. Tiež nie je odveci celý organizmus poriadne prečistiť, čím metabolizmus nakopnete a získate tak omnoho viac energie.

Ako na to? Vyskúšajte zelenú zmes 4 superpotravín Blendea SUPERGREENS v biokvalite. Doprajte si každý deň pohár vody s jednou odmerkou Blendey a už skoro môžete pozorovať výsledky.

VIDEO: Květka vysvetľuje prospešné zdravotné benefity Blendey. 

Energiu vám najlepšie dodajú zelený jačmeň a mladá pšenica. Zelený jačmeň obsahuje okrem iného chlorofyl, ktorý zlepšuje a napomáha prenosu kyslíka z pľúc cez krvné riečište všade tam, kde je to v tele potrebné. Tým nám dodáva viac energie.

Mladá pšenica obsahuje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B8, B12, C, E, K, betakarotén, enzýmy, mnoho minerálov ako horčík, draslík, jód, selén, vápnik, zinok, železo a ďalšie, ktoré napomáhajú obnove bunkového metabolizmu, regenerácii organizmu a dodávajú telu energiu.

SUPERGREENS účinky

 

Príčiny jarnej únavy

Aj keď nejde o chorobu, lekári sú s týmito problémami veľmi dobre oboznámení.

 

Organizmus sa prispôsobuje zmenám počasia a stále sa predlžujúcim denným hodinám. Zmeny rytmu tela a rastúce množstvo slnečného svetla spôsobujú hormonálne zmeny v tele. Tí, ktorí toto pociťujú, hovoria o príznakoch jarnej únavy.

Ale máme dobrú správu: táto strata formy potrvá iba niekoľko týždňov – a potom sa vám podarí konečne prepnúť na plnú rýchlosť! Je dôležité dávať telu na jar to, čo mu chýba počas zimy: slnko, čerstvý vzduch a diétu bohatú na vitamíny..

Pritom únava nie je nič neobvyklého a stretávame se s ňou takmer všetci a veľmi často. Okrem klasickej jarnej únavy nás totiž môže potrápiť aj bežná únava po dlhom a náročnom pracovnom dni. Čo sa teda presne deje v našom tele? To odkrýva web cpzp.cz, ktorý tiež píše o jarnej únave:

 

Kolísa hladina cukru v krvi, čo je prakticky prvým príznakom u každej osoby. Ďalšie problémy sa môžu u rôznych ľudí líšiť. Pokiaľ je únava veľmi veľká, často človeka bolí hlava, kĺby aj svaly. Prejavuje sa to aj na kvalite chôdze.

To má samozrejme za následok nechuť k pohybu. Taktiež môže dojsť k mentálnym zmenám – človek začne byť zmätený. Niekedy sa tiež objavia rôzne prejavy a alergie, precitlivenosť na svetlo a zvuk, ale tiež na teplotu, a to ako nízku, tak vysokú.

Dĺžka práce, po ktorej sa cítime unavení, sa u každého z nás líši. Rôzni sa tiež náročnosť unavujúceho výkonu. Pre niekoho je pri vzniku únavy zásadný vplyv počasia a jeho rýchlych zmien.

Najlepšou radou je v tomto prípade jarný detox, alebo očista tela, ktorá nás zbaví všetkých toxínov a ďalších škodlivých látok, ktoré akurát spomaľujú náš organizmus. Pozrite sa aj na špeciálny detoxikačný jedálniček, ktorý vám dodá energiu do jarných dní.

jarna unava

Ak sa cítite vyčerpaní, možno vám pomôže dôkladná jarná očista tela

 

Čo s jarnou únavou? Odborníci radia:

 

Čo robiť proti jarnej únave

Žiaľ, na únavu ako takú jednotný liek neexistuje. Ale samozrejme poznáme niekoľko pomocníkov, ktorí vedia zasiahnuť. Najlepším liekom je predsa prevencia, teda dodržiavanie zdravej životosprávy, vyvážený jedálniček a tiež – nemálo dôležitý kvalitný spánok.

 

VIDEO: Ďalšie účinné tipy proti jarnej únave:

 

Dá sa liečiť jarnú únavu?

Napríklad homeopatiou. Ako konkrétne? Na to nám odpovedá priamo homeopatka Ing. Alena Mydlová:

 

Na únavu existuje asi 900 liekov, nedá sa teda odporučiť jeden univerzálny. Homeopatia je liečba šitá priamo na jednotlivca, iba tak je možné očakávať výsledky.

Ak nemáte čas navštíviť homeopata, dá sa vybrať niektorý z liekov, napríklad Arnika Montana (únava, vyčerpanie), China (únava po chorobách), Phosphoric acid (duševné vyčerpanie s následnou fyzickou slabosťou), Kali phosporicum (telesné a duševné vyčerpanie).

Ak lieky nezaberú do 2 – 3 týždňov, nečekajte a obráťte sa na odborníka.V homeopatii sa totiž nevyberá len vhodný liek, ale tiež vhodná potencia.

Ing. Alena Mydlová

ČÍTAJTE TIEŽ: Užitočný článok Únava a žiadna energia – ako ju získať späť?

 

Strava pri jarnej únave

Si to, čo ješ, hovorí sa. Takže je jasné, že čím viac čerstvých potravín do tela dostanete, tým viac „čerstvo“ sa tiež budete cítiť. Zdravé jedlo je základom a zdrojom energie. Viac sa dozviete na webe o zdraví www.medi.de:

 

Doprajte svojmu telu dobroty zvnútra a sústreďte sa na konzumáciu čerstvých, zdravých potravín. Telo potrebuje tieto živiny pre mnoho metabolických procesov, ktoré sú na jar aktivované najsilnejšie.

A navyše, dať si ľahkú diétu rozdelenú do niekoľkých malých porcií denne uľahčuje telu trávenie a rýchlejšie tak dosiahnete maximálnu rýchlosť metabolizmu. Môžete obohatiť svoju stravu šalátmi, ovocím a zeleninou. Tie obsahujú dôležité vitamíny, vlákninu a minerály, ktoré telo potrebuje, najmä pri prechode zo zimy na jar.

Energiu vám dodá tiež horčík. Doprajte si ho v jedle alebo ako doplnok stravy. Prečo? Aké sú jeho účinky si prečítajte v našom článku, kde popisujeme 10 zdravotných benefitov nevyhnutného horčíka.

A ak si sami neviete rady, vyskúšajte aplikáciu KalorickéTabulky.cz, kde si môžete zapisovať všetky svoje príjmy a výdaje, a vďaka ktorej pochopíte, aké potraviny obsahujú tie dôležité živiny, ktoré vás zas dostanú do kondície. Tiež sa pozrite na náš megazoznam superpotravín, ktoré vám taktiež pomôžu k zdravému telu plnému energie.

Ďalej vám môžem odporučiť vyskúšať prerušovaný pôst. Čo je to prerušovaný pôst, aké sú jeho benefity a čo všetko vám nakoniec môže táto „kúra“ priniesť, to sa dočítate v našom podrobnom článku, ktorý vznikol pod odborným dohľadom Ing. Hany Stříteckej, Ph.D.

ovocie zelenina

Čerstvé potraviny a zelené superpotraviny vám dodajú potrebnú energiu

 

Bylinky proti jarnej únave

S jarnou únavou sa dá samozrejme bojovať aj prírodnou cestou. Vyskúšajte niekoľko osvedčených byliniek, ktoré vás nakopnú, alebo naopak upokoja stres napríklad práve z vyčerpania a z toho, že zrazu nič nestíhate.

 

Babské rady, ako na jarnú únavu

Oslaďte si život medom. Odporúča sa jesť jedna lyžička medu trikrát denne. Môžete tiež začať užívať materskú kašičku. Ak sa cítite unavení, napite sa niečoho, čo obsahuje med.

TIP: Zmiešajte jednu čajovú lyžičku medu a štvrtinu čajovej lyžičky soli a 300 ml horúcej vody. Týmto spôsobom sa cukor, ktorý med obsahuje, veľmi ľahko vstrebe a poskytne vám okamžitú dávku energie. Tento nápoj pite tak často, ako je len potreba.

Jarná únava môže tiež znížiť vašu schopnosť pracovať. Nakopnite sa citrónom: použite šťavu zo 4 citrónov a jeden strúčik cesnaku, ktorý najemne podrvíte. Obe zmiešajte, pridajte 2 litre vriacej vody. Tento drink vložte do chladničky a nechajte ho odstáť 2 dni.

Než ho začnete užívať, oslaďte si ho trochou medu. Následne vypite štvrtinu pohára hodinku pred raňajkami. Túto kúru vydržte užívať dva až tri týždne. Uvidíte, že sa budete cítiť omnoho lepšie. A nebojte sa, „vôňu“ cesnaku neutralizuje použitý citrón.

Ďalej naše babičky radia: Ak ste stratili chuť a silu do života, pite odvar z ruží a jarabiny.

Náš energetický tip: Doprajte si každý deň pohár zeleného životabudiča Blendea SUPERGREENS

Ako pomohla Blendea SUPERGREENS našej zákazníčke? Kliknite a pozrite se na všetky hodnotenia spokojných zákazníkov.

 

Nepodceňujte ani starostlivosť o pleť, únavu je vidno

Dôležitú rolu hrá tiež správna starostlivosť o pleť: dlhodobo dodáva pokožke vitálne látky. V zime je pokožka obzvlášť napínaná a zaťažovaná kombináciou suchého vzduchu spôsobeného centrálnym vykurovaním a mrazivými vonkajšími teplotami. Koža na jar potrebuje dostatok hydratačnej starostlivosti, aby zostala pružná a hodvábne hladká. A hlavne aby mohla dýchať.

TIP: Prečítajte si o tom, ako sa starať o pokožku na jar a predovšetkým v období alergií.

 

Ak ste unavení, odpočívajte

Telo vám vždy samo napovie, čo potrebujete. A ak je to odpočinok, doprajte si ho. Uvedomte si, že nie vždy môžete stihnúť úplne všetko, že nie všetko je nadmieru a životne dôležité. Možno snáď práve odpočinok.

 

Prekonávať sme sa museli vždy. Predtým ale to prekonávanie sa súviselo s prežitím. V našom kultúrnom prostredí boj o prežitie prestal byť aktuálny iba pár desiatok rokov naspäť. A na to z evolučného hľadiska, a vo všeobecnej rovine, mozog a podvedomie spoločnosti zareaguje najskôr za ďalšie desiatky, možno i stovky rokov.

Stále dokola racionálne vysvetľujte, že už nebojujete o život a že nežijete, aby ste dreli. Tak to robím ja. A snažím sa pripomínať si, ako asi budem svoj život hodnotiť, keď budem na jeho konci. Ešte moji prarodičia boli rýdzi sedláci závislí na vývoji počasia, na tom, koľko úrody pozbierajú, v ich živote bolo veľmi účinné drieť, veľmi tvrdo pracovať a mať zásoby. Ich nastavenie žilo aj vo mne, a tak racionálne sama sebe vysvetľujem, že už také nastavenie nepotrebujem.

jarná únava

Ak ste unavení, odpočívajte. Nie je lepšieho lieku na jarnú únavu než kvalitný spánok.

 

Môže byť únava prejavom niektorých ochorení?

 

Všetci dobre vieme, že úplne prirodzená – veľká – únava by mala po prerušení vyvolávajúcej únavy pri dostatočnom uvoľnení, odpočinku a kvalitnom spánku ustúpiť behom niekoľkých hodín až jedného, dvoch dní.

Ak však únava trvá dlhšie než niekoľko dní, nezodpovedá vynakladanej námahe alebo je sprevádzaná ďalšími príznakmi, môže byť prejavom ochorenia alebo poruchy organizmu, a to už stojí za pozornosť.

Ak trvá únava dlhšie než 6 mesiacov, hovoríme o chronickej únave. Tá môže chorého trápiť sama o sebe alebo sa spojí s ďalšími problémami, ako je zvýšenie teploty, bolesti hlavy, kĺbov, svalov, šliach a ich úponov alebo tiež s poruchou spánku, pamäti a koncentrácie a pod. Takáto chronická únava sa stáva súčasťou niektorého lepšie alebo horšie definovaného únavového stavu alebo syndrómu.

 

NEZABUDNITE: Čo sa týka únavy spôsobenej nedostatkom správnych živín, majte po ruke zelenú zmes Blendea SUPERGREENS, ktorá vám v malej odmerke denne dodá nálož dôležitých nutrientov a energie. 

SUPERGREENS účinky

 

Ďalšie články o únave a užitočné rady so skvelými receptami proti nej

Únava dokáže potrápiť celoročne, našťastie sa proti nej dá účinne bojovať stravou, pohybom, detoxikáciou a riadnym odpočinkom. Tieto články vás naučia celoročne čeliť únave a recepty vás nakopnú eenergiou aj stratenými živinami.
Detoxikačný jedálniček s energiou do jarných dní
Detoxikačné smoothie so SUPERGREENS
Smoothie s hruškou a zázvorom na posilnenie imunity
Ovocná šťava na detox a proti únave
Zimná únava a príčiny, ktoré vám uberajú šťavu

 

Ohodnoťte článek

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac