• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • 6 vplyvov kradnúcich vlasom pevnosť, lesk, objem a krásu. Ako ich poraziť?

6 vplyvov kradnúcich vlasom pevnosť, lesk, objem a krásu. Ako ich poraziť?

S našimi vlasmi by sme nemali bojovať. Mali by byť našou ozdobou, našou korunou. Nie vždy sa nám ale podarí odísť z domu s dokonalou hrivou.

Niekedy nás vlastne problémy s vlasmi môžu pekne potrápiť - či už ide o vypadávanie, lupiny alebo zničené pramienky a rozštiepené končeky. Poradím vám, ako docieliť zdravé a krásne vlasy aj bez kaderníka.

6 ničiteľov kvalitných a krásnych vlasov, ktoré je nutné ihneď poraziť

Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov je jeden z najrozšírenejších a najnepríjemnejších problémov, ktorý sužuje ženy aj mužov v takmer akomkoľvek veku. S pribúdajúcimi rokmi sa tento problém prehlbuje, a to najmä u mužov.

Príčin je hneď niekoľko: pochopiteľne genetika, s ktorou sa bohužiaľ veľmi ťažko pracuje. Sú ale aj ďalšie príčiny, na ktoré ľahko nájdete riešenie.

„O nadmernom vypadávání vlasov môžeme hovoriť, keď vám samovoľne vypadne viac než 100 vlasov denne.

Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je stres a hormonálne zmeny. Hormonálne zmeny môžu byť spôsobené poruchou štítnej žľazy, ale aj nerovnováhou estrogénu a testosterónu, ktorá škodí vlasovým korienkom. Mnoho žien má problémy s vypadávaním v období menopauzy, kedy klesá hladina estrogénu. Často môže pomôcť zmena životného štýlu a jedálnička.

Radka Malečková z Lékárna.cz
Radka Malečková z Lékárna.cz
vypadávanie vlasov
O nadmernom vypadávání vlasov môžeme hovoriť, keď vám samovoľne vypadne viac než 100 vlasov denne 

Príčiny vypadávania vlasov

  • Nedostatok správnych vitamínov a minerálov: Padanie vlasov môže byť spôsobené tým, že vášmu telu niečo chýba. Skúste v tomto prípade siahnuť po potravinách a doplnkoch stravy s obsahom železa, vitamínu A, C a D a zinku.
  • Stres a vypadávanie vlasov spolu naozaj súvisia. Podľa encyklopédie The Oxford Dictionary stres odčerpáva telesnú alebo duševnú energiu a môže tak spôsobovať aj vypadávanie vlasov.
  • Ročné obdobie: Na jar a jeseň vlasy všeobecne padajú viac, majú tendenciu sa obmieňať, takže je vhodné ich v tomto období posilniť ako vhodnou starostlivosťou, tak aj doplnkami stravy.
  • Zlá strava: Pochopiteľne i strava sa veľkou mierou podieľa na kvalite vlasov. Ak chcete zabrániť nadmernému vypadávaniu, doprajte si oranžové ovocie a zeleninu a ryby. Skvelá je tiež listová zelenina, oriešky, semienka a čokoľvek, čo obsahuje proteíny.

TIP NA PRODUKT pre krásne a lesklé vlasy, jasnú pleť a pevné nechty: Zmes Blendea SUPERBEAUTY s rastlinný zložením zlepší stav a kvalitu vašich ukazovateľov krásy.

Kliknite na tlačidlo nižšie a čítajte o všetkých potvrdených účinkoch.
Blendea SUPERBEAUTY

VIETE, ŽE podľa americkej štúdie pomáha na vypadávanie vlasov Horké jablko (Citrullus colocynthis)? Horké jablko je púštna ovocná rastlina používaná v Ayurvéde.

Jeho sušená ovocná buničina sa používa k liečbe vypadávania vlasov. Horké jablko obsahuje glykosidy, ktoré sú považované za látky vyvolávajúce rast vlasov.

Lupiny

Lupiny sú nepríjemný problém, ktorý ovplvňuje nielen náš zovňajšok, ale trpíme kvôli nemu aj psychicky. Výskyt lupín sa ale našťastie dá vo veľkej miere eliminovať.

Čo sú lupiny a prečo vznikajú?

Trápia vás lupiny a pýtate sa, prečo sa to vlastne deje a o čo ide? Lupiny sú kúsky odumretej kože hlavy, ktoré sú na prvý pohľad viditeľné a môžu spôsobovať nepríjemné svrbenie.

Pretože sa pokožka obnovuje približne každé 4 dni, výskyt lupín môže byť naozaj intenzívny. Lupiny sú často sprevádzané aj ďalšími prejavmi šupinatej kože alebo veľmi suchej pokožky.

Stres môže zhoršiť alebo dokonca spôsobiť trápenie s lupinami. Ako? Napríklad tým, že je ohrozený váš imunitný systém – a to práve stresom. Môžete dokonca nájsť spojitosť medzi stresovými situáciami a lupinami.

Zapíšte si, aké situácie to sú a ako ovplyvňujú vaše lupiny. Týmto spôsobom sa môžete v budúcnosti vyhnúť ďalším možným spúšťačom, hovorí Ashley Marcin, členka tímu Healthline’s Medical Affairs.

Druhy lupín

Ak hovoríme o príčinách vzniku lupín, je potrebné si uvedomiť, že existujú dva druhy – suché a mastné. Na každý z nich je potrebný trochu iný prístup.

Suché lupiny

Suché lupiny tvoria maličké biele šupinky. Ak sa poškriabete po hlave, ľahko sa olupujú a padajú na ramená alebo zostávajú vo vlasoch. Tento typ je obyvkle možné liečiť špeciálnymi šampónmi a skvelo pomáha klasický Head & Shoulders.

Pomôcť môže tiež masáž či peeling vlasovej pokožky, ktorý pokožke hlavy prinesie úľavu od suchosti či svrbenia.

Mastné lupiny

Mastné lupiny sú narozdiel od tých suchých spôsobené zvýšenou produkciou kožného mazu. Výsledkom sú mastné kúsky kože, ktoré zostávajú na pokožke hlavy alebo sa lepia na vlasy.

Lupiny sú ťažšie, mastnejšie a obtiažne sa potom odstraňujú. Nič ale nie je nemožné, takže skúste peelingovú starostlivosť a produkty, ktoré obsahujú exfoliačné látky, ako je napríklad kyselina salicylová.

Pri výskyte lupín môže pokožka hlavy nepríjemne svrbieť. 

Ako sa zbaviť lupín?

  • Používajte vhodnú vlasovú kozmetiku, najlepšie lekárenskú.
  • Vlasy nevystavujte prílišnej horúčave, ale ani silnej zime. Chráňte si vlasy pokrývkou hlavy.
  • Dopriavajte si pravidelnú masáž vlasovej pokožky a vlasy si pravidelne starostlivo češte.
  • Skúste upraviť jedálniček a zásobiť se tými správnymi vitamínmi.
  • Na suché lupiny skúste olejové masáže a olej potom nechajte cez noc pôsobiť na pokožke hlavy.
  • Na mastné lupiny pomáha peeling so zrniečkami soli, ktoré pokožku vysušia.
  • V prípade, že je množstvo a trvanie lupín neúnosné, navštívte radšej kožného lekára.

TIP: Na lupiny vyskúšajte napríklad jablčný ocot. Ten obsahuje kyselinu maleínovú, ktorá hydratuje pokožku hlavy.

Jablčný ocot navyše obnovuje kyslé pH a neutralizuje možné zvyšky šampónu. Stačí zmiešať 100 ml jablčného octu s 200 ml vody a vmasírovať do pokožky hlavy.

Rýchlo sa mastiace vlasy

Pýtate sa, prečo práve vy musíte čeliť každodennému boju s mastnými korienkami? Je to jednoduché, mastné vlasy spôsobuje nadmerná produkcia mazových žliaz, ktoré máme po celom tele, teda aj na pokožke hlavy. Pretože sa snažia kožu hydratovať a chrániť pred vonkajšími vplyvmi, pracujú občas intenzívnejšie, ako by sme si priali.

Niekedy môže ísť o genetické predispozície, prípadne o dôsledok nadmerného stresu, zlého jedálnička alebo jednoducho zlej vlasovej starostlivosti.

Ako na mastné vlasy?

Základná rada znie: používajte špeciálny šampón. Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť prírodný žihľavový šampón alebo skúste šampón micelárny.

Zabudnite na prípravky určené pre poškodené či lámavé vlasy, tie by vám iba zbytočne vysušili končeky. Vyhnite sa tiež starostlivosti s obsahom proteínov alebo látok obnovujúcich lipidovú vrstvu, ako sú oleje a silikóny.

Celkovo sa snažte minimalizovať množstvo prípravkov, ktoré na vlasy používate. Šampón a balzam úplne stačia, určite už nemá zmysel používať masku, gél alebo olej, tie vám na mastnote len zbytočne pridajú.

Ďalšou radou je neumývať si vlasy každý deň. Čím častejšie si vlasy umývate, tým viac kožného mazu pokožka hlavy vytvorí, pretože používa maz ako ochranný film napríklad pred horúcim vzduchom z fénu. Vlasy si umývajte skôr ráno ako večer. V noci totiž mazové žľazy viac pracujú.

Ak už nezaberajú ani šampóny na mastné vlasy, zvolila by som obyčajnú radu, a to žihľavový šampón, ktorý ale používajte len do doby, kým sa problém nezlepší. Potom sa vráťte k profesionálnym výrobkom. Hlavne sa snažte neumývať si vlasy každý deň.
Jana Fojtášková z pražského salónu Oskar
Jana Fojtášková z pražského salónu Oskar

TIP: Vyskúšajte raz za týždeň liečivú ílovú masku na pokožku hlavy, ktorá sťahuje maz.

Miesto kefy alebo teezera používajte radšej klasický hrebeň s čo najmenej hustými zúbkami. Česaním kefou sa kožný maz iba roznesie do celých vlasov. 

Krehké a lámavé vlasy

Ak máte krehké vlasy, ktoré sa vám veľmi lámu, príčinou je nedostatok vitamínov a tiež zlá starostlivosť – časté fénovanie, žehlenie, natáčanie.

Môže to byť tiež dôsledok častého farbenia, odfarbovania a zosvetľovania chemickou cestou. Takto zaťažovaný vlas sa potom stáva krehkejší a krehkejší, až sa nakoniec zlomí.

Hydratácia vlasov ako nevyhnutný krok k ich zahojeniu

Krehké a lámavé vlasy potrebujú predovšetkým nutnú dávku hydratácie. Prvým krokom je hydratačný šampón a nezabudnite ani na balzam alebo masky. Tie by mali obsahovať výťažky z aloe vera, glycerol alebo panthenol.

Tieto látky viažu vďaka svojim molekulárnym štruktúram vlhkosť vo vnútri vlasov, prípadne vlasy obalia ochranným filmom. Vďaka tomu zostáva vaša hriva hladká a zdravá.

TIP: Na lámavé vlasy alebo rozštiepené končeky použite špeciálnu home made masku. Roztlačte kiwi spolu so šťavou z citróna. Naneste na vlasy a tie zabaľte do igelitového sáčku. 

Po pol hodine vlasy umyte vodou a použite svoju obľúbenú masku na poškodené vlasy. Odporúčam kokosovú alebo s argánovým olejom. Rovnako tak môžete do končekov vlasov votrieť trochu kokosového oleja a nechať ho pôsobiť cez noc.

Ďalej samozrejme pomôže, ak budete s vlasmi čo najmenej manipulovať, čo sa úprav týka. Poškodzuje ich nielen úprava teplom a časté česanie, ale tiež sťahovanie do chvosta, drdolu a podobne.

Vhodné je pravidelne zastrihávať končeky, a to aspoň raz za dva mesiace.

A aké sú najlepšie potraviny, ktoré podporujú rast a kvalitu vlasov? Napríklad vajíčka, avokádo, čučoriedky, špenát, oriešky a ďalšie.

rozštiepené končeky
Na zničené vlasy funguje najlepšie silikón.

Zničené vlasy a rozštiepené končeky

Štiepenie končekov spôsobuje hneď niekoľko faktorov: používanie nevhodných vlasových produktov, pravidelné fénovanie pri vysokých teplotách alebo časté farbenie či iné chemické ošetrovanie vlasov. Končeky sú na toto agresívne zaobchádzanie veľmi citlivé. Vlasy s rozštiepenými končekmi pôsobia rozlietane, nezdravo, nepekne.

V prípade rozštiepených končekov sa obzrite skôr po vlasovej starostlivosti od profesionálov. Najlepším pomocníkom je silikónový olej, ktorý rozštiepené končeky obalí priehľadným filmom a vlasy zregeneruje a zacelí.

TIP: Na zničené vlasy použite ricínový olej. Okrem toho, že posilňuje pevnosť vlasov, zlepšuje tiež ich kvalitu, bojuje proti rozštiepeným končekom, pomáha vyrovnávať pH pokožky hlavy a znižuje riziko vzniku lupín.

Navyše obsahuje vitamíny, bielkoviny a mastné kyseliny, ktoré vyživují vlasové folikuly.

Jemné vlasy sú bežným problémom, ale len málokto pozná ten najlepší liek. Niektoré masky a kondicionéry môžu vaše vlasy zaťažovať. Lepšie je použiť výrobky so silikónom.

Ten pokryje prameny tenkým filmom a postará sa tak o plnšie vlasy, ktoré ale nevyzerajú mastne. Silikón zostane vo vlasoch uložený aj po opláchnutí a môže pôsobiť dlhšiu dobu.

webmd.com
webmd.com

Suché vlasy

Suché vlasy, rovnako tak ako zničené a rozštiepené, vznikajú zlou alebou prehnanou starostlivosťou. Ďalšími príčinami môže byť dlhodobý pobyt na slnku či vetre, potápanie sa v chlórovej vode, slaná voda alebo pobyt v suchom prostredí.

Suché vlasy ale môžu tiež upozorňovať na omnoho závažnejšie problémy, ako je zlé fungovanie štítnej žľazy, poruchy príjmu potravy alebo to, že vaše bunky neabsorbujú dostatok medi. Viac o týchto problémoch nájdete v článku o príčinách suchých vlasov.

Ako na suché vlasy?

Skvele si s nimi poradia najrôznejšie vlasové oleje. Vyskúšajte napríklad tieto:

  • kokosový olej
  • mandľový olej
  • olej z vlašských orechov
  • olivový olej
  • minerálny olej
  • jojobový olej
  • olej z pšeničných klíčkov

Ďalej sa vyhnite umývaniu vlasov každý deň, naopak, nikdy nezabúdajte použiť nejaký vyživujúci prípravok, ako je kondicionér alebo maska, najlepšie ak budete používať tie hydratačné. Predchádzajte častému farbeniu a pokiaľ je to možné, vlasy nefénujte, nekulmujte ani nežehlite.

Suché vlasy sú známkou poškodenia vlasov, a ak zostanú neošetrené, budú krehkejšie, čo spôsobí, že sa ľahko zlomia alebo sa rozštiepia.
Valencia Higuera, členka týmu Healthline’s Medical Affairs
Valencia Higuera, členka týmu Healthline’s Medical Affairs

NEZABUDNITE na zmes SUPERBEAUTY, ktorá posilní a rozjasní vaše vlasy, prečistí pleť a spevní nechty.

Blendea SUPERBEAUTY

Soňa Valová

Pokiaľ ma práve nezastihnete s jedlom v ruke, nájdete ma na jóge alebo na prechádzke v prírode s mojím psíkom Benym. Moja myseľ je bezodná studnica nových nápadov a neustále lačnie po nových poznatkoch a zážitkoch. Rada pripravujem jedlá, ktoré sú chutné a zároveň dobré pre moje telo :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto veľa číta, veľa sa dozvie 🙂

Čítajte ďalšie užitočné články

Syndróm dráždivého čreva: Prejavy, babské rady a skúsenosti s liečbou

30.09.2021

3 až 20 % Američanov zažije symptómy syndrómu dráždivého čreva (IBS – irritable bowel syndrome). Iba polovica z nich vyhľadá lekársku pomoc. Avšak správna diagnostika od lekára je pre úspešnú liečbu a úľavu kľúčová. Liek proti IBS neexistuje. S pomocou doktora sú šance na zlepšenie stavu vysoké. Dráždivé črevo patrí medzi najčastejšie ochorenia tráviacej trubice. […]

Čítať celý článok

Detoxikácia pľúc vám predĺži život. Ako pľúca vyčistiť a už nikdy nesiahnuť po cigarete?

08.09.2021

Konečne ste spravili ten veľký krok správnym smerom – rozhodli ste sa prestať fajčiť a zahodili ste svoju poslednú cigaretu. Tým to však nekončí a k víťazstvu v podobe zdravého tela a čistých pľúc je ešte ďaleko. Poradíme vám, ako pľúca zanesené od fajčenia vyčistiť a čo všetko vás ešte môže čakať na ceste za zdravými pľúcami.

Čítať celý článok

Afty v ústach, na jazyku a v krku: Najrychlejšia liečba, 12 babských rád a prevencia

01.09.2021

Afty v ústnej dutine a na jazyku zrejme poznáte veľmi dobre a dobre teda viete, aké sú bolestivé a nepríjemné. Ihneď skúste týchto 12 babských rád. Uľaví sa vám.

Čítať celý článok

Hormonálna jóga je prospešná pre ženy aj mužov. Toto sú cviky pre jednoduchý začiatok ‍♀️ ‍♂️

25.08.2021

Trápia vás menštruačné problémy alebo zmeny nálad? Máte znížené libido? Ste diabetik? Odpovedali ste si na niektorú z tých otázok kladne? Tak čítajte ďalej, hormonálna joga vám totiž môže pomôcť.

Čítať celý článok

Prerušovaný pôst – kompletný MANUÁL pre začiatočníkov

11.08.2021

Internetom sa šíri množstvo informácií o detoxikácii a chudnutí. Tiež ste si to všimli? Čím ďalej, tým viac začína byť populárna téma pôstov a ich rôznych verzií. My sa pozrieme na prerušovaný pôst. V rozsiahlom článku, ktorý je plný zahraničných zdrojov, štúdií i publikácií, sa dozviete: čo sú to pôsty všeobecne, čo presne je prerušovaný […]

Čítať celý článok

Riasa chlorella – podrobný prehľad potvrdených účinkov, dávkovania a bezpečnosti

30.06.2021

V podrobnom profile superpotraviny chlorella zistíte: ako presne vám chlorella môže zlepšiť zdravotný stav a kondíciu aké sú účinky chlorelly na chudnutie, krásu a vitalitu aký je kompletný výživový profil riasy chlorelly odkiaľ chlorella pochádza, ako sa pestuje a spracúva

Čítať celý článok

10 dostupných superpotravín, ktoré podporia zdravé, šťastné a bezpečné tehotenstvo ?

16.06.2021

Pre zdravý vývin plodu je dôležité, aby budúca mamička tehotenstvo prežívala v pokoji a zdraví ako po duševnej, tak aj fyzickej stránke. Zásadnú rolu okrem pohodového prostredia hrá vyvážený jedálniček obsahujúci všetky nevyhnutné živiny, vitamíny a minerály pre matku aj dieťa. V snahe dodať bábätku nevyhnutné živiny a neublížiť mu tehotné ženy podliehajú rôznym mýtom […]

Čítať celý článok

Maca peruánska – superpotravina pre skutočné posilnenie organizmu

09.06.2021

Jednou z najväčších výhod súčasného trhu, ktorú si doslova môžeme užívať do sýtosti, je pestrosť a hojnosť zdravých potravín. V dnešnej dobe môžeme svoje zdravie a kondíciu podporiť potravinami, o ktorých naši predkovia nemali ani tušenie.

Čítať celý článok

Železo: Zdroje v potravinách, účinky a časté prejavy nedostatku + ROZHOVOR so špecialistkou

26.05.2021

Ľudský organizmus je zložitým systémom, kde v jednom okamihu prebieha množstvo biochemických procesov. Skladá sa z mnohých rôznorodých buniek, orgánov a sústav, ktoré zabezpečujú jeho správne fungovanie. Predpokladom ku správnemu fungovaniu tela je zdravá strava. Tá je zdrojom základných živín a energie, ale tiež mikroživín, kam patrí aj železo. Dlhodobý nedostatok železa vedie k anémii […]

Čítať celý článok

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.