Rastlinné oleje a ich impozantné účinky na telo a pokožku

Možno ešte stále patríte medzi tých, ktorí sa olejom bránia. Možno pre vás stále platí, že olej skôr nášmu telu škodí, než pomáha. Opak je ale pravdou. Olej pôsobí blahodárne na našu pokožku a prospieva aj nášmu telu. Čo je na olejoch také zvláštne a ktoré patria medzi tie najlepšie?

Ktoré rastlinné oleje prospievajú kráse i zdraviu?

Pleťový olej

Začneme olejom pleťovým, ktorý sa stále viac dostáva do hľadáčika všetkých kozmetických nadšencov a inovátorov. Olej rovná sa mastná pleť? Ale kdeže. Olej patrí medzi tie najvýživnejšie prípravky, ktoré našej pleti prospievajú. Naviac sa vo väčšine prípadov naozaj dokonale vsiakne do pokožky.

Samozrejme nesmiete produkt používať na hektolitre. Pre požadovaný výsledok stačí len pár kvapiek. Kožu potom krásne hydratuje, rozžiari, často aj vypne a dodá jej energiu. Dostane totiž do pleti mastné kyseliny, ktoré zadržujú vlahu, a tiež napríklad vitamín A a E, ktoré pokožku chránia pred nečistotami a podráždením počas celého dňa.

 

Esenciálne oleje

Esenciálne oleje sú zvláštnym druhom olejov. Pri ich výrobe sa destilujú časti rastlín, kvetov alebo semienok či koreňov. Vďaka tomu sú esenciálne oleje vysoko koncentrované, teda účinné i v malom množstve.

Ďalšou ich výhodou je to, že nie sú mastné, teda pri použití napríklad na pleti neupchávajú póry, ale hydratujú. Mnoho z nich dokáže pomôcť pri rôznych kožných problémoch – od akné až po starnutie, suchej pokožke i mastnej.

esenciální oleje

Esenciálne oleje pôsobia blahodárne na naše telo i psychiku. 

 

Po akých pleťových olejoch ale siahnuť?

Ako sme už povedali, oleje dokážu riešiť takmer akékoľvek problémy s pleťou. Aký olej zvoliť záleží na tom, čo konkrétne vás trápi a aký typ pleti máte.

 

Ako ešte môžu esenciálne oleje pomôcť nášmu telu?

levandulový olej

Levanduľový olej je jedným z najčastejšie používaných. 

 

Rastlinné oleje a psychika

Vybrané esenciálne oleje sú skvelé i pre našu psychiku. Vedia upokojiť nervy, znížiť stres alebo úzkosť a všeobecne zrelaxovať našu myseľ. Najlepšie oleje na upokojenie sú levanduľový, harmančekový, pomarančový, ružový alebo olej ylang ylang.

Klinická štúdia z roku 2016 zistila, že inhalácia ružovej vody po dobu štyroch týždňov významne znižuje stav úzkosti. Pilotná štúdia publikovaná v Doplnkovej terapii v klinickej praxi zistila, že použitie aromaterapie, ako doplnkovej terapie, pomohlo znížiť stupeň úzkosti a depresie u žien po pôrode.

štúdia za rok 2014 zahŕňajúca 82 účastníkov hodnotila účinnosť aromaterapie na starších ľuďoch s chronickou bolesťou a príznakmi úzkosti a depresie. Výskumníci zistili, že po štyroch týždňoch liečby esecnciálnymi olejmi prišlo v intervenčnej skupine k výraznému zníženiu negatívnych emócií vrátane pocitu úzkosti, stresu a depresie.

 

Telový olej

Aj pokožka tela si zaslúži dôkladnú starostlivosť. Kokosový olej je univerzálnym pomocníkom, vhodným pre telo zvonka aj zvnútra, ktorý šetrí čas i životné prostredie. Jedno balenie totiž môžete použiť na mnoho spôsobov – vďaka vysokému podielu nenasýtených mastných kyselín je fantastický na hydratáciu tela, na oživenie suchých vlasov, môžete ho ale použiť aj na vybielenie zubov alebo na varenie.

kokosový olej

Kokosový olej je taký malý univerzálny zázrak

 

Prečo používať kokosový olej?

Kris Gunnars, BSc, výskumník výživy s bakalárskym titulom v odbore medicíny, prezrádza 7 dôvodov podložených výskumami, prečo je dobré používať kokosový olej a v čom nám môže pomôcť.

 

Olej na vlasy

Okrem kokosového oleja môžeme na vlasy použiť aj argánový olej. Je jedným z najlepších predovšetkým na suché a krehké vlasy. Rovnako účinný je aj avokádový olej alebo olivový olej. Majú silnú regeneračnú funkciu, dodávajú vlasom lesk a chránia ich pred vonkajšími vplyvmi.

Ale nezabúdajte na to, že vlasové oleje máte používať iba na končeky, nie na pokožku hlavy. Pokiaľ teda nemáte špeciálny olej na to určený – taký, ktorý čistí vlasovú pokožku, preto sa na ňu priamo aplikuje.

 

Rastlinné oleje v kuchyni

Prof. ing. Jana Dostálová, CSc vysvetľuje:

Oleje rozlišujeme podľa pôvodu. U nás sa v súčasnosti najviac používa slnečnicový, repkový a olivový olej. Donedávna bol bežný aj sójový olej, ale vzhľadom na to, že väčšina sójového oleja je z GMO sóje, prestal byť po ňom dopyt. V súčasnosti sa na trhu objavujú aj menej bežné oleje, ktoré sú (s výnimkou ľanového, konopného a z vlašských orechov) v médiách a reklame nadceňované (majú nízky obsah kyseliny linolovej). Jedná sa o zdraviu prospešné potraviny, ale rozhodne nie o superpotraviny. Z výživového hľadiska sú z bežných olejov najcennejšie repkový a olivový olej, ktoré sú pomerne dobre tepelne stabilné. Pokúsme sa ale najprv odpovedať na otázku: Prečo práve ja? Geneticky je nám daný určitý typ pleti. Ten sa v rannom detstve nemusí prejaviť, väčšie problémy majú v detstve ľudia s citlivou a suchou pokožkou. Pre rozvoj akné je kľúčové obdobie dospievania, kedy kvalitu pleti začnú ovplyvňovať pohlavné hormóny. Na rozvoj akné majú vplyv mužské pohlavné hormóny (androgény), ktoré sa tvoria nielen v semenníkoch, ale i v nadobličkách. Preto akné postihuje i ženy. Pleť, ktorá má k tomu predispozície, sa začne pod vplyvom hormónov výrazne meniť…

olivový olej

Olivový olej je jedným z najobľúbenejších pomocníkov v kuchyni, ale aj v kozmetike. 

 

Ako prospievajú oleje nášmu telu?

Rastlinné oleje môžete používať v kuchyni klasicky ako pevné tuky. Môžete ich použiť napríklad na výrobu šalátových dresingov, marinád, dipov a omáčiek. Skvelé sú aj priamo na grilovanie. Rovnako ich ale môžete používať pri varení alebo pečení miesto masla alebo tuhých tukov.

Zlúčeniny alebo kombinácie týchto olejov, často predávané pod názvom “rastlinný olej”, a spreje na varenie vyrobené z týchto olejov sú tiež dobrou voľbou. Niektoré špeciálne oleje, ako avokádový, hroznový, olej z ryžových otrúb alebo sézamu sú skvelou a zdravou voľbou. Všeobecne voľte oleje s menej ako 4 gramami nasýtených tukov na lyžicu. To píše odborný magazín heart.org.

VERÍM, že teraz začnete viac používať rastlinné oleje ako v kuchyni, tak ako kozmetiku. Ďalej čítajte o výhodách rastlinných mliek.  

Ohodnoťte článek

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac