6 vplyvov kradnúcich vlasom pevnosť, lesk, objem a krásu. Ako ich poraziť?

problémy s vlasmi

S našimi vlasmi by sme nemali bojovať. Mali by byť našou ozdobou, našou korunou. Nie vždy sa nám ale podarí odísť z domu s dokonalou hrivou.

Niekedy nás vlastne problémy s vlasmi môžu pekne potrápiť – či už ide o vypadávanie, lupiny alebo skrátka zničené pramienky a rozštiepené končeky. Poradím vám, ako docieliť zdravé a krásne vlasy aj bez kaderníka.

6 ničiteľov kvalitných a krásnych vlasov, ktoré je nutné ihneď poraziť

Vypadávanie vlasov

Vypadávanie vlasov je jeden z najrozšírenejších a najnepríjemnejších problémov, ktorý sužuje ženy aj mužov v takmer akomkoľvek veku. S pribúdajúcimi rokmi sa tento problém prehlbuje, a to najmä u mužov.

Príčin je hneď niekoľko: pochopiteľne genetika, s ktorou sa bohužiaľ veľmi ťažko pracuje. Sú ale aj ďalšie príčiny, na ktoré ľahko nájdete riešenie.

 

„O nadmernom vypadávání vlasov môžeme hovoriť, keď vám samovoľne vypadne viac než 100 vlasov denne.

Najčastejšou príčinou vypadávania vlasov je stres a hormonálne zmeny. Hormonálne zmeny môžu byť spôsobené poruchou štítnej žľazy, ale aj nerovnováhou estrogénu a testosterónu, ktorá škodí vlasovým korienkom. Mnoho žien má problémy s vypadávaním v období menopauzy, kedy klesá hladina estrogénu. Často môže pomôcť zmena životného štýlu a jedálnička.

Radka Malečková z Lékárna.cz
Radka Malečková z Lékárna.cz

 

vypadávání vlasů
O nadmernom vypadávání vlasov môžeme hovoriť, keď vám samovoľne vypadne viac než 100 vlasov denne 

 

Príčiny vypadávania vlasov

TIP: Vyskúšajte unikátny Blendea SUPERPROTEIN, ktorý posilňuje rast vlasov, robí ich pevnejšie a hustejšie a celkovo zlepšuje ich kvalitu. 

U mužov navyše podporuje rast pevných fúzov a brady. 

SUPERPROTEIN je 100% prírodný, vegánsky, bez lepku, bez laktózy, bez sóje a bez akejkoľvek chémie.

Ukáž zloženie SUPERPROTEIN

 

Skúsenosť zákazníčky Ireny so SUPERPROTEINOM

 

VIETE, ŽE podľa americkej štúdie pomáha na vypadávanie vlasov Horké jablko (Citrullus colocynthis): Horké jablko je púštna ovocná rastlina používaná v Ayurvéde. Jeho sušená ovocná buničina sa používa k liečbe vypadávania vlasov. Horké jablko obsahuje glykosidy, ktoré sú považované za látky vyvolávajúce rast vlasov.

 

Lupiny

Lupiny sú nepríjemný problém, ktorý ovplvňuje nielen náš zovňajšok, ale trpíme kvôli nemu aj psychicky. Výskyt lupín sa ale našťastie dá vo veľkej miere eliminovať.

 

Čo sú lupiny a prečo vznikajú?

Trápia vás lupiny a pýtate sa, prečo sa to vlastne deje a o čo ide? Lupiny sú kúsky odumrelej kože hlavy, ktoré sú na prvý pohľad viditeľné a môžu spôsobovať nepríjemné svrbenie.

Pretože sa pokožka obnovuje približne každé 4 dni, výskyt lupín môže byť naozaj intenzívny. Lupiny sú často sprevádzané aj ďalšími prejavmi šupinatej kože alebo veľmi suchej pokožky.

Stres môže zhoršiť alebo dokonca spôsobiť trápenie s lupinami. Ako? Napríklad tým, že je ohrozený váš imunitný systém – a to práve stresom. Môžete dokonca nájsť spojitosť medzi stresovými situáciami a lupinami.

Zapíšte si, aké situácie to sú a ako ovplyvňujú vaše lupiny. Týmto spôsobom sa môžete v budúcnosti vyhnúť ďalším možným spúšťačom, hovorí Ashley Marcin, členka tímu Healthline’s Medical Affairs.

AKO NA STRES? Prečítajte si tiež náš článok 6 každodenných stresov a TIPY, ako sa z nich nezblázniť.

 

Druhy lupín

Ak hovoríme o príčinách vzniku lupín, je potrebné si uvedomiť, že existujú dva druhy – suché a mastné. Na každý z nich je potrebný trochu iný prístup.

Suché lupiny

Suché lupiny tvoria malinké biele šupinky. Ak sa poškriabete po hlave, ľahko sa olupujú a padajú na ramená alebo zostávajú vo vlasoch. Tento typ je obyvkle možné liečiť špeciálnymi šampónmi a skvelo pomáha klasický Head & Shoulders.

Pomôcť môže tiež masáž či peeling vlasovej pokožky, ktorý pokožke hlavy prinesie úľavu od suchosti či svrbenia.

Mastné lupiny

Mastné lupiny sú narozdiel od tých suchých spôsobené zvýšenou produkciou kožného mazu. Výsledkom sú mastné kúsky kože, ktoré zostávajú na pokožke hlavy alebo sa lepia na vlasy.

Lupiny sú ťažšie, mastnejšie a obtiažne sa potom odstraňujú. Nič ale nie je nemožné, takže skúste peelingovú starostlivosť a produkty, ktoré obsahujú exfoliačné látky, ako je napríklad kyselina salicylová.

svědivé lupy

Pri výskyte lupín môže pokožka hlavy nepríjemne svrbieť. 

 

Ako sa zbaviť lupín?

TIP: Na lupiny vyskúšajte napríklad jablčný ocot. Ten obsahuje kyselinu maleínovú, ktorá hydratuje pokožku hlavy.

Jablčný ocot navyše obnovuje kyslé pH a neutralizuje možné zvyšky šampónu. Stačí zmiešať 100 ml jablčného octu s 200 ml vody a vmasírovať do pokožky hlavy.


Rýchlo sa mastiace vlasy

Pýtate sa, prečo zrovna vy musíte čeliť každodennému boju s mastnými korienkami? Je to jednoduché, mastné vlasy spôsobuje nadmerná produkcia mazových žliaz, ktoré máme po celom tele, teda aj na pokožke hlavy. Pretože sa snažia kožu hydratovať a chrániť pred vonkajšími vplyvmi, pracujú občas intenzívnejšie, ako by sme si priali.

Niekedy môže ísť o genetické predispozície, prípadne o dôsledok nadmerného stresu, zlého jedálnička alebo jednoducho zlej vlasovej starostlivosti.

 

Ako na mastné vlasy?

Základná rada znie: používajte špeciálny šampón. Z vlastnej skúsenosti môžem odporučiť prírodný žihľavový šampón alebo skúste šampón micelárny.

Zabudnite na prípravky určené pre poškodené či lámavé vlasy, tie by vám iba zbytočne vysušili končeky. Vyhnite sa tiež starostlivosti s obsahom proteínov alebo látok obnovujúcich lipidovú vrstvu, ako sú oleje a silikóny.

Celkovo sa snažte minimalizovať množstvo prípravkov, ktoré na vlasy používate. Šampón a balzam úplne stačia, určite už nemá zmysel používať masku, gél alebo olej, tie vám na mastnote len zbytočne pridajú.

Ďalšou radou je neumývať si vlasy každý deň. Čím častejšie si vlasy umývate, tým viac kožného mazu pokožka hlavy vytvorí, pretože používa maz ako ochranný film napríklad pred horúcim vzduchom z fénu. Vlasy si umývajte skôr ráno ako večer. V noci totiž mazové žľazy viac pracujú.

 

Ak už nezaberajú ani šampóny na mastné vlasy, zvolila by som obyčajnú radu, a to žihľavový šampón, ktorý ale používajte len do doby, kým sa problém nezlepší. Potom sa vráťte k profesionálnym výrobkom. Hlavne sa snažte neumývať si vlasy každý deň.
Jana Fojtášková z pražského salonu Oskar
Jana Fojtášková z pražského salonu Oskar

 

TIP: Vyskúšajte raz za týždeň liečivú ílovú masku na pokožku hlavy, ktorá sťahuje maz.

Miesto kefy alebo teezera používajte radšej klasický hrebeň s čo najmenej hustými zúbkami. Česaním kefou sa kožný maz iba roznesie do celých vlasov. 

 

Krehké a lámavé vlasy

Ak máte krehké vlasy, ktoré sa vám veľmi lámu, príčinou je nedostatok vitamínov a tiež zlá starostlivosť – časté fénovanie, žehlenie, natáčanie…

Môže to byť tiež dôsledok častého farbenia, najmä potom odfarbovanie a zosvetľovanie chemickou cestou. Takto zaťažovaný vlas sa potom stáva krehkejší a krehkejší, až sa nakoniec zlomí.

 

Hydratácia vlasov ako nevyhnutný krok k ich zahojeniu

Krehké a lámavé vlasy potrebujú predovšetkým nutnú dávku hydratácie. Prvým krokom je hydratačný šampón a nezabudnite ani na balzam alebo masky. Tie by mali obsahovať výťažky z aloe vera, glycerol alebo panthenol.

Tieto látky vážia vďaka svojim molekulárnym štruktúram vlhkosť vo vnútri vlasov, prípadne vlasy obalia ochranným filmom. Vďaka tomu zostáva vaša hriva hladká a zdravá.

TIP: Na lámavé vlasy alebo rozštiepené končeky použite špeciálnu home made masku. Roztlačte kiwi spolu so šťavou z citróna. Naneste na vlasy a tie zabaľte do igelitového sáčku. 

Po pol hodine vlasy umyte vodou a použite svoju obľúbenú masku na poškodené vlasy. Odporúčam kokosovú alebo s argánovým olejom. Rovnako tak môžete do končekov vlasov votrieť trochu kokosového oleja a nechať ho pôsobiť cez noc.

 

Ďalej samozrejme pomôže, ak budete s vlasmi čo najmenej manipulovať, čo sa úprav týka. Poškodzuje ich nielen úprava teplom a časté česanie, ale tiež sťahovanie do chvosta, drdolu a podobne.

Vhodné je pravidelne zastrihávať končeky, a to aspoň raz za dva mesiace.

A aké sú najlepšie potraviny, ktoré podporujú rast a kvalitu vlasov? Napríklad vajíčka, avokádo, čučoriedky, špenát, oriešky a ďalšie.

lámavé vlasy

Na zničené vlasy funguje najlepšie silikón.

 

Zničené vlasy a rozštiepené končeky

Štiepenie končekov spôsobuje hneď niekoľko faktorov: používanie nevhodných vlasových produktov, pravidelné fénovanie pri vysokých teplotách alebo časté farbenie či iné chemické ošetrovanie vlasov. Končeky sú na toto agresívne zachádzanie veľmi citlivé. Vlasy s rozštiepenými končekmi pôsobia rozlietane, nezdravo, nepekne.

V prípade rozštiepených končekov sa obzrite skôr po vlasovej starostlivosti od profesionálov. Či sa vám to páči, alebo nie, najlepším pomocníkom je silikónový olej, ktorý rozštiepené končeky obalí priehľadným filmom a vlasy zregeneruje a zacelí.

 

Jemné vlasy sú bežným problémom, ale len málokto pozná ten najlepší liek. Niektoré masky a kondicionéry môžu vaše vlasy zaťažovať. Lepšie je použiť výrobky so silikónom.

Ten pokryje prameny tenkým filmom a postará sa tak o plnšie vlasy, ktoré ale nevyzerajú mastne. Silikón zostane vo vlasoch uložený aj po opláchnutí a môže pôsobiť dlhšiu dobu.

webmd.com
webmd.com

 

TIP: Na zničené vlasy použite ricínový olej. Okrem toho, že posilňuje pevnosť vlasov, zlepšuje tiež ich kvalitu, bojuje proti rozštiepeným končekom, pomáha vyrovnávať pH pokožky hlavy a znižuje riziko vzniku lupín.

Navyše obsahuje vitamíny, bielkoviny a mastné kyseliny, ktoré vyživují vlasové folikuly.

 

Suché vlasy

Suché vlasy, rovnako tak ako zničené a rozštiepené, vznikajú zlou alebou prehnanou starostlivosťou. Ďalšími príčinami môže byť dlhodobý pobyt na slnku či vetre, potápanie sa v chlórovej vode, slaná voda alebo pobyt v suchom prostredí.

Suché vlasy ale môžu tiež upozorňovať na omnoho závažnejšie problémy, ako je zlé fungovanie štítnej žľazy, poruchy príjmu potravy alebo to, že vaše bunky neabsorbujú dostatok medi. Viac o týchto problémoch nájdete v článku o príčinách suchých vlasov.

 

Ako na suché vlasy?

Skvele si s nimi poradia najrôznejšie vlasové oleje. Vyskúšajte napríklad tieto:

Ďalej sa vyhnite umývaniu vlasov každý deň, naopak, nikdy nezabúdajte použiť nejaký vyživujúci prípravok, ako je kondicionér alebo maska, najlepšie ak budete používať tie hydratačné. Predchádzajte častému farbeniu a pokiaľ je to možné, vlasy nefénujte, nekulmujte ani nežehlite.

 

Suché vlasy sú známkou poškodenia vlasov, a ak zostanú neošetrené, budú krehkejšie, čo spôsobí, že sa ľahko zlomia alebo sa rozštiepia.
Valencia Higuera, členka týmu Healthline’s Medical Affairs
Valencia Higuera, členka týmu Healthline’s Medical Affairs

 

URČITE NEZABUDNITE. Vlas potrebuje pre rast kvalitné bielkoviny. Ak na sebe pozorujete vlasovú slabosť, doplňte jedálniče odmerkou vegánskeho SUPERPROTEINU Blendea.

Počúvame naň samú chválu 🙂

Klikni a objednaj superprotein

 

 

 

Ohodnoťte článek

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>