Spirulina – kvality zelenej superpotraviny

Spirulina je skutočne jedninečný organizmus. Vďaka tomu, že sa spirulina v poslednom čase začala často spomínať najmä v súvislosti so superfoods a zdravou výživou, dostáva sa do povedomia širokej verejnosti. No len málo ľudí naozaj vie, aká unikátna spirulina naozaj je. V tomto článku sa však o nej dozviete všetko podstatné a lepšie pochopíte aj to, prečo je taká užitočná (nielen) pre ľudské telo. 🙂

Čo je to spirulina?

Spirulina je kyanobaktéria, teda fotosyntetizujúca baktéria, s obsahom chlorofylu a ďalších farbív. Je síce veľmi drobná, avšak hrala a doteraz hrá významnú úlohu vo vytváraní kyslíkatej atmosféry našej planéty.

Dokáže prežiť aj v tých najnáročnejších podmienkach. Vďaka tejto schopnosti prekonala spirulina rôzne etapy a vývojové fázy našej Zeme. Pochádza z obdobia prekambria, teda z doby staršej ako 3,5 miliardy rokov. V rovnakej podobe ako kedysi pritom osídľuje planétu Zem aj v súčasnosti. A to ani zďaleka nie je všetko!

 

Spirulina v jazerách

Spirulina „obýva“ jazerá východnej Afriky či Mexika

 

Prečo patrí medzi superpotraviny?

Spirulina (botanicky Arthrospira platensis alebo Arthrospira maxima) predstavuje zelenomodrú riasu, resp. jednoduchú vláknitú sinicu rady Ascillatoriales (slovensky drgavka), s typickým špirálovitým tvarom. Špirálovité zakrútenie dalo tomuto zvláštnemu organizmu, ktorý nie je v pravom slova zmysle ani riasou, ani baktériou, tiež názov.

Ide o kyanobaktériu, ktorá prostredníctvom fotosyntézy pretvára slnečné žiarenie v životodarnú energiu. Zo svetla a z vo vody viazanom uhlíku vytvára cenné mikroživiny. Vďaka blahodarným vlastnostiam, praktickému využitiu a výživnému zloženiu sa dnes spirulina radí medzi superpotraviny.

 

Smoothie bowl s kiwi a zelenou zmesou zo superpotravín

Smoothie bowl s kiwi a zelenými superpotravinami

 

Kde môžete spirulinu nájsť?

Spirulina osídľuje teplejšie alkalické vodné nádrže. Dokáže prežiť aj v tých najmenej priaznivých podmienkach. Žije aj tam, kde iné organizmy prežiť nedokážu.

Prirodzene sa vyskytuje napríklad v jazerách východnej Afriky alebo Mexika. Tunajší obyvatelia ju tiež od pradávna využívajú ako cenný zdroj živín. V mnohých krajinách po celom svete sa v súčasnosti spirulina pestuje ako superpotravina a doplnok stravy pre vitalitu a posilnenie imunity.

 

Farma na spirulinu

Farma na spirulinu

 

Spirulina ako symbol kvalitnej výživy

Hoci spirulinu radíme medzi sinice, na rozdiel od svojich príbuzných nebýva spájaná so zhoršenou kvalitou vody, skôr naopak. Jej meno je skloňované v súvislosti s veľmi kvalitnou potravou, kvalitnými bielkovinami, cennými makro aj mikroživinami. Mimoriadne výživné vlastnosti jej prisudzujú rôzne moderné vedecké výskumy.

Známy odborník na zdravú výživu, dietológiu a autor viacerých odborných kníh Dr. Leoš Středa spirulinu taktiež odporúča pre jej jedinečné zloženie a priaznivé účinky na ľudské telo.

 

VIDEO: Vedeli ste, že spirulinu si môžete vypestovať aj doma?

 

Zistite, akými NAJ sa spirulina môže pochváliť

NAJSTARŠIA

Spirulina patrí k prvým formám života, ktoré sa objavili na planéte Zem. Jej vek je datovaný až do obdobia prekambria čo je obdobie vo vývoji Zeme, začínajúce jej vznikom a končiace rozvojom prvých mnohobunkových organizmov. Práve v období prekambria bola vytvorená zemská kôra, oceány a atmosféra.

Prekambrium je dobou vzniku primitívneho života na Zemi, ktorý bol vtedy spojený iba s vodným prostredím. Ako sinica patrí spirulina medzi najstaršie fotosyntetizujúce organizmy, ktoré sa tiež pravdepodobne podieľali na vzniku kyslíkom nabitej atmosféry na Zemi. V nezmenenej podobe Zem obýva už neuveriteľných 3,6 miliárd rokov.

 

Kyslíkatá atmosféra Zeme

Spirulina sa podľa všetkého podieľala na vzniku kyslíkom nabitej atmosféry Zeme

 

Napriek tomu, že tieto organizmy patria v porovnaní s inými rastlinami k tým najmenším, aj v súčasnosti údajne produkujú cca 60 % kyslíka na našej planéte.

 

NAJODOLNEJŠIA

Spirulina je jedným z najmenších, najstarších a tiež najodolnejších organizmov, vyskytujúcich sa na Zemi. Spolu s ďalšími tisíckami opísaných druhov v približne dvoch stovkách rodov (toto číslo však rozhodne nie je konečné) ju radíme medzi sinice. Ich označenie pritom pochádza zo slova sinný vo význame modrý. Názov teda odkazuje na ich fotosyntetické pigmenty a farbivá, ktoré tvoria základ hlavných organel buniek siníc.

 

VIDEO: Pozrite sa, ako to vyzerá na malej francúzskej spirulinovej farme

 

Sinice sú jednoduché prokaryotické organizmy, kde genetickú informáciu nesie iba jediná bunka. Veľmi jednoduchá bunková stavba spolu s pevnou bunkovou stenou dáva siniciam výnimočnú schopnosť prežívať aj tie najnáročnejšie životné podmienky. To je dôvod, prečo sinice nájdeme vo všetkých biotopoch, nechýbajú ani v tých extrémnych ako sú púšte, polárne oblasti alebo naopak horúce žriedla. Vyskytujú sa aj tam, kde iné formy života neprežijú.

 

Kúsky spracovanej spiruliny

Kúsočky spracovanej spiruliny

 

Spiruline sa darí v teplých alkalických jazerách s vyššou hodnotou pH. Naraziť na ňu môžeme v subtropických a tropických oblastiach. Prirodzene sa vyskytuje napríklad v jazerách východnej Afriky alebo na území Mexika. Po celom svete sa v súčasnosti tiež úspešne pestuje v tzv. foto-bio-reaktoroch. Pri príhodných podmienkach sa v špeciálnych nádržiach vyprodukuje 10 – 12 gramov spiruliny na meter štvorcový.

 

NAJVÝŽIVNEJŠIA

Spirulina obsahuje pozoruhodnú koncentráciu živín, v ktorej sa jej nevyrovná žiadna iná potravina, žiadna rastlina, bylina alebo semienko. Tak to tvrdí vo svojich štúdiách Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), z ktorej sme čerpali informácie.

Približne 60 % spiruliny tvoria vysoko vstrebateľné rastlinné proteíny. Ako oceňovaná potravina sa pýši tiež vysokým podielom betakaroténu, vitamínu B12 a ďalších vitamínov, tiež obsahom železa a ďalších minerálnych látok, ale aj vzácnych esenciálnych mastných kyselín, o. i. je zdrojom kyseliny gamma-linolenovej (GLA). Prospešná je aj vďaka obsahu chlorofylu a ďalších farbív, najmä fykocyanínu.

 

Spirulina a jej naj vlastnosti

Spirulina sa môže pýšiť hneď niekoľkými NAJ vlastnosťami

 

Zloženie spiruliny

 

Spirulina ponúka detoxikačné účinky, priaznivo ovplyvňuje mnoho orgánov, podporuje rekonvalescenciu a regeneráciu, kladne sa odráža aj v mentálnej činnosti a psychickom rozpoložení. Využíva sa aj ako prírodný prostriedok na posilnenie imunity.

A práve preto sme ju pridali do našej zelenej zmesi Blendea SUPERGREENS.

 

VIDEO: Takto sa pestuje spirulina na Madagaskare, kde zároveň tvorí významnú časť výživy obyvateľov

 

10 NAJ zdravotných benefitov spiruliny

Všetky vitamíny, minerály a ďalšie mikroživiny, ktoré spirulina vo svojom zložení ponúka, jej dávajú tiež mnohé zdraviu prospešné vlastnosti:

 

Cvičenie jogy vonku

Spirulina má na telo blahodarné účinky

 

Účinky spiruliny garantuje Organizácia OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) v dávke 5 – 10 gramov denne. To stojí za vyskúšanie, nemyslíte? 😉

 

TIP: Zisite viac o zložení zdravej zmesi Blendea, ktorá okrem výnimočnej spiruliny obsahuje aj iné, zdraviu prospešné superpotraviny.

 

Čo si z toho odniesť?

Spirulinu sa pre jej nesporné kvality rozhodne oplatí vyskúšať. Či už kvôli tomu, že obsahuje veľmi veľa dôležitých nutrientov a zároveň je nízkokalorická, že znižuje hladinu curku v krvi, alebo preto, že funguje nielen protizápalovo, ale aj ako účinný antioxidant. Pokiaľ ste sa rozhodli ísť do toho, spirulinu v BIO kvalite nájdete v našej zdravej zelenej zmesi Blendea SUPERGREENS, ktorú si jednoducho stačí pridať do vody, džúsu či obľúbeného smoothie. Dajte nám do komentára vedieť, aká bola vaša skúsenosť so spirulinou. 🙂 

 

 

Spirulina – kvality zelenej superpotraviny
5 (100%) 1 hlas[ů]

Pridajte komentár

XHTML: Môžete použiť tieto značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

NOVÝ PRODUKT

BLENDEA
SUPERPROTEIN

Zaobstarajte si kvalitný zdroj rastlinných bielkovín so superpotravinami.

Zistiť viac