“Snažím sa neplytvať a znížit svoju ekologickú stopu, kde to ide.” – rozhovor s modelkou Olgou Plojhar

Olga Plohjar

S Oli som sa prvýkrát stretla na prvom českom blogerskom Blendea Meetupe v máji 2018. Sympatická brunetka sa zdržala síce iba chvíľku, avšak v júni sme sa videli znova, a tentokrát už na dlhšie.

Za hodinu sme stihli prebrať nespočetne veľa tém a ja som zistila, že predo mnou sedí inšpiratívna osobnosť, ktorá má čo povedať. Rozhodla som sa ju trochu vyspovedať, nemôžem si to nechať iba pre seba 🙂

V rozhovore sa dozviete:

 

Oli, momentálne sa živíš modelingom. Je to tvoj splnený sen?

Aby som povedala pravdu, vlastne vôbec. So sestrou sme prvé v rodine bez doktorátu a čo ja viem, tak som prvá v našej rodine – kam až dovidím – ktorá sa neživí hlavou. U nás je to brané trošku ako hanba. Dlho som pri stretnutiach s ľuďmi nehovorila, čomu sa venujem. Aj môj manžel si to musel zistiť na internete.

Môj sen asi vždy bol živiť sa jazykmi a komunikáciou, možno niekde vzadu v hlave bolo herectvo, ale veeeeeľmi potlačené. Začala som sa modelingu naplno venovať vlastne až po dokončení magistra a teraz ma tá práca veľmi baví a napĺňa. Uvidíme, čo ďalej…

Olga Plojhar

Skutočne okúzľujúci pohľad. Myslím, že si Oli vybrala správnu profesiu (Zdroj: Olgaplojhar.com)

 

Máš nejaké ciele, kam mieriš? Máš napríklad vysnenú kampaň, ktorú by si rada fotila?

Hmm, toto asi býva pre väčšinu modeliek rovnaké. Top je obálka Vogue alebo práca pre Victoria´s Secret.  Ja mám na svojom bucket liste ešte veľkú filmovú rolu.

Najviac si ale prajem mať dostatok práce v Čechách, aby som tu mohla žiť so svojím mužom, rodinou a zvieratami.

 

VIDEO: Oli sa môže pochváliť tiež účinkovaním v reklame na Frisco.

 

Aký je reálny svet modelingu? Zažila si niekedy drsnú rivalitu medzi modelkami? 

Reálny svet modelingu je drsný, mám ale pocit, že skôr zo strany klientov, agentúr, ľudí z profesie a pod., než zo strany modeliek. Baby sa skôr podporujú. A jasné, keď má jedna veľa práce a druhá sa vôbec nemôže uživiť, trochu si závidíme.

Pripadá mi ale, že na výške to bolo napríklad s požičiavaním si poznámok z prednášok omnoho drsnejšie. 😀 Ako sa nikdy nikto nechcel deliť o svoje vedomosti. My si s dievčatami povieme aj o castingu a poprajeme si veľa šťastia. Dostane to tá najlepšia a nabudúce si zas vyberú inú.

Dokonca máme v Čechách aj partiu dievčat, ktoré pracujú najviac. Chodíme spolu na kávu, na koncerty, prekecáme celé castingy, navzájom si prajeme úspechy a preberáme neúspechy. O dosť drsnejší je prístup ľudí z oboru, pravdupovediac.

Olga Plojhar Lidl kampaň

Oli v jednej z kampaní pre Lidl.cz (Zdroj: Olgaplojhar.com)

 

Ženie ťa modeling do nejakých diét? Vnucuje sa modelkám chudnutie automaticky?

To určite nie. Nemyslím si, že sa dá nejakou prísnou diétou dlhodobo udržiavať váha. Je veľa druhov modelingov od toho vysokého na mólach v Paríži až po reklamy či plus size modeling. Každý si vyžaduje trochu iný typ postavy a tváre a inú vekovú kategóriu.

Nie som typ vychrtlej, bledej modelky so zvláštnymi črtami tváre. Ja som proste od malička atletická, zdravá a športová. Celý život jem zdravo, málo živočíšnych produktov, veľa zeleniny a veeeeeeľa pohybu!

VIDEO: Oli natočila zábavné video ze sveta modelingu s svojou kamarátkou a kolegyňou Jitkou Nováčkovou.

 

Na Instagrame ťa sleduje cez 11 tisíc fanúšikov. Snažíš sa cez nich ukázať aj nejakú myšlienku?

Rozhodne. Vyrastala som v krásnej “zelenej” rodine, a už od detstva sa stretávam s tým, že zásady, ktoré mi prídu samozrejmé, sú pre iného absolútnou novinkou, nad ktorou sa nikdy nezamyslel.

Vždy som sa snažila motivovať ľudí v mojom okolí k zodpovednosti k našej planéte a tvorom na nej. Keď prišli sociálne siete, zrazu mohol človek svoje myšlienky a hodnoty zdieľať s omnoho väčším počtom ľudí.

Snažím sa neodrádzať ľudí drsnými videami a vzdelávacími článkami. Skôr postupne ukazujem svoj pohľad na svet. Myslím, že najväčšia radosť zo sociálnych sietí pre mňa je, keď zistím, že napríklad iba jeden človek si kvôli mojej rade začal kupovať vajíčka z voľného chovu miesto tých klietkových, alebo si prestal kupovať mäso v Tescu. Je to ohromne povzbudivé!

Olga Plohjar modelka

Oli má veľa tvárí. Celé jej portfólio nájdete na olgaplojhar.com 

 

Často na svojom profile zmieňuješ práve rastlinnú stravu. Si vegánka?

Bohužiaľ, nie som. Bola som jednu dobu vegetariánka, ale postupne – asi predovšetkým s manželom doma – som prešla na trochu iný systém stravy. Umiernenosť je trochu nepresný preklad slova moderation, ale v zásade si myslím, že jesť mäso a živočíšne produkty trikrát denne je proste zlé.

Je to veľká záťaž pre telo aj našu planétu a na argument, že sa tak živili pravekí ľudia môžem iba povedať: “No, tiež bývali v jaskyniach a keď sa žena pozrela na iného muža, ukameňovali ju.” To už dnes predsa tiež nerobíme, nie?

Neverila by si, koľko ľudí si myslí, že produkcia mlieka kravám neubližuje, pretože ho predsa dávajú celý život. A koľko ľudí mi už povedalo, že “hospodárske zvieratá” sú na zemi dané, aby nám slúžili. Žeby trochu paralela s otroctvom?

Skrátka sa snažím mať živočíšne produkty z čo najlepších zdrojov (aspoň BIO alebo z voľných chovov). Mäso iba občas, mlieko sme nahradili rastlinným, vajcia máme od babičkinej susedky raz za čas a syry sú pre nás delikatesa.

VIDEO: Sledujte aj Olin Youtube kanál, ktorý je plný inšpirácie a prírody.

 

Počas nášho stretnutia si mi prezradila svoj zaujímavý postoj k plytvaniu. Myslím, že aj čitateľov by to zaujímalo. Prezradíš?

Je to tak, moja švagriná je veľmi aktívna v organizácii Zachraň jídlo a je pre mňa veľkým vzorom. Moja maminka a babička to tak mali tiež celý život a ja to len rozvíjam a nadväzujem na to v dnšených podmienkach.

Doma sa samozrejme snažím neplytvať a znížiť svoju ekologickú stopu, kde to ide, ale vždy ma trápil odpad v reštauráciách a supermarketoch. Rada nakupujem jedlo, ktorému v ten deň končí záruka miesto toho, aby ho večer vyhodili. Väčšina reťazcov nemá žiadny systém využitia potravín po záruke. Proste ich vyhadzujú.

Snáď najväčšiu kvalitu jedla má v Čechách Marks and Spencer, ktorý má síce vysoké ceny, ale keď jeho jedlu končí doba spotreby, obrovsky ho zlacňujú. Z vlastnej skúsenosti môžem odprisahať, že ich jedlo po záruke zatiaľ nikdy nebolo pokazené.

Tie lehoty sú u nich dosť prísne a väčšinou aj niekoľko dní po nákupe je jedlo úplne čerstvé. Vo výsledku tak jeme mäso, ktoré by inak odvážali do skladov na likvidáciu a tým zmenšujeme našu stopu aj zodpovednosť za životy zvierat.

Olga Plojhar Nike

Oli v jednej z kampaní pre Nike

 

Oli, už pred před Blendeou si pravidelne užívala zelený jačmeň. Z akého dôvodu? 

Je to tak, kupovala som si ho normálne v drogériách už roky. Náš rodinný priateľ bral zelený jačmeň pri liečbe rakoviny, a keď sa vyliečil, všetci v rodine sme ho začali preventívne brať.

Behom svojej modelingovej kariéry som sa navyše stretla s množstvom dievčat, ktoré prisahali, že im pomáha na pleť, atopický ekzém a trávenie, takže mám doporučenie zo všetkých strán. U Blendei je super, že ponúka ešte radu ďalších zelených superpotravín, takže množstvo zdravia v jednom balení.

 

Aký je tvoj najobľúbenejší recept, do ktorého primiešavaš Blendea SUPERPROTEIN?

Občas si ho rozmiešam len vo vode, ale keď si robím smoothie, vždy tam hodím lyžičku. Môj naj recept je asi banán, mango, rastlinné mlieko podľa chuti – mandľové, kokosové a ryžové za mňa top – a čo máme zo záhradky alebo z lesa v mrazáku, ideálne maliny alebo čučoriedky.

Predtým som si vždy do smoothies dávala macu, v superproteine už je, takže tá chuť je trochu podobná. Krásne zásaditá 🙂

blendea superprotein recenze

 

Prezradíš nám na záver nejaké tvoje motto, ktorým sa riadiš?

Neviem, či je to motto, ale mojimi slovami: Čo dávaš, to dostávaš. Čo vyžaruješ, to priťahuješ.

Veľmi pekne ďakujem Oli za rozhovor. Určite ju sledujte na Instagrame, stojí to za to!

 

ČÍTAJTE TIEŽ: Ďalšie články či recepty

Užívate Blendeu pravidelne a dlhodobo a chcete se s nami tiež podelit o svoje skúsenosti?

Neváhajte sa ozvať a napíšte mi na e-mail lenka@blendea.sk. Budeme sa tešiť!

 

Ohodnoťte článek

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac