“Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený bežec,” – rozhovor s bežkyňou Ivankou Záškvarovou

Ivana Záškvarová

Už niekoľkokrát som si dala predsavzatie, že začnem pravidelne behať, ale nikdy mi to nevydržalo dhšie ako týždeň. Som ukážkový prípad demotivácie samej seba.

Aj napriek tomu, že beh je jeden z najprirodzenejších ľudských pohybov, každý začiatočník by mal začať malými krokmi a nepreháňať to.

Ivanka je blogerka a profesionálna bežkyňa zo Slovenska. V rozhovore prezradila, že aj ona zažila dobu, kedy jej obyčajný kilometer robil obrovské problémy.

Rozhovor je plný praktických rád a motivácie, ako začať s behom. Pripravte si svoje tenisky, pretože po prečítaní budete chcieť okamžite vybehnúť🙂

Ivana Záškvarová

Ivanka tiež bola začiatočník a vďaka jej odhodlanosti je tam, kde je dnes 🙂

 

Ivanka, kde sa vzala tvoja vášeň pre beh a vlastne pre šport všeobecne?

Už odmalička som mala k športu a pohybu veľmi blízko. Dlhé roky som tancovala, najskôr folklór a potom temperamentné flamenco. Občas som si zahrala volejbal, išla na bicykel alebo plávať. Vždy som však vedela, že ruky sú mojou slabinou a silné som mala skôr nohy.

Neskôr, keď som sa začala viac zaujímať o zdravý životný štýl, prešla som k cvičeniu najskôr doma, a potom vo fitness centre. Občas som si išla zabehať len tak, okolo domu asi na pol hodinku, bolo to pár kilometrov, ale vôbec som to nemala odmerané.  A tiež sa mi nie vždy chcelo, musela som sa do toho skôr nútiť.

Všetko sa to zmenilo minulý rok, keď som sa náhodne dostala k bežeckej komunite adidas Runners Bratislava, kde to všetko začalo a moja vášeň pre beh sa vďaka tomu prehĺbila. Táto komunita je otvorená pre všetkých ľudí, ktorí majú spoločnú záľubu – beh a všetci spolu trénujeme, navzájom sa podporujeme a motivujeme.

 

Na svojom blogu píšeš, že sa snažíš v behu zdokonaliť, ako to prebieha?

Keď som s behom začala, brala som to skôr ako zábavu, chcela som si zlepšiť kondičku a postupne zvyšovať odbehnutú vzdialenosť. Nemala som veľké očakávania a keby mi niekto pred rokom povedal, že niekedy budem stáť na stupienku víťazov, asi by som len neveriacky krútila hlavou.

Začala som pravidelne chodiť na bežecké tréningy adidas Runners Bratislava, ktoré mi veľmi pomohli, a keď som na sebe po čase videla veľké pokroky, ešte viac ma to motivovalo, aby som s tým neprestala a snažila sa aj naďalej.

Išlo to viacmenej samo a úplne prirodzene. Najskôr som prekonávala odbehnuté vzdialenosti, priučila sa správnej technike, ktorá je veľmi dôležitá, no a ďalšia v poradí bola rýchlosť. Nič nejde hneď, treba ísť na to krok po kroku, človek musí byť trpezlivý aby sa mohol zdokonaliť.

Ja som síce mala aký taký športový základ, no keď som začala s behom, bola som pár mesiacov pohybovo neaktívna. Som rada, že tréneri v našej skupine vo mne videli potenciál a verili v moje schopnosti. Takže po pár mesiacoch, čo som sa výrazne zlepšila, som dostala aj vlastný tréningový plán podľa ktorého som išla a výrazne mi pomohli intervalové tréningy  zamerané hlavne na rýchlosť a tempo.

Mám pocit, že to prerástlo až do takej poloprofesionálnej úrovne, keďže som naozaj veľa behala, cvičila a neboli to ľahké tréningy, ale naozaj som na sebe makala najlepšie ako som vedela. Ale všetko to prinieslo zaslúžené ovocie, čo sa odzrkadlilo na pretekoch, ktorých som sa zúčastnila.

Ivanka Onlyajvn

Aj takto vyzerajú Ivankine tréningy 

 

Čo by si poradila človeku, který chce s behom začať?

Aby to určite hneď na začiatku nevzdal, keď to nepôjde podľa jeho predstáv. Ja sama som si prešla obdobím, keď som mala problém odbehnúť hoc aj jeden kilometer súvisle aby som sa príliš nezadýchala a vládala.

Beh treba budovať od základov, takže je dobré začať najskôr pomaly a jednoducho, striedať beh s chôdzou, a potom postupne zvyšovať vzdialenosť. Ako som už písala, chce to trpezlivosť a netreba si hneď na seba naložiť príliš veľa. Človek si to ani neuvedomuje, ale každý jeden beh sa počíta a posúva nás vpred.

Hlavné je mať z toho radosť a tešiť sa z vlastného úspechu a prekonávania sa. Navyše beh je úžasný šport, pretože ho môže robiť ktokoľvek. Stačí si len obuť tenisky a začať. A tiež je dôležité vyhodiť z hlavy všetky negatívne myšlienky a výhovorky, prečo sa to nedá, alebo to nejde. Všetko sa dá, keď chceme a ten pocit po behu je na nezaplatenie. A pamätajte si, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený bežec 🙂

 

Odvíja sa výkon bežca tiež na základe bežeckých topánok?

Ja si myslím, že určite áno. Keď si človek chodí len tak občas zabehať, nemusí tomu venovať až takú pozornosť a ja sama som tenisky na začiatku až tak neriešila. Jednoducho som si nejaké obula a vybehla som.

Teraz už však viem, že je lepšie behať v teniskách, ktoré sú pre tento šport určené. Je ich nespočetne veľa druhov, z ktorých sa dá vybrať presne podľa vlastných požiadaviek.

Najlepšie je ísť do nejakej špecializovanej predajne, kde vám ohľadom tenisiek poradí odborník, pretože správna obuv zabezpečí, že sa vám dobre pobeží a vyhnete sa zbytočným zraneniam či bolesti.

Záleží aj na povrchu, po ktorom sa behá, tam je to veľký rozdiel a nohy a chodidlá sú vystavené rôznej záťaži. Preto by si človek, ktorý to s behom myslí vážne mal svoju obuv vybrať poriadne a zvážiť všetky tieto špecifiká.

Ja mám napríklad viacero tenisiek, v niektorých chodím len tak klusať a potom mám aj pretekové adidas Adizero Boston, ktoré sú veľmi ľahučké a určené špeciálne na cestné asfaltové behy, ktoré behám asi najčastejšie. Už len keď si ich obujem cítim veľký rozdiel oproti ostatným a rozhodne sa mi v nich behá komfortnejšie a pridávajú na výkone na pretekoch.

Ivana Onlyajvn na stupni vítězů

Ivanka a jej umiestnenie sa na stupni víťazov

 

Ako sa obvykle stravuješ pred a po behaní?

Ja sa momentálne všeobecne snažím stravovať zdravo, keďže športujem a rozhodne dbám na to, čo zjem. Moje telo si to priam pýta, potrebuje palivo k výkonu a aby bolo zdravé a v dobrej kondícii.

Čo sa týka jedla a behu, záleží asi na tom, kedy idem behať, aký typ tréningu ma čaká alebo či to zrovna nie sú preteky. Sama na sebe som sa už naučila, čo môžem a čo nie aby to neovplyvnilo môj výkon a pocit pri behaní.

Keď idem ráno alebo doobeda, základom sú dobré raňajky, ja väčšinou volím sladké s obsahom sacharidov. Najradšej mám vločky, ovsené kaše, toasty s arašidovým maslom, banánové palacinky či smoothies. Som doslova raňajkový maniak a je to moje najobľúbenejšie jedlo dňa. Určite neodporúčam ísť behať s plným bruchom, ale treba si nechať aspoň hodinku až dve odstup.

Ak mám tréning poobede alebo večer, snažím sa dopredu svoje jedlo plánovať, aby mi nebolo ťažko, ale aby som zároveň mala energiu. Zvyknem si dať ľahší obed typu ryža so zeleninou, prípadne tofu, syr alebo cestoviny. Pred tréningom si dám rada napríklad proteinovú tyčinku alebo shake. Po tréningu volím radšej šaláty, prípadne vajíčka na rôzne spôsoby, cottage cheese alebo hummus.

 

Užívaš nejaké doplnky stravy a prečo?

Pri mojom aktívnom životnom štýle sú doplnky nevyhnutné, ale neužívam ich nejako príliš veľa. Prijímam hlavne magnézium ako prevenciu proti svalovým kŕčom, ktoré mám buď vo forme tabletiek alebo rozpustných toboliek.

Ďalej k nim patrí určite vitamín C, prípadne železo. Dávnejšie som mávala bolesti v oblasti kolien, tak som sa rozhodla vyskúšať aj kolagén, ktorý tiež prijímam buď vo forme tabliet alebo nápoja. Musím povedať, že odvtedy, čo som ho začala užívať nemám bolesti už takmer vôbec.

A občas si dám napríklad BCAčka alebo protein, ale ten samotný nepijem, využívam ho skôr v receptoch. Som rada, že vďaka značke Blendea som mohla vyskúšať tiež zmes SUPERGREENS alebo rastlinný SUPERPROTEIN, ktoré sa tiež hodia do rôznych jedál, ktoré si pripravujem.

Ivana Onlyajvn na maratonu

Ďalšie inšpiratívne fotky nájdete u Ivky na Instagrame

 

V čom Ti pomohla Blendea SUPERGREENS?

Blendeu Supergreens rada užívam či už vo forme nápoja, ktorý si zmiešam s vodou alebo džúsom, alebo som zvykla lyžičku pridávať do svojich smoothies. Obsahuje samé telu prospešné superpotraviny, ktoré ja ako bežkyňa môžem len oceniť.

Potrebujem veľa energie, aby som zvládala fungovať celý deň, keďže niekedy mám toho naozaj veľa a behám kade tade. Vďaka Blendea SUPERGREENS som bola menej unavená, zlepšila mi trávenie a aj pleť. Určite je super zaradiť ju do svojho jedálnička pre celkové zdravie organizmu a imunitu a tej zelenej farbe sa jednoducho nedá odolať 🙂

 

VIDEO: Krátke predstavenie zelenej zmesi superpotavín Blendea SUPERGREENS.

 

Aká je podľa teba výhoda SUPERPROTEINU? Čo hovoríš na to, že je bez príchute?

Ako som už spomínala vyššie, proteín je pre mňa veľmi dôležitý výživový doplnok a ten od Blendey bol asi môj prvý rastlinný, ktorý som ochutnala. Pri fyzickej záťaži, ktorej mám pomerne dosť je protein nevyhnutný, hlavne pre svaly, ktoré sú pri športovom výkone veľmi zaťažované.

Moje svaly ale aj celý organizmus potrebuje poriadnu regeneráciu, aby som každý deň mohla kvalitne odtrénovať bez zranení či iných komplikácií.  Zo SUPERPROTEINU sa dá vykúzliť zdravý nápoj alebo shake, vhodný ako predtréningovka či ľahká desiata či olovrant, ktorý zasýti.

A keďže je bez príchute, dá sa pridať hocikam, stačí byť len trošku kreatívny. Nie je príliš sladký ani veľmi výrazný, má svoju špecifickú chuť, ktorá však nemusí vyhovovať každému.

 

Aký je tvoj obľúbený recept s Blendeou?

Ja osobne Blendu veľmi rada využívam v kuchyni, keďže jedlo milujem a veľmi ma baví varenie a jeho celková príprava. Ulietavam si hlavne na raňajkách, na ktoré mám zvyčajne najviac času a často ich pridávam aj na svoje sociálne siete najmä na Instagram.

Obľúbených mám viacero receptov, no super sa mi osvedčili práve proteinové vafle, ktoré si veľmi rada pripravím keď sa ráno nikam nemusím ponáhľať. A dokonca do nich môžete pridať aj Blendeu Supergreens a dostanú tak jemne zelenkavú farbu.

wafle s blendea superproteinem

Na waffle budete potrebovať:

Najskôr si roztlačíme banán, potom poriadne zmiešame s vajíčkami. Ďalej pridáme protein a kokosovú múku a opäť miešame, nech nám v ceste nezostanú hrudky. Nakoniec osladíme, dáme škoricu, prípadne chia semienka, kokos … záleží len na vás.

Aby nebolo cesto príliš husté, zriedime ho troškou vody alebo mlieka. Potom stačí už len pripraviť waffľovač, ja ho pre istotu zvyknem potrieť troškou kokosového oleja. Mali by nám vyjsť cca 3 waffle, ktoré si môžeme ozdobiť tým, čo máme radi. Ja ich rada jedávam buď s jogurtom, arašidovým maslom alebo proteinovým pudingom a ovocím.

Blendea Superprotein

Aké najväčšie bežecké výkony máš za sebou?

Na to, že aktívne behám v podstate len jeden rok, musím povedať, že mám toho za sebou celkom dosť. Minule som si dokonca robila štatistiku, aby som mala o tom lepší prehľad a absolvovala som dokopy 22 pretekov rôzneho typu. Boli to behy na krátke vzdialenosti 5-6 kilometrov, ale aj veľa 10 kilometrových, štafetových behov či dokonca jeden polmaráton vo Varšave.

Tiež sa mi podarilo veľakrát umiestniť a stáť na stupienku víťazov, za čo som nesmierne rada a vždy som sa snažila ísť na maximum a dať do toho všetko. Za svoj najväčší výkon rozhodne považujem vrchol mojej sezóny, čo bol minuloročný DM ženský beh v Bratislave, kde som na 10km trati obsadila krásne 4.miesto a bol to zároveň aj môj osobný rekord v čase 40:38.

Úžasná skúsenosť bol aj môj prvý polmaratón odbehnutý v marci 2018, ktorý som vôbec neplánovala, ale mala som možnosť zúčastniť sa a bez špeciálnej prípravy som ho zabehla za 1:41:58, čo bolo pre mňa nepredstaviteľné, keďže predtým som nikdy takúto vzdialenosť neodbehla.

Skvelý pretek bol aj nedávny Budapešťský maratón, na ktorom sme sa zúčastnili ako štafeta a v ženskej kategórii sme s babami z adidas Runners obsadili 3.miesto.

 

Máš svoj bežecký cieľ alebo sen?

Samozrejme že mám. Myslím, že je dobré, keď si človek nejaký cieľ určí, potom sa ho snaží splniť a má tak väčšiu motiváciu na zlepšovanie sa. Je menšia pravdepodobnosť, že sa vzdáte, alebo zlyháte, pretože vždy budete myslieť na to, prečo to robíte a budete chcieť vidieť výsledok napríklad na nejakých pretekoch.

Minulý rok bolo mojim prvým cieľom zrýchliť sa v behu na 10km a zabehnúť si svoj osobný rekord. Pod 40 minút to síce ešte nebolo, ale ja verím, že sa mi to na jar konečne podarí.

A chcela by som sa tiež viac zamerať na disciplínu polmaratón, na ktorú aj viac zameriam svoju ďalšiu bežeckú prípravu. Bola by som rada, ak by sa mi podarilo zabehnúť ho pod 1:30:00. Veľké sny zatiaľ nemám, radšej budem postupne plniť menšie a ľahšie dosiahnuteľné ciele, kým sa možno odhodlám na niečo väčšie.

Ale sen je určite aspoň raz odbehnúť maratón, možno aj niekde v zahraničí typu Londýn či New York. No a ostatné nechávam zatiaľ na náhodu, nechám sa prekvapiť, čo prinesú ďalšie mesiace.

Ivanka Záškvarová pri behu

Ivanka má mnoho aktivít, ktorým se venuje

 

Čomu ďalšiemu sa v súčasnej dobe venuješ?

Stále som ešte študentka, chodím na vysokú školu zameranú na masmediálnu komunikáciu a tento rok by som mala končiť bakalára. Popri škole brigádujem v gastro oblasti, tak aj možno preto som si tak veľmi obľúbila jedlo a varenie.

Väčšinu voľného času mi však zaberá hlavne beh, a preto mi už na veľa iných vecí čas nezostáva. To by musel mať deň asi viac ako 24 hodín 😀 Keď si ten čas predsalen nájdem, veľmi ma baví fotografia, spev a cestovanie.

Najčastejšie v poslednej dobe fotím hlavne jedlo, čo ma veľmi baví tak, ako aj jeho príprava. Fotky či recepty potom zdieľam s ostatnými na sociálnych sieťach a podarilo sa mi aj zopár pekných spoluprác, ktoré si veľmi vážim a som rada, keď môžem skúsiť a otestovať niečo nové.

A nesmiem zabudnúť ani na blog, ktorý mám už pár rokov, ale momentálne šiel trošku do úzadia, čo ma mrzí, keďže by bolo o čom písať. Preto ho plánujem najbližšiu dobu opäť viac rozbehnúť a zamerať sa a písať hlavne o behu, jedle, cestovaní a celkovo mojom živote a skúsenostiach. Bude to na novej stránke, na ktorej momentálne pracujem a dúfam, že čoskoro sa s ňou budem môcť pochváliť v plnej kráse.

 

Prezradíš mi na záver tvoj životný postoj?

Snažím sa riadiť heslom, “Všetko sa deje pre niečo a to, čo sa má stať, sa stane”. Už sa mi to viackrát v živote osvedčilo, že čas nakoniec ukáže pravý zmysel všetkého, čo sa mi prihodí. Či už je to niečo pozitívne alebo naopak negatívne.

A hlavne treba veriť svojej vlastnej intuícii a v samého seba. Každý si v živote prechádza aj zlým aj tým dobrým a netreba brať všetko vážne a tragicky. Keď nevyjde jedna vec, ďalšia zase už áno, preto treba byť optimistický. Žijeme len raz, preto by sme sa mali tešiť z maličkostí, užívať si každú chvíľu a žiť život naplno, nech si na staré kolená môžeme povedať, že to všetko stálo za to a že nič neľutujeme.

 

Ivanka, ďakujem ti za tvoje rady a skúsenosti. Myslím, že nielen mne to pomohlo.

ČÍTAJTE TIEŽ: Ako schudnúť po novom roku vďaka strave? Vyspovedala som Evu Tóth, ktorá nám dala užitočné tipy.

Ohodnoťte článek

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>