• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • 10 dostupných superpotravín, ktoré podporia zdravé, šťastné a bezpečné tehotenstvo ?

10 dostupných superpotravín, ktoré podporia zdravé, šťastné a bezpečné tehotenstvo ?

Pre zdravý vývin plodu je dôležité, aby budúca mamička tehotenstvo prežívala v pokoji a zdraví ako po duševnej, tak aj fyzickej stránke. Zásadnú rolu okrem pohodového prostredia hrá vyvážený jedálniček obsahujúci všetky nevyhnutné živiny, vitamíny a minerály pre matku aj dieťa.

V snahe dodať bábätku nevyhnutné živiny a neublížiť mu tehotné ženy podliehajú rôznym mýtom a tehotenstvo sa tak pre ne stáva zbytočne stresujúcou záležitosťou.

Tehotenstvo však nie je choroba, a pokiaľ všetko prebieha normálne, nie je nutné, aby žena radikálne menila svoje stravovacia návyky. Zvlášť, pokiaľ na základy zdravej výživy dbala už pred počatím.

doplnky stravy a vitamíny pre tehotné ženy
Tehotenstvo nie je choroba a nie je nutné robiť zo stravovania veľkú vedu.

Základné pravidlá zdravého stravovania behom tehotenstva

Každopádne je dobré poznať potraviny, ktorým by sa tehotné ženy mali vyhýbať a vedieť prečo. Rovnako tak sa hodí mať po ruke zoznam najlepších superpotravín vhodných pre tehotné ženy, ktoré sú úžasným zdrojom vitamínov a minerálov, a prospievajú zdraviu oboch.

Okolo tehotenstva koluje množstvo mýtov. Napríklad obľúbenému našepkávaniu babičiek, ktoré svojim dcéram a vnučkám radia jesť za dvoch, sa radšej vyhýbajte. Prejedanie nie je zdravé nikdy, tehotenstvo nevynímajúc.

To isté platí aj pre obmedzovanie a držanie prísnych diét. Ideálne je sa v tehotenstve držať rozumného jednoslovného pravidla primerane a jesť s mierou všetky potraviny až na pár výnimiek.

Zoznam nevhodných potravín, ktoré by ženy behom tehotenstva nemali jesť

  • nepasterizované mlieko, mäkké a plesňové syry (brie, feta, camembert, hermelín) – baktérie, ušľachtilé plesne či paraziti môžu vyvolať zdravotné problémy, aj keby išlo o obyčajnú hnačku,
  • niektoré morské ryby a plody – dôvodom je vyšší obsah ortuti a ďalších nežiaducich odpadných látok,
  • vybrané druhy ovocia, zeleniny a bylín – niektoré môžu vyvolať napätie, nadúvanie či dokonca predčasný pôrod,
  • veľké množstvo kávy – troška kofeínu predstavuje prínos, denná dávka by nemala prekročiť 200 mg kofeínu (jedna či dve slabšie kávy denne tehotnej žene neuškodia),
  • alkohol a fajčenie – jeden pohárik vína či malé pivo si budúca mamička dopriať smie, lepšie ale je vyhýbať sa im rovnako ako cigaretám.

PREČO SA V TEHOTENSTVE NEPREJEDAŤ?

Tehotenstvo sprevádzajú nové a netradične chute aj averzie voči niektorým potravinám a jedlám. Je dobré mať na pamäti, že je to práca hormónov v nerovnováhe, ktoré sa po pôrode vrátia do normálu. Pribraté kilá sa však samé nezhodia 😉

Blendea SUPERCOFFEE
1 dávka Blendea SUPERCOFFEE obsahuje iba 55 mg kofeínu, čo je ešte v medziach odporúčaných 200 mg. Dodá vám energiu, posilní imunitu a podporí zdravé trávenie 🙂

Ktoré zo superpotravín sú pre budúce mamičky najlepšie?

V posledných rokoch sú veľmi populárne tzv. superpotraviny obsahujúce nadštandardné množstvo vitamínov, minerálov a ďalších dôležitých látok. Spravidla sa jedná o potraviny exotického pôvodu, supervlastnosťami sa však vyznačuje celý rad aj u nás bežne dostupných potravín. 

Ktoré vitamíny a minerály tehotné ženy potrebujú najviac?

Dôležité sú všetky, niektoré z nich sú však pre vývoj plodu dôležitejšie než ostatné. Ich nedostatok môže negatívne ovplyvniť vývin plodu, poškodiť ho alebo vyvolať potrat.

Vitamín B9 užívajte už pred počatím

Jedným z hlavných tehotenských vitamínov je vitamín B9 alebo kyselina listová. Kyselina listová ovplyvňuje vývoj nervovej sústavy, mozgu a miechy dieťaťa v prvých dňoch tehotenstva.

Nachádza sa v zelenine, obilninách, orechoch, kvasniciach a vnútornostiach. Tehotným ženám sa odporúča vysoká denná dávka 400 až 600 μg, ktorú je problematické získať z bežnej stravy v bežnom množstve. Vhodné je preto užívať doplnky stravy s obsahom vitamínu B9.

TIP NA PRODUKT:

Potrebnú kyselinu listovú a železo nájdete v zelenej zmesi superpotravín Blendea SUPERGREENS.

Blendea SUPERGREENS
Blendea SUPERGREENS obsahuje hneď 5 super zelených potravín, ktoré sú bohatým zdrojom kyseliny listovej, železa a tiež chrómu. Jedná sa o zelený jačmeň, mladú pšenicu, chlorellu a spirulinu. Sviežu chuť dodávajú mätové lístky.

Vitamín D3 je dôležitý pre imunitný systém dieťaťa

Podobne ako kyselinu listovú sa vyplatí pred počatím dopĺňať vitamín D3, ideálne priamo zo slnečných lúčov. K získaniu potrebnej dennej dávky sa stačí vystaviť slnku aspoň na 20 minút denne.

Slnečný vitamín je nevyhnutný pre zdravé kosti a tiež sa podieľa na vývine imunitného systému.

Najdôležitejším minerálom je jód

Pre správny vývoj štítnej žľazy, nervového systému a mozgu dieťaťa je nevyhnutný minerál jód. Nedostatok jódu spôsobuje vrodené vývojové vady, nízku pôrodnú hmotnosť a bohužiaľ tiež predčasné ukončenie tehotenstva (potrat). 

Jód obsahuje mlieko, mliečne výrobky, vaječný žĺtok, sušené slivky, morské riasy a ryby. Vedľa toho používajte soľ s pridaným jódom, prípadne minerálne vody bohaté na tento minerál.

Budúce matky potrebujú až dvojnásobok železa

Spotreba železa v tehotenstve vzrastie až na dvojnásobok. To znamená zvýšiť jeho príjem až na 30 mg železa denne. Pre správne vstrebanie železa je dôležité dostatok vitamínu C, ktorý by mal byť automatickou súčasťou zdravej výživy (nielen) u tehotných žien. 

Jednoznačne najlepším zdrojom železa je kvalitné červené mäso. Z rastlinných zdrojov sú najlepšie strukoviny, obilniny, zelenina, orechy, semená a sušené ovocie.

zdroje železa pre tehotné ženy
Viete, že sušené slivky sú bohatým zdrojom jódu, ale tiež vitamínu A, K, draslíku a železa?

Horčík a vápnik

Správny vývoj kostí okrem vitamínu D ovplyvňujú minerály horčík a vápnik. Na základe odporúčaní by tehotné ženy mali denne prijímať až 1 200 mg vápniku a až 400 mg horčíku.

Najlepšími zdrojmi horčíku je kakao, banány, listová zelenina, strukoviny, tekvicové semená a ďalšie. Vápnik telu dodá hlavne mlieko a mliečne výrobky, ryby, mak, hlúbová zelenina a opäť orechy a semienka. 

Omega-3 mastné kyseliny

Vedľa vitamínov a minerálov v tehotenstve dbajte aj na zdravé omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa podieľajú na vývoji mozgu a očí. Tehotným ženám sa odporúča denná dávka až 450 mg DHA

Omega-3 mastné kyseliny obsahujú hlavne mastné morské ryby ako je losos, sardinky a makrely. Vhodnou alternatívou je rybí olej, ktorý možno zakúpiť ako doplnok stravy, a tiež vajíčka.

rybí tuk pre tehotné ženy
Losos je vynikajúcim zdrojom omega-3 mastných kyselín dôležitých pre vývoj mozgu a očí dieťaťa.

Superpotraviny pre tehotné ženy 

Je síce dobré poznať vitamíny a minerály nevyhnutné pre zdravý vývin plodu, dôležitejšie je vedieť, odkiaľ ich získavať.

Nasledujúcich 10 potravín predstavuje bežné aj exotické superpotraviny, ktoré sú vhodné pre tehotné.

Listová zelenina ako zelený koktejl vitamínov a minerálov

Blendea SUPERGREENS je doplnok stravy bohatý na kyselinu listovú, vitamín A, železo, chróm a vlákninu. Prospieva tráveniu a znižuje riziko nízkej pôrodnej hmotnosti. Z čerstvej zeleniny je najlepším zdrojom listová zelenina. Čím zelenejšia, tým lepšie.

Celozrnné výrobky s obsahom vlákniny

Ovsené vločky, celozrnné pečivo, hnedá ryža či exotická quinoa predstavujú úžasné zdroje kyseliny listovej, vitamínov B, železa a zinku, a samozrejme vlákniny nevyhnutnej pre zdravé trávenie.  

Grécky jogurt je zdrojom vápnika a probiotík

Mliečne výrobky sú jedinečným zdrojom vápnika, ale tiež zinku, fosforu a vitamínov (vitamín A, B, D a ďalšie). Navyše obsahujú probiotiká pre zdravé trávenie. Najlepšie sú výživné grécke jogurty s pridaným jódom. Jeden jogurt môže pokryť dennú dávku vápnika. 

PRIPRAVTE SI: Kakaovo-banánové smoothie s jogurtom.

Chia semienka obsahujú omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 kyseliny nájdeme nie len v mäse mastných rýb a rybacom tuku, ale tiež vo vybraných rastlinných produktoch. Jedným z najlepších sú chia semienka.

Jedná sa síce o potravinu exotického pôvodu, je však bežne dostupná. Pridať ich možno do smoothie, raňajkových cereálií alebo šalátov. Zdravé sú ale tiež ďalšie semienka – slnečnicové, tekvicové, ľanové a ďalšie.

TIP NA PRODUKT S OBSAHOM OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELÍN:

Vegánsky Blendea Omega 3 získavame z čistých a udržateľne pestovaných francúzskych rias.

Kliknite na obrázok a čítajte o všetkých prospešných účinkoch na zdravie matky a plodu.

Banány doplnia energiu a navodia dobrú náladu

Okrem toho, že banány obsahujú množstvo vitamínov a minerálov (draslík a zinok), vyvolávajú psychickú pohodu stimuláciou produkcie hormónu pokoja serotonínu. Pozor si však dávajte na prezreté banány s hnedými škvrnami, ktoré môžu byť nositeľom plesní.

ovsené vločky, raňajky pre tehotné ženy
Ideálne tehotenské raňajky – ovsené vločky, jogurt, ovocie a semienka.

Sladké zemiaky (batáty) stlmia tehotenské kŕče a nevoľnosť

Skvelé sú sladké zemiaky, ktoré tehotným ženám prinášajú uvoľnenie pri žalúdočných kŕčoch a nevoľnostiach a navyše pôsobia proti potratu.

Sladké zemiaky obsahujú vitamín C, draslík, inulín, vlákninu, aminokyseliny aj zdravé tuky.

Bobule chránia bunky pred poškodením

Bobuľovité ovocie, hlavne čučoriedky, brusnice a maliny, obsahujú nadštandardné množstvo vitamínu C, kyseliny listovej, draslíku, vlákniny a ďalších dôležitých látok. Vyznačujú sa antioxidačnými účinkami a chránia organizmus pred oxidačným stresom.

Vajcia pre zdravý vývoj mozgu bábätka

Vajíčka do zdravého jedálnička budúcej mamičky patria vďaka obsahu bielkovín a železa. Navyše obsahujú cholín, ktorý má vplyv na vývoj dobrej pamäti a schopnosti učiť sa.

Sušené slivky dodajú jód a železo

Sušené ovocie a hlavne slivky sú vynikajúcim zdrojom jódu, železa a draslíka. Obsahujú tiež vitamíny A a K a tiež vlákninu pre hladké fungovanie tráviacej sústavy. 

Fazuľa a šošovica podporia zdravé trávenie

Strukoviny všeobecne sú bohatým zdrojom bielkovín, sacharidov, vlákniny, vitamínov a minerálov, hlavne kyseliny listovej, železa, draslíka, fosforu a zinku. Ženy, ktoré jedia málo alebo vôbec žiadne mäso, by si strukoviny mali dopriať čo najčastejšie.

TIP NA PRODUKT:

Vysoko kvalitné bielkoviny rastlinného pôvodu nájdete v zmesi Blendea SUPERPROTEIN kakao.

strouhaný tvarohový koláč

Pamätajte, výživa je pre vývoj plodu nesmierne dôležitá

Každá žena je iná a tehotenstvo prežíva odlišne. Strava však priebeh tehotenstva značne ovplyvňuje. Platí tiež, že tehotenstvo nepredstavuje obdobie vhodné pre experimentovanie so zdravím. 

Najlepšie pre seba a svoje dieťa urobíte, pokiaľ sa o výžive v priebehu tehotenstva poradíte so svojím ošetrujúcim lekárom. To sa týka užívania doplnkov stravy pre tehotné ženy, ale aj bežného stravovania.

Opatrné by mali byť hlavne ženy trpiace rôznymi potravinovými alergiami, vegetariánky a vegánky a podobne.

ĎALEJ ČÍTAJTE:

Železo: Zdroje v potravinách, účinky a časté prejavy nedostatku + ROZHOVOR so špecialistkou.

Monika Šaríková

Mojou srdcovou témou vždy bol, je a bude zdravý životný štýl, ktorý pre mňa predstavuje všetko dobré, čo robím nie len pre seba, ale aj pre svojich blízkych a hlavne pre životné prostredie. Čím lepšie a spokojnejšie sa cítim sama so sebou, tým viac dokážem predať ďalej aj Vám - našim čitateľom :)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto veľa číta, veľa sa dozvie 🙂

Čítajte ďalšie užitočné články

Syndróm dráždivého čreva: Prejavy, babské rady a skúsenosti s liečbou

30.09.2021

3 až 20 % Američanov zažije symptómy syndrómu dráždivého čreva (IBS – irritable bowel syndrome). Iba polovica z nich vyhľadá lekársku pomoc. Avšak správna diagnostika od lekára je pre úspešnú liečbu a úľavu kľúčová. Liek proti IBS neexistuje. S pomocou doktora sú šance na zlepšenie stavu vysoké. Dráždivé črevo patrí medzi najčastejšie ochorenia tráviacej trubice. […]

Čítať celý článok

Detoxikácia pľúc vám predĺži život. Ako pľúca vyčistiť a už nikdy nesiahnuť po cigarete?

08.09.2021

Konečne ste spravili ten veľký krok správnym smerom – rozhodli ste sa prestať fajčiť a zahodili ste svoju poslednú cigaretu. Tým to však nekončí a k víťazstvu v podobe zdravého tela a čistých pľúc je ešte ďaleko. Poradíme vám, ako pľúca zanesené od fajčenia vyčistiť a čo všetko vás ešte môže čakať na ceste za zdravými pľúcami.

Čítať celý článok

Afty v ústach, na jazyku a v krku: Najrychlejšia liečba, 12 babských rád a prevencia

01.09.2021

Afty v ústnej dutine a na jazyku zrejme poznáte veľmi dobre a dobre teda viete, aké sú bolestivé a nepríjemné. Ihneď skúste týchto 12 babských rád. Uľaví sa vám.

Čítať celý článok

Hormonálna jóga je prospešná pre ženy aj mužov. Toto sú cviky pre jednoduchý začiatok ‍♀️ ‍♂️

25.08.2021

Trápia vás menštruačné problémy alebo zmeny nálad? Máte znížené libido? Ste diabetik? Odpovedali ste si na niektorú z tých otázok kladne? Tak čítajte ďalej, hormonálna joga vám totiž môže pomôcť.

Čítať celý článok

6 vplyvov kradnúcich vlasom pevnosť, lesk, objem a krásu. Ako ich poraziť?

18.08.2021

S našimi vlasmi by sme nemali bojovať. Mali by byť našou ozdobou, našou korunou. Nie vždy sa nám ale podarí odísť z domu s dokonalou hrivou. Niekedy nás vlastne problémy s vlasmi môžu pekne potrápiť – či už ide o vypadávanie, lupiny alebo zničené pramienky a rozštiepené končeky. Poradím vám, ako docieliť zdravé a krásne […]

Čítať celý článok

Prerušovaný pôst – kompletný MANUÁL pre začiatočníkov

11.08.2021

Internetom sa šíri množstvo informácií o detoxikácii a chudnutí. Tiež ste si to všimli? Čím ďalej, tým viac začína byť populárna téma pôstov a ich rôznych verzií. My sa pozrieme na prerušovaný pôst. V rozsiahlom článku, ktorý je plný zahraničných zdrojov, štúdií i publikácií, sa dozviete: čo sú to pôsty všeobecne, čo presne je prerušovaný […]

Čítať celý článok

Riasa chlorella – podrobný prehľad potvrdených účinkov, dávkovania a bezpečnosti

30.06.2021

V podrobnom profile superpotraviny chlorella zistíte: ako presne vám chlorella môže zlepšiť zdravotný stav a kondíciu aké sú účinky chlorelly na chudnutie, krásu a vitalitu aký je kompletný výživový profil riasy chlorelly odkiaľ chlorella pochádza, ako sa pestuje a spracúva

Čítať celý článok

Maca peruánska – superpotravina pre skutočné posilnenie organizmu

09.06.2021

Jednou z najväčších výhod súčasného trhu, ktorú si doslova môžeme užívať do sýtosti, je pestrosť a hojnosť zdravých potravín. V dnešnej dobe môžeme svoje zdravie a kondíciu podporiť potravinami, o ktorých naši predkovia nemali ani tušenie.

Čítať celý článok

Železo: Zdroje v potravinách, účinky a časté prejavy nedostatku + ROZHOVOR so špecialistkou

26.05.2021

Ľudský organizmus je zložitým systémom, kde v jednom okamihu prebieha množstvo biochemických procesov. Skladá sa z mnohých rôznorodých buniek, orgánov a sústav, ktoré zabezpečujú jeho správne fungovanie. Predpokladom ku správnemu fungovaniu tela je zdravá strava. Tá je zdrojom základných živín a energie, ale tiež mikroživín, kam patrí aj železo. Dlhodobý nedostatok železa vedie k anémii […]

Čítať celý článok

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.