MSM upokojuje boľavé kĺby aj zlú náladu

msm

Medzi celým spektrom minerálnych látok, ktoré ľudské telo potrebuje pre svoje fungovanie, zaberá síra z hľadiska významu prvé priečky. Pokiaľ ide o množstvo v tele, jedná sa o štvrtý najvýznamnejší minerálny prvok. Organická podoba síry sa nazýva MSM. MSM ponúka síru v podobe, ktorá je v ľudskom tele skutočne vstrebateľná a dá sa ľahko využiť.

 

Čo to je MSM?

Pod skratkou MSM sa označuje síra vo svojej organickej forme. Podľa Wikipédie ide chemicky o methylsulfonylmethan, pôvodne nazývaný ako dimethylsulfon (DMSO2). V čistej podobe sa jedná o biely kryštalický prášok, bez vône a zápachu. Je neoddeliteľnou súčasťou prírody a prirodzene sa vyskytuje aj ľudskom tele, kde má svoje nezastupiteľné funkcie.

TIP NA ZDRAVÝ NÁKUP: Zmes rastlinných bielkovín Blendea SUPERPROTEIN obsahuje okrem štipky MSM aj hrachový a ryžový proteín. Navyše sa odporúča ich kombinácia, aby ich telo využilo čo najlepšie.

Superprotein mockup

 

 

Organická síra ako neoddeliteľná súčasť prírody

Methylsulfonylmethan prirodzene vzniká v zemskej atmosfére. Má pôvod v oceáne. Morské riasy a mikroskopické baktérie planktónu do morskej vody uvoľňujú prchavé zlúčeniny síry. Tie sa vyparovaním dostávajú do atmosféry, aby sa pomocou ultrafialového žiarenia menili cez DMSO až na chemicky stabilné DMSO2, inak tiež methylsulfonylmethan – MSM. V zemskej atmosfére majú zlúčeniny síry nepostrádateľnú úlohu. Podieľajú sa totiž na udržovaní teplotnej stálosti.

Charakteristickou vlastnosťou MSM je jednoduchá rozpustnosť vo vode. Z atmosféry sa preto vo veľkej miere prostredníctvom dažďových zrážok dostáva späť do vody, tiež do pôdy, tým aj do rastlín, živočíchov a celého potravinového reťazca. Vyskytuje sa preto takmer vo všetkých živých organizmoch na planéte a človek nie je výnimkou.

 

MSM – minerál krásy

MSM je prirodzene sa vyskytujúcou molekulou ľudského tela, aj napriek tomu, že o nej ešte donedávna nebolo takmer počuť. Podľa štúdie skúmajúcej účinky MSM na liečbu bolesti je pritom súčasťou krvnej plazmy, a to v koncentrácii 0 – 25 μmol/l. Methylsulfonylmethan v ľudskom tele funguje ako zdroj biologicky aktívnej síry. Síra je pritom jedným z najdôležitejších minerálnych prvkov nevyhnutných pre život.

MSM obsahujú aj zdravé potraviny

MSM obsahujú i zdravé potraviny ale pozor, tepelnou úpravou sa množstvo znižuje

 

Účinky MSM

Hladina MSM v ľudskom tele kolísa nielen v závislosti od jej príjmu, ale tiež od životosprávy. Každý deň zaťažujeme svoj organizmus stresom. Vystavujeme ho pôsobeniu toxínov, ktoré sú všade okolo nás. Naše telo musí čeliť útokom voľných radikálov. Každým dňom stárneme. To všetko sú situácie, ktoré znižujú MSM v tele, pretože sa táto látka využíva k ich zvládnutiu.

 

3 prípady, kedy sa vám MSM bude skutočne hodiť

1. MSM proti stresu

MSM funguje ako adaptogén. Adaptogén v ľudskom tele pôsobí tak, ako je zrovna žiadúce. Pôsobí tam, kde je práve potreba. Tlmí a povzbudzuje podľa toho, čo je v danú chvíľu na danom mieste prospešné. Obnovuje stav telesnej a duševnej rovnováhy.

Adaptogén je tiež prostriedok, ktorý človeku pomáha prispôsobiť sa zmene. A zmena je synonymom súčasného moderného sveta. Adaptogén, ktorým je aj MSM, pomáha zvládať všetky možné stresové stavy, ale tiež stavy únavy alebo bolesť z preťaženia. MSM sa odporúča tiež pri rôznych formách alergie, hormonálnej nerovnováhe alebo problémoch s pokožkou (akné), s vlasmi alebo s nechtami.

Methylsulfonylmethan sa priaznivo odráža na vitalite a výkonoch, ale funguje tiež ako prevencia. Odporúča sa napríklad pred športovým výkonom, pretože znižuje riziko svalovej únavy a poškodenia svalov. Ešte častejšie sa odporúča ako prírodný prostriedok na zapálené a boľavé kĺby.

2. MSM na kĺby

Nie je náhoda, že MSM nachádzame spolu s glukosamínom (glukosamín sulfát) a chondroitínom (chondroitín sulfát) v najrôznejších doplnkoch stravy, ktoré slúžia ako kĺbová výživa. Majú pomáhať na boľavé kĺby, nech je už príčinou bolesti čokoľvek. Fungujú aj ako prevencia proti bolesti a zápalom kĺbov.

Ako už bolo povedané, MSM prášok dodáva organizmu organickú síru. Tá sa podieľa na zvláčnení spojivových tkanív, väziva a chrupaviek, ktoré sú potom flexibilnejšie a odolnejšie. Podporuje produkciu kolagénu, ktorý je základným stavebným prvkom spojivových tkanív. Kolagén je oi. nevyhnutný pre zdravé kĺby.

MSM zlepšuje kondíciu kĺbov, zvyšuje ich ohybnosť, zmierňuje zápaly a tlmí bolesti. Dokazuje to aj vedecká štúdia, kedy užívanie MSM v porovnaní s placebom preukázateľne znížilo bolesť kĺbov.

Tiež lekár Stanley W. Jacob, M. D. a jeho kolegovia prišli po viac než dvadsiatich rokoch výskumu a skúseností s pacientmi k záveru, že MSM skutočne dokáže odstrániť alebo znížiť bolesti. Dokazujú to aj vo svojej knihe z roku 1999 s názvom Zázračné MSM: Prírodné riešenie bolesti.

MSM pritom nemá pomáhať iba proti bolesti kĺbov, ale tiež proti bolesti svalov, hlavy a ďalším typom bolesti. Ako prírodné analgetikum má blokovať prenos bolestivých podnetov prostredníctvom nervových vláken.

MSM sa tak zaručene bude hodiť v prípadoch, kedy vás trápia kĺby, alebo športujete, a chcete predísť problémom s kĺbami. Športovci ocenia aj vyššiu hladinu kreatínu, ktorá je následkom príjmu organickej síry. Kreatín je prirodzenou súčasťou svalov, slúži ako ich energia. Podporuje výkon aj regeneráciu. Zdravé svaly a zdravé kĺby idú ruka v ruke.

VIETE, ŽE MSM sa vyrába aj pre kone? Bolesti kĺbov netrápia iba ľudí, ale tiež zvieratá, obzvlášť psy alebo kone. Vo veterinárnej medicíne sa MSM na kĺby používa už desiatky rokov. Podáva sa oi. dostihovým koňom pre povzbudenie výkonu, ale súčasne aj povzbudenie regenerácie organizmu.

Nájdeme ho tiež v obľúbených kĺbových prípravkoch pre kone, ktoré, aj napriek pochybnostiam lekárov, užívajú mnohí ľudia.

 

3. MSM pre krásne vlasy, nechty a pokožku

Ako minerál krásy sa MSM využíva aj v kozmetickej starostlivosti. Dôvodom je produkcia kolagénu, ktorú organická síra pozitívne ovplyvňuje. Kolagén je prospešný nielen pre kĺby, ale tiež vlasy, nechty a pokožku. Prispieva k tomu, aby pokožka žiarila svojím mladistvým vzhľadom, bola pružná a pevná súčasne. Tým však skrášľujúce vlastnosti MSM ešte nekončia.

Jedným z efektov užívania MSM má byť aj prekrvenie vlasovej pokožky. To pozitívne ovplyvňuje rast a kvalitu vlasov.

Methylsulfonylmethan sa v ľudskom organizme priaznivo odráža v tráviacich procesoch a vo vstrebávaní niektorých ďalších minerálov (napríklad vápnika) a vitamínov, najmä vitamínu C alebo panthenolu (provitamínu B5). Čím viac týchto nutrientov v tele, tým krajšie vlasy, nechty a pokožka.

Krásna pokožka je pokožka čistá. Pre krásnu pokožku sa preto hodia detoxikačné a očistné vlastnosti MSM. Vhod však prídu aj protizápalové účinky organickej síry, obzvlášť pre pokožku problematickú, alergickú, postihnutú akné a ďalšími kožnými neduhmi. Prášok MSM bude užitočný ako vnútorne, tak zvonka napríklad v podobe domácej pleťovej masky proti akné.

Prášok – najobľúbenejšia forma MSM

Krém je ďalšou formou aplikácie MSM

Krém je ďalšou formou aplikácie MSM. Pomáha boľavým kĺbom zvonka. Vnútorne MSM užívajte v tobolkách alebo rozpustných nápojoch. 

 

MSM dávkovanie a užívanie

Methylsulfonylmethan sa prirodzene vyskytuje v zdravej strave. Nájdeme ho v potravinách ako je červená repa, lucerna, paradajky, kukurica, kuracie mäso, pečeň a ďalšie vnútornosti. Ľudské telo ho syntetizuje tiež z prijatých proteínov s obsahom niektorých aminokyselín (methionín, cysteín).

Problém je v tom, že MSM je tepelne nestála látka a kuchynským spracovaním zo stravy mizne. Obsah MSM v potravinách sa v poslednej dobe znižuje tiež narastajúcim znečistením životného prostredia a poklesom živín v pôde. Väčšina ľudí preto neprijíma organickej síry toľko, koľko by bolo pre zdravie žiadúce. Riešením je práve prášok MSM ako doplnok stravy.

 

Nežiadúce účinky MSM

Zatiaľ neboli identifikované vedľajšie účinky MSM. Pokiaľ nejaké nežiadúce účinky existujú, budú mať zrejme podobu tráviacich ťažkostí. Tieto nežiadúce účinky sú všeobecne opisované pri doplnkoch stravy na kĺby. Obvykle však ani tie nemajú závažný charakter. Môžu sa objaviť aj príznaky alergie a kožné vyrážky, ktoré predstavujú nežiadúce účinky každého doplnku stravy.

Skúsenosti užívateľov MSM potvrdzujú, že znášanlivosť je nadmieru vysoká. Podľa doterajších testov a štúdií na zvieratách je MSM bezpečná a netoxická. Ostatne ide o prirodzenú látku, bežne sa vyskytujúcu v živých organizmoch.

 

Pre koho nie je MSM vhodná?

Doposiaľ neexistuje dosť relevantných štúdií na konkrétnu odpoveď na túto otázku. Niektoré zdroje neodporúčajú MSM pacientom užívajúcim lieky na riedenie krvi (warfin ai.).

V tehotenstve a dobe dojčenia je potrebná obozretnosť. O užívaní sa preto poraďte so svojím ošetrujúcim lekárom. To platí aj v prípade vážnych zdravotných ťažkostí, ochorení a užívaní liekov.

 

SUPERGREENS účinky

 

Aké sú skúsenosti s MSM?

Na serveri Drugs.com je možné dohľadať recenzie na užívanie MSM. Pozitívne hodnotenie sa mení až do nadšenia z prekvapivých účinkov. Posúďte sami z recenzií, ktoré pre predstavu uvádzam nižšie (preložené z angličtiny).

Recenzia od užívateľa MSM proti bolesti svalov

Recenzia od užívateľa MSM ako doplnku stravy

historie MSM

Pozitívne účinky MSM sú známe už vyše 40 rokov

 

Ako vyzerá hodnotenie MSM v Česku?

V Česku je MSM zataľ trochu prehliadané, svedčí o tom aj táto diskusia.

Ženy, ktoré hľadajú spôsoby, ako podporiť svoju krásu, ktoré chcú mať krásne vlasy, nechty a pokožku, už MSM objavili. Tieto ženy o MSM tiež diskutujú – dokazuje to napríklad diskusia na servere Omlazení.cz alebo Vinted.cz.

České recenzie sa dajú dohľadať tiež na obľúbenom serveri Heureka.cz. Tam narazíte na takéto reakcie a hodnotenie MSM (redakčne upravené citácie):

 

NEZABUDNITE NA PRÍSUN BIELKOVÍN. Odporúčam zmes rastlinných bielkovín Blendea SUPERPROTEIN

 

Ohodnoťte článek

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac