9 mýtov a faktov o akné. Toto si myslia dermatologičky

V jednom z našich článkov o akné si môžete prečítať o druhoch akné, o ich príčinách a poukázali sme tiež na to, ako zmierniť ich prejavy. Tentokrát sa zameriame na škodlivé mýty a fakty o akné.

9 mýtov a faktov o akné

Niekedy je akné podceňované, niekedy zasa preceňované. Dôležitým faktom ostáva, že neliečené alebo nesprávne liečené akné môže zanechať následky ako fyzické, tak psychické. Aké sú ďalšie fakty o akné, ktorým je potreba venovať pozornosť, a aké sú naopak mýty, ktorými sa nemusíme zas tak trápiť? Na to odpovedá dermatologička MUDr. Marie Finsterlová.

 

Mýtus č. 1: Aknózna pleť nie je čistá, musí sa preto intenzívne čistiť

Fakt: Pleť so sklonom k akné sa v období dospievania viac olupuje, viac sa mastí a dochádza k uzavieraniu pórov. Nie je však nečistá, takže nie je žiadúce ju nešetrne, hĺbkovo často čistiť. Partie postihnuté akné môžete čistiť maximálne 2x denne.

K tomu samozrejme musíte voliť správne produkty a pomôcky. Prehnaná starostlivosť o pleť v tomto smere vedie k jej vysušovaniu a podráždeniu, čo narúša ochranný kožný film. Priebeh akné sa tým iba zhoršuje.

Dermatologička MUDr. Božena Grünwaldová dopĺňa:

“Vedeli ste, že príliš časté čistenie pleti môže stav problematickej pleti ešte zhoršiť? Pre aknóznu pleť je pravidelné čistenie nutnosťou, avšak pri častom umývaní stráca pokožka hydratáciu a začne produkovať ešte viac nechceného mazu. Prečítajte si aj ďalšie najčastejšie mýty a fakty!!”

 

Mýtus č. 2: Pokiaľ budem jesť veľa vitamínov, pleť sa mi zlepší

Fakt: Akné nie je prejavom nedostatku vitamínov. Akné môže byť prejavom celkovej zlej životosprávy a nevyváženej stravy. U niektorých citlivejších jedincov sa dokonca môže stať, že nadmiera niektorých vitamínov, napríklad vitamínov B6 a B12, môže akné vyprovokovať.

Myslite teda na pestrú a vyváženú stravu, vyhnite sa čokoláde, sladeným nápojom, sladkým a smaženým jedlám. Naopak sa zamerajte na potraviny, ktoré obsahujú vitamín A a C, nenasýtené mastné kyseliny a zinok. Prípadne skúste konzumovať aj úžasné superpotraviny.

TIP PRE RÝCHLE UPOKOJENIE A ROZJASNENIE PLETI: Maska s Blendeou, jogurtom a medom. 

 

Domácu pleťovú masku máte hotovú za minútku. Pleť bude jemnejšia, vyživená a hydratovaná. Zo skúsenosti odporúčame masku nanášať 2 x za týždeň.

Nezabudnite si objednať Blendeu SUPERGREENS, ktorá vďaka 4 zeleným superpotravinám dodá pleti mladosť a pružnosť. Už pozajtra môžete mať Blendeu doma.

Mýtus č. 3: Hormonálnou antikoncepciou proti akné

Fakt: Hormonálna antikoncepcia tlmí činnosť mazovej žľazy, tým sa znižuje produkcia mazu a zlepšujú sa prejavy akné. Nie všetky antikoncepčné pilulky však dokážu zlepšiť pleť rovnako intenzívne.

Možné sú aj vedľajšie a nežiadúce účinky. Akonáhle antikoncepciu vysadíte, prvotný stav pleti sa veľmi rýchlo zasa vráti. Antikoncepcia problém nerieši, iba zastiera.

 

Mýtus č. 4: Slniečko mi akné „vytiahne“

Fakt: Pri pobyte na slnku sa naozaj zlepšujú zápalové prejavy akné. Je to dané protizápalovým účinkom UVA spektra slnečného žiarenia. Avšak dlhodobý pobyt na slnku vedie k prevahe UVB spektra žiarenia, ktoré spôsobuje upchávaniu pórov a tzv. solárne akné je na svete.

 

Mýtus č. 5: Čierne bodky sa musia vytláčať

Fakt: Čierne bodky je vždy lepšie iba vyčistiť než vytláčať. Dobre funguje peeling alebo čistiace pleťové masky. Keď už máte nutkavý pocit vytláčania, robte to správne. Najprv si naparte tvár, aby pokožka zvláčnela.

Majte dobre umyté ruky a používajte na vytláčanie obrúsok. Po jemnom vytlačení pleť očistite vhodnou pleťovou vodou a prípadne aplikujte sťahujúcu pleťovú masku.

VIETE, ŽE približne v 30 % ľudia trpia akné do cca 30 rokov, niekedy až do 50 rokov? Ide skôr o ženy než mužov.

 

Mýtus č. 6: Akné majú iba puberťáci

Fakt: Akné nie je záležitosťou iba puberťákov a dospievajúcich. Asi tretina ľudí trpí ochorením do 30, niekedy až do 40 rokov. Vo výnimočných prípadoch sa jedinec akné nemusí zbaviť nikdy.

léčba akné - infografika

Akné zďaleka nie je problém iba puberťákov…

 

Mýtus č. 7: Make-up zanáša póry a škodí tak aknóznej pleti

Fakt: Dnes vyrábané špeciálne, nemastné make-upy a púdre póry neupchávajú, akné nezhoršujú, ba naopak skvele zakrývajú nevzhľadné prejavy akné. Vďaka ich špeciálnemu zloženiu pleti prospievajú, a tým zlepšujú aj psychickú stránku jedinca. Samozrejme v prípade, že pleť každý večer dôkladne odíčite, vyčistíte a ošetríte vhodným krémom.

 

Mýtus č. 8: Hydratačné prípravky v starostlivosti o pleť akné zhoršujú

Fakt: Nie je pravda, že by akné zhoršovali hydratačné prípavky. Sú to skôr produkty mastné a komedogénne, ktoré upchávajú póry a akné tým nielen podporujú, ale cekom pravdepodobne aj spôsobujú.

Je preto potreba vybrať si také prípravky, ktoré majú špeciálne zloženie a sú priamo určené na problematickú pleť.

Dermatologička MUDr. Božena Grünwaldová radí:

“Hydratovanie pleti je dôležité, preto je potreba používať ľahké hydratačné krémy určené pre aknóznu pleť. Dehydrovaná pleť produkuje viac mazu, ktorý upcháva póry, než hydratovaná.

 

Mýtus č. 9: Stres nám spôsobuje akné

Fakt: Stres ako taký akné nespôsobuje, respektíve to nie je zatiaľ nijak overené. Priebeh akné ale môže zhoršovať. Pokiaľ teda trpíte akné, snažte sa nájsť spôsob, ako sa uvoľniť a prípadný stres z tela vyplaviť. Skvelým spôsobom sú prechádzky na čerstvom vzduchu, jóga alebo aerobic.

Ako už vieme, k akné má najväčšiu ašpiráciu mastná pleť. O tej ale kolujú ďalšie viac či menej pravdivé mýty!

Kozmetička Marie Krbcová upozorňuje:

„Mastná pleť nie je problémom iba pubertálneho veku, po odznení puberty sa prejavy môžu zmierniť, ale môžu aj naďalej pretrvávať. Tento problém sa týka aj mužov, ale vyskytuje sa najmä u žien, u ktorých sa jedná o problém hlavne kozmetický.

Príčinou zhoršenia môže byť tehotenstvo, užívanie niektorých liekov, vplyv vnútorného či vonkajšieho prostredia a dedičnosť.

Starostlivosť o mastnú pleť je niekedy problematickejšia než starostlivosť o suchú pleť. Pri nesprávnej starostlivosti môže ľahko dojsť k podráždeniu, ktoré sa prejaví svrbením, pálením, prípadne pacient popisuje sťahovanie pleti.

Činnosť mazových žliaz ovplyvňuje mnoho faktorov a výsledkom je nadmerné mastenie pleti.“ 

 

Mýty a fakty o mastnej pleti

Mýtus č. 10: Mastnú pleť je potrebné odmastiť

Fakt: Najdôležitejšie pre mastnú pleť je pravidelné čistenie pleti, a to ideálne prípravkom bez alkoholu. Alkohol pleť príliš vysušuje, čím práve aktivuje mazové žľazy, ktoré majú potrebu tvoriť ešte viac kožného mazu. Tým k ešte intenzívnejšiemu premasteniu pokožky.

 

Mýtus č. 11: Na mastnú pleť nepatrí krém

Fakt: Mastnú pleť je vhodné ošetrovať ľahkým hydratačným krémom, ktorý neupcháva póry, vhodné sú aj séra alebo BB krémy so zmatňujúcim efektom. Rozhodne sa nevypláca nechávať pleť bez akejkoľvek ochrannej vrstvy.

 

Mýtus č. 12: Stav mastnej pleti ovplyvňuje menštruačný cyklus

Fakt: To je pravda. Niekoľko dní pred menštruáciou alebo uprostred menštruačného cyklu môže dojsť k zhoršeniu.

Akné kozmetika

Mastnú pleť je potrebné pravidelne čistiť a ošetrovať ľahkým hydratačným krémom. 

 

Vyrážky a akné môžu byť ale tiež následkom úplne iných probémov, než je iba mastná pleť 

Čo vám chcú vyrážky povedať?

druhy akné

Niekedy nejde iba o obyčejnú vyrážku. Lokálne akné nám môže naznačiť i iné problémy…

 

Doplnky stravy, ktoré zmierňujú akné a zlepšujú kvalitu pleti

V boji za krásnu a zdravú pleťou vám pomôže určite zinok, selén, beta-karotén a vitamín H. Tiež vyskúšajte kombináciu zelených superpotravín v balení Blendea SUPERGREENSZelený jačmeň, ktorý okrem iného Blendea obsahuje, totiž čistí pleť, chlorella potom urýchľuje proces detoxikácie, čo je pre aknóznu pleť tiež veľmi dôležité.

 

VIDEO: S čím všetkým okrem akné dokáže Blendea pomôcť?

Ako sme si ukázali, zdravie našej pleti veľmi úzko súvisí s našou zdravou životosprávou. To je presne ten dôvod, prečo je akné omnoho komplexnejší problém, než sa na prvý pohľad môže zdať. Ako si poradiť so všetkým ideálne naraz? Vyskúšajte Blendeu. Jej pozitívne účinky na kvalitu pleti aj na zlepšenie trávenia a celkovo životného štýlu máme potvrdené.

Liečba akné nie je nemožná, avšak sa pripravte na dlhodobý boj. Rozhodne nečakajte, že sa za noc stane zázrak a po prvej aplikácii nového krému budete mať pleť ako bábätko. Vyhrať nad akné chce vytrvalosť. Je potreba dlhodobo a pravidelne dodržiavať správnu životosprávu, používať vhodné prostriedky, dbať celkovo o svoje telo aj o svoju psychickú stránku.

Ohodnoťte článek

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac