• Domov
  • Recepty
  • Blog
  • Syndróm dráždivého čreva: Prejavy, babské rady a skúsenosti s liečbou

Syndróm dráždivého čreva: Prejavy, babské rady a skúsenosti s liečbou

3 až 20 % Američanov zažije symptómy syndrómu dráždivého čreva (IBS - irritable bowel syndrome). Iba polovica z nich vyhľadá lekársku pomoc. Avšak správna diagnostika od lekára je pre úspešnú liečbu a úľavu kľúčová. Liek proti IBS neexistuje. S pomocou doktora sú šance na zlepšenie stavu vysoké.

Dráždivé črevo patrí medzi najčastejšie ochorenia tráviacej trubice. Stav postihuje skôr ženy než mužov. U niekoho sa príznaky dráždivého čreva môžu objavovať v menšej miere. Ostatným však prejavy výrazne nepríjemne narúšajú každodenný život a aj bežné triviálne aktivity sa môžu stať veľmi obtiažnymi.

syndróm dráždivého čreva
Striedajú sa u vás hnačky a zápchy? Pokiaľ áno, rozhodne čítajte ďalej a nájdete pomoc.

Syndróm dráždivého čreva – definícia ochorenia

Syndróm dráždivého čreva je známy tiež ako IBS (z anglického irritable bowel disease), črevná neuróza, dolná funkčná dyspepsia, spastické črevo, mukózna kolitída, spastická kolitída. Jedná sa o niečo iného než zápal čriev a nesúvisí s ďalšími črevnými problémami.

Syndróm dráždivého čreva zahŕňa určité črevné príznaky, ktoré sa obvykle prejavujú zároveň. Tento stav nie je celkom jasne definovaný. Príznaky sa líšia podľa závažnosti a dĺžka trvania od človeka k človeku. Trvajú najmenej 3 dni v mesiaci po dobu aspoň 3 mesiacov, tvrdí portál NIDDK.

Syndróm dráždivého čreva môže v niektorých prípadoch črevá poškodiť. Bežné to však našťastie nie je.

príznaky dráždivého čreva
Zatočte s IBS a začnite svoj voľný čas tráviť aj inde než iba na záchode.

Prečo je dráždivé črevo tak vážny problém?

IBS nezvyšuje riziko vzniku rakoviny tráviaceho ústrojenstva, váš život však môže ovplyvniť vo veľkej miere. Môže spôsobiť množstvo nepríjemných a často aj trápnych situácií. Nadúvanie, plynatosť, zápcha a hnačka príjemné nie sú nikdy.

Časté návštevy toalety, bolesti a celková nepohoda môžu brániť fungovaniu v práci aj doma. Mnoho ľudí trpiacich IBS uvádza, že sa cítia depresívne či izolovane.

Pokiaľ trpíte syndrómom dráždivého čreva, môžete pocítiť pokles sexuálneho libida. Môže sa u vás prejavovať tiež bolesť pri pohlavnom styku, čo môže mať silný vplyv na vaše milostné vzťahy.

PREČÍTAJTE SI článok o tom, ako mäta prieporná pomáha s dráždivým črevom.

Mätu obsahuje aj zelená zmes Blendea SUPERGREENS. Kliknite na tlačidlo nižšie a čítajte o všetkých prospešných účinkoch.

Ingrediencie zmesi Blendea Supergreens

Príznaky dráždivého čreva

Typickými príznakmi IBS sú:

  • bolesť brucha, kŕče, nafukovanie a plynatosť
  • zápcha, hnačka alebo ich striedanie
  • stolica vodnatá, tvrdá, hrudkovitá, alebo s hlienom
  • zmena frekvencie stolice
  • pocit nedostatočného vyprázdňovania
  • pálenie záhy
  • pocit nevoľnosti alebo nepríjemné pocity po konzumácii bežného jedla
  • bolesť bedier
  • symptómy zhoršujúce sa po jedle

Je obvyklé, že sa u ľudí so syndrómom dráždivého čreva epizódy zápchy a hnačiek striedajú. Ďalším potenciálnym znakom IBS je čistý hlien v stolici.

Symptómy ako je nadúvanie a plynatosť obvykle zmiznú po tom, čo sa vyprázdnite. Odborníci z National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases tvrdia, že to môžu spôsobovať mimoriadne citlivé nervy v črevách.

Nadúvanie je typické po konzumácii fazule, kapusty, mliečnych produktov, mastných živočíšnych jedál (syry, vyprážané), kofeínu, alkoholu, umelých sladidiel a jedál bohatých na vlákninu. Prebytočný plyn a nadúvanie môžu spôsobiť tiež sýtené nápoje a surové ovocie a zelenina.

Príznaky IBS nie sú vždy trvalé. Môžu zmiznúť a zase sa vrátiť. Niektorí ľudia však trpia prejavmi nepretržite.

Bolesť spôsobená syndrómom dráždivého čreva

Bolesť spojená s IBS je veľmi podobná kŕčom. Tieto kŕče sú obvykle spojené minimálne s 2 nasledujúcimi príznakmi:

  • určitá úľava od bolesti po stolici
  • zmena frekvencie stolice
  • zmena vzhľadu stolice

Príznaky syndrómu dráždivého čreva u žien

Podľa štúdie publikovanej v International Foundation for Functional Gastrointestinal Disorders (IFFGD) muži západných kultúr hlásia príznaky IBS svojmu lekárovi omnoho menej než ženy.

Ženy mávajú symptómy často v období menštruácie, prípadne bývajú príznaky v tomto čase silnejšie. Najčastejšie sa zhoršuje hnačka a bolesť brucha. Po ovulácii sa cítia nafúknutejšie a mávajú zápchu.

Ženy v menopauze mávajú menej symptómov než ženy mladšie. Ženy trpiace IBS majú tiež viacej gynekologických problémov.

Ženy trpiace IBS najčastejšie zažívajú:

  • únavu
  • nespavosť
  • citlivosť na jedlo
  • bolesti chrbta
  • bolestivú menštruáciu
  • kŕče
  • predmenštruačný syndróm (PMS)

Niektoré ženy uvádzajú, že ich prejavy boli najhoršie behom tehotenstva. Viac než ⅓ všetkých tehotných žien uvádza, že v tehotenstve pocítili častejšie pálenie záhy, nevoľnosti, vyprázdňovania alebo zápchy. Ohľadom tehotenstva a IBS zatiaľ nebol uskutočnený dostatok štúdií a zatiaľ nie je jasné, aký má na plod vplyv.

Podľa IFFGD majú ženy s endometriózou (porucha, pri ktorej tkanivá bežne lemujúce vnútrajšok maternice rastú mimo ňu) vyšší výskyt symptómov súvisiacich so syndrómom dráždivého čreva.

syndróm dráždivého čreva v tehotenstve
Dráždivé črevo často postihuje ženy v tehotenstve. Po narodení bábätka sa vám ale najskôr zase uľaví.

Príznaky syndrómu dráždivého čreva u žien

Symptómy u mužov sú rovnaké ako symptómy u žien. Omnoho menej mužov však hlási svoje prejavy lekárovi a snažia se uzdraviť sami, a teda aj dát je k dispozícii málo.

Niektorí vedci uvádzajú, že vplyvom hormonálnych rozdielov sú mužské črevá menej citlivé na príznaky IBS. Iní tvrdia, že muži s IBS „iba“ nehľadajú pomoc.

Diagnóza dráždivého čreva

Diagnostika IBS je zložitá. S podozrením na syndróm dráždivého čreva sa obráťte na svojho praktického lekára. Pomôcť vám môžu aj na gastroklinike.

Liečba syndrómu dráždivého čreva

Na syndróm dráždivého čreva žiadny liek neexistuje. Liečba sa zameriava iba na úľavu od symptómov. Hneď na začiatku po vás môže lekár chcieť, aby ste určitým spôsobom zmenili svoj životný štýl. Zmena životného štýlu sa obvykle odporúča ešte pred podávaním liekov.

V niektorých prípadoch vám lekár môže predpísať lieky, doplnky stravy, probiotiká alebo iné spôsoby liečby.

Ako prvé by sa vás lekár mal pýtať na:

  • na stres vo vašom živote
  • na minulé či súčasné infekcie
  • ako a ako často sa prejavujú symptómy súčasné a minulé
  • rodinnú históriu syndrómu dráždivého čreva
  • či užívate nejaké lieky alebo doplnky stravy (ktoré môžu prejavy zhoršovať)

Doktor vám môže stanoviť diagnózu iba na základe vašich symptómov. Môže spraviť tiež niektoré z nasledovných krokov a testov, aby vylúčil ďalšie možné príčiny vašich príznakov:

  • po určitú dobu budete držať diétu alebo sa vyhnete niektorým potravinám, aby ste vylúčili prípadnú potravinovú alergiu
  • necháte si vyšetriť vzorku stolice, aby bola vylúčená infekcia a paraziti (veľmi nízka pravdepodobnosť parazitov)
  • spraví vám krvné testy pre kontrolu anémie a celiakie (chudokrvnosti a alergie na lepok) či dychový test na intoleranciu laktózy
  • podstúpite kolonoskopiu, rentgén, CT vyšetrenie alebo flexibilnú sigmoidoskopiu

Pokiaľ je vaším príznakom zníženie telesnej hmotnosti, nevoľnosť alebo krv v stolici, môže to značiť iný vážny zdravotný problém. Kolonoskopia sa obvykle vykonáva, pokiaľ má lekár podozrenie na kolitídu, zápal čriev (Crohnova choroba) alebo rakovinu.

liečba syndrómu dráždivého čreva
Tráviace problémy nepodceňujte ani sa ich nehanbite konzultovať so svojim lekárom.

Babské rady pre domácu liečbu, resp. úľavu od dráždivého čreva

Niektoré domáce tipy alebo zmeny životného štýlu môžu zmierniť vaše príznaky DČ aj bez užitia liekov.

Každé ľudské telo je iné, keď však vyskúšate niekoľko domácich rád a menších zmien životného štýlu, prevencia vášho nepohodlia razom zosilnie.

Pomôcť vám môže:

  • Pravidelné cvičenie a pohyb: American Heart Association odporúča 30 minút nepretržitého pohybu minimálne 3x za týždeň.
  • Relax a minimalizácia stresu: International Foundation for Functional Gastrointestinal Disorders popisuje 3 relaxačné techniky pre pomoc s DČ – bránicové/brušné dýchanie, progresívna svalová relaxácia, vizualizácia/pozitívne predstavy. Stres vám môže pomôcť zvládať terapia rozhovorom.
  • Viacej vlákniny: American College of Gastroenterology (ACG) odporúča jedlo obsahujúce psyllium radšej než otruby.
  • Menej laktózy: Niektorým ľuďom pomôže, keď si miesto mlieka dajú jogurt a ďalšie kysnuté mliečne výrobky, pretože s IBS sa často objavuje aj intolerancia laktózy. Spýtajte sa lekára, či mliečne výrobky nemáte vyradiť úplne.
  • S preháňadlami opatrne: Voľne predajnými liekmi a ich nesprávnym užívaním môžete IBS ešte zhoršiť. Mayo Clinic varuje pred laxatívnymi liekmi a preháňadlami. Vždy dôsledne sledujte inštrukcie z príbalového letáku a konzultujte váš stav s lekárom.
  • Jedzte a pite s rozumom: Váš stav môžu zhoršiť napríklad fazule, kapusta, karfiol, brokolica, alkohol, čokoláda, káva a kofeínové nápoje (kofeín stimuluje črevá), bublinkové nápoje a mliečne produkty. Vyhýbajte sa tiež vysoko praženým a koreneným jedlám. ACG naopak odporúča potraviny obsahujúce probiotiká a baktérie pre váš tráviaci systém priaznivé. Jedzte a pite radšej menej a častejšie. S nafukovaním a plynatosťou môže pomôcť aj užívanie probiotík.
syndróm dráždivého čreva, čo nejesť?
Ťažkým a koreneným jedlám sa radšej vyhnite

Diéta pre pacientov so syndrómom dráždivého čreva

Niektorí ľudia môžu symptómy IBS výrazne zlepšiť zmenou jedálnička. Pretože sa príznaky IBS líšia, odlišné sú aj prístupy ku stravovaniu.

Toto je 6 tipov na jedálniček, ktoré však vždy pred aplikáciou pre istotu konzultujte s lekárom.

Jedálniček s množstvom vlákniny

Vláknina pridáva stolici na objeme, čo uľahčuje vyprázdňovanie. Bežný dospelák by denne mal zjesť 20-35 g vlákniny. Podľa National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease väčšina ľudí prijíma iba nedostatočných 5-14 g.

Výživné a na vlákninu bohaté je ovocie, zelenina a celozrnné výrobky. Zo zvýšeného príjmu vlákniny sa u vás však môže objaviť nadúvanie a zápcha – vtedy odporúčame obilniny obmedziť a pridať len na ovocí a zelenine.

syndróm dráždivého čreva a vláknina
Sledujte si, či vám vláknité potraviny nespôsobujú problémy a podľa toho ich v bezpečnej miere zaraďte do jedálnička.

Jedálniček s minimom vlákniny

Pokiaľ často trpíte nadúvaním alebo zápchou, vláknina môže IBS zhoršovať. Skôr než vlákninu z jedálnička vyškrtnete úplne, skúste vlákninu rozpustnú (napríklad jablká, bobuľovité ovocie, mrkvu a ovsené vločky), ktorá sa vo vode rozpustí.

Nerozpustná vláknina je v celozrnných výrobkoch, orechoch, paradajkách, hrozienkach, brokolici a kapuste.

Ďalším tipom je užitie liekov proti hnačke 30 minút pred konzumáciou vlákniny. Tento tip oceníte hlavne pri jedení v reštaurácii alebo na cestách, pravidelný zvyk si z toho však nerobte.

TIP: Na vlákninu je bohatá aj zelená zmes Blendea SUPERGREENS. V jedinej lyžičke zmesi nájdete skoro gram a pol vlákniny. Objedajte si ju ešte dnes a dopĺňajte vlákninu a ďalšie živiny pohodlne každý deň.

Bezlepková diéta

Lepok je bielkovina obsiahnutá napríklad v chlebe alebo cestovinách. U ľudí s intoleranciou môže spôsobiť poškodenie čriev. V niektorých prípadoch ho neznesú ani pacienti s DČ a bezlepková diéta môže symptómy zmierniť.

Skúste sa vyhýbať jačmeňu, žitu, pšenici a uvidíte, či sa váš stav zlepší. Pokiaľ si život bez chleba a cestovín nedokážete predstaviť, porozhliadnite sa v obchode po ich bezlepkovej variante.

Eliminačná diéta

Zameriava sa na vyhýbanie určitým potravinám po určitú dobu, aby sa ukázalo, či sa príznaky IBS zlepšujú. The International Foundation for Functional Gastrointestinal Disorders (IFFGD) odporúča odstrániť tieto 4:

  • kofeín
  • čokoláda
  • nerozpustná vláknina
  • orechy

Vzdať sa môžete akéhokoľvek jedla, u ktorého máte podozrenie. Diéta sa drží tak, že na 12 týždňov kompletne vyradíte 1 podozrivú potravinu. Pokiaľ sa váš syndróm dráždivého tračníka nijak nezlepší, pokračujte ďalšou potravinou.

Nízkotučná diéta

Chronická konzumácia vysoko tučných jedál môže vážne zhoršovať príznaky IBS. Podľa Cleveland Clinic sú mastné potraviny zvlášť nebezpečné pre tých pacientov s IBS, ktorí trpia na zápchy a hnačky zároveň.

Nízkotučná diéta je dobrá pre vaše srdce a môže zlepšiť nepríjemné prejavy IBS.Pražené a živočíšne tuky vymeňte za chudé mäso, ovocie, zeleninu, zrná a prirodzene nízkotučné mliečne výrobky.

Diéta s nízkym obsahom FODMAP

FODMAP sú ťažko stráviteľné sacharidy. Skratka znamená “fermentovateľné oligosacharidy, disacharidy, monosacharidy a polyoly”.

Dočasné obmedzenie potravín s vysokým obsahom FODMAP po dobu 6 až 8 týždňov môže symptómy IBS eliminovať. Túto diétu rozhodne konzultujte s lekárom.

Nie všetky sacharidy sú FODMAP. Medzi FODMAP patrí napríklad:

  • laktóza (mlieko, zmrzlina, syr, jogurty)
  • niektoré druhy ovocia (broskyne, vodný melón, hrušky, mango, jablká, slivky, nektarinky)
  • strukoviny
  • kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy
  • sladidlá
  • pšeničný chlieb, cereálie, cestoviny
  • kešu a pistácie
  • niektoré druhy zeleniny (artičoky, špargľa, brokolica, cibuľa, karfiol, huby)
syndróm dráždivého čreva, nevhodné potraviny
IBS môže spustiť dokonca aj tak zdravá lahôdka, ako je melón

Dopriať si naopak môžete:

  • mlieko bez laktózy alebo vegánske varianty (napríklad ryžové mlieko)
  • syry (brie alebo feta)
  • ovocie ako kiwi, cukrový melón, Cantaloupe melón a jahody
  • zeleninu ako šalát, mrkva, uhorky, bok choy, zemiaky a baklažán
  • proteíny ako tofu, kura, hovädzie a ryby

Dráždivé črevo a zakázané potraviny

Pokiaľ trpíte IBS, môžete mať pocit, že sa príznaky po určitých typoch jedál horšia. Každý pacient to má inak a preto neexistuje presný zoznam toho, čomu by ste sa mali vyhýbať. Čo jednému prospieva, druhému škodí. Ostáva tak iba skúšať.

Zladenie vášho jedálnička bude vyžadovať extra čas, ale rozhodne to za tu námahu stojí. Prejavy (nepravidelnosť, kŕeče, nadúvanie) môže pomôcť eliminovať úprava množstva a vyhýbanie sa niektorým potravinám, ako sú mliečne výrobky, pražené jedlá, nestráviteľné cukry a fazuľa. Niektorým ľuďom môžu pomôcť aj bylinky, napríklad zázvor, mäta prieporná a rumanček.

IBS môžu zhoršiť:

Nestráviteľná vláknina

Konzumujte radšej rozpustnú vlákninu, ktorú nájdete v zrnách (ovsené vločky a jačmeň), koreňovej zelenine (mrkva a zeler), ovocí (bobule, mango, pomaranče, grep) a strukovinách (hrach, šošovica, cícer).

Lepok

Príznaky IBS môžu zhoršovať jačmeň, pšenica a žito. Niektoré štúdie ukazujú, že citlivosť na lepok môže mať u niektorých vplyv na rozvoj DČ symptómov a bezlepková diéta môže tieto prejavy zlepšiť. Každý je však iný a rozhodne to neplatí u každého.

VEDELI STE, že aj keď je Blendea SUPERGREENS z mladého jačmeňa a pšenice, je prirodzene bez lepku?

Obsahuje sušenú šťavu z mladých výhonkov, ktoré lepok zatiaľ neobsahujú.

blendea supergreens produkt
Kliknite na obrázok a čítajte o podrobnom zložení a účinkoch.

Mlieko

Mlieko môže byť problematické z 2 dôvodov – tuk môže spôsobiť hnačku a tiež to, že mnoho ľudí trpiacich IBS trpí zároveň aj intoleranciou laktózy. Pokiaľ mlieko z jedálnička vyradíte úplne, spýtajte sa svojho doktora, či nepotrebujete dopĺňať vápnik z iných zdrojov.

Pražené jedlo

Pražené jedlo je veľmi ťažké na trávenie, konzumujte ho teda iba v skutočne malej miere. Zdravšou možnosťou je pomalé pečenie, dusenie a varenie.

Strukoviny

Aj keď sú strukoviny skvelým zdrojom rastlinných bielkovín a vlákniny, môžu mať za následok symptómy IBS.

Kofeínové nápoje

Stimulujúci účinok kofeínu na črevá môže viesť u hnačke. Kofeín, sódovky a energetické drinky môžu vyvolávať IBS.

Vysoko spracované potraviny

Často obsahujú prídavné látky a konzervanty, ktoré môžu IBS vyvolávať. Veľké množstvo vysoko spracovaných potravín a mrazených hotových jedál je navyše pražené alebo má vysoký obsah tuku.

Sladidlá bez cukru

“Bez cukru” neznamená zdravé, zvlášť čo sa syndrómu dráždivého čreva týka. Tieto sladidlá obsahujú sukralózu, acesulfám draselný a aspartam, ktoré vaše telo veľmi ťažko absorbuje. Nájdete ich v sladkostiach bez cukru, žuvačkách, diétnych drinkoch aj v ústnej vode. Vždy dôkladne čítajte zloženie všetkých výrobkov “bez cukru”.

Čokoláda

Čokoláda obsahuje kofeín a veľké množstvo cukru. Ľudia s IBS väčšinou lepšie znášajú vegánsku verziu čokolády.

Alkohol

Alkoholické nápoje sú spúšťačom syndrómu dráždivého čreva veľmi často. Pivo navyše často obsahuje lepok, víno a drinky cukor. Vyberajte si pivá bez lepku a drinky len s perlivou vodou, bez umelých sladidiel a pridaného cukru.

Cesnak a cibuľa

Cesnak a cibuľa sú pre organizmus ťažké na trávenie, čo spôsobuje plyn a kŕče. Spúšťačom IBS môžu byť surové aj varené.

cesnak a cibuľa nevhodné pri syndróme dráždivého čreva
Sušený cesnak býva spúšťačom IBS ešte častejšie než čerstvý

Brokolica a karfiol

Brokolica a karfiol sú na trávenie tiež zložité. Aj u ľudí bez syndrómu dráždivého čreva často vyvolávajú plynatosť a zápchu.

Lieky na syndróm dráždivého čreva

Pokiaľ sa vaše príznaky nezlepšia za pomoci domácej liečby (zmena jedálnička a životného štýlu), doktor vám môže predpísať lieky.

Každý človek na lieky reaguje inak, takže sa s vašim lekárom budete musieť porozhliadnuť po najlepšom lieku práve pre vás.

Ako aj u všetkých ostatných liekov, pri zvažovaní užívania liekov nových je nutné vášho lekára informovať o tom, čo už užívate – vrátane bylinných doplnkov stravy a voľne predajných liekov. Vášmu lekárovi to pomôže vyhnúť sa liekom, ktoré by negatívne ovplyvnili účinok toho, ktorý už užívate.

Lieky na dráždivé črevo schválené U.S. Food and Drug Administration (FDA):

  • Alosetron hydrochloride (Lotronex) – pre IBS s hnačkou
  • Eluxadoline (Viberzi) – pre IBS s hnačkou
  • Lubiproston (Amitiza) – pro IBS so zápchou
  • Rifaximin (Xifaxan) – antibiotikum pre IBS s hnačkou

Niektoré lieky sa užívajú pre liečbu všetkých symptómov IBS, iné sa zameriavajú na špecifické príznaky. Používajú sa lieky pre kontrolu svalových kŕčov, proti zápche, hnačke, kŕčom, úzkostiam, tricyklické antidepresíva pre zmiernenie bolesti a antibiotiká. Mnohé z liekov sa užívajú iba pri zhoršení príznakov, nie denne.

Pre liečbu špecifických symptómov OBS sa užívajú:

  • antidepresíva (napríklad Prozac, Zoloft, Celexa)
  • lieky proti hnačke
  • lieky proti kŕčom (príklady prírodnej liečby: alkaloidy belladonna, hyoscyamin, mätový olej)
  • sekvestranty (keď lieky proti hnačkám nezaberajú, napřrklad cholestyramin a colesevelam)
  • doplnky stravy s vlákninou (pre zmiernenie zápchy)
  • preháňadlá (proti zápche, napríklad laktulóza, horečnaté mlieko a polyethylenglykol)
  • probiotiká

Pokiaľ je vaším hlavným príznakom zápcha, American College of Gastroenterology odporúča léčivá linaclotide a lubiproston.

Niektoré lieky na syndróm dráždivého čreva sú síce voľne predajné, dôrazne však odporúčame navštíviť praktického lekára a stav s ním konzultovať. Voľne predajné lieky môžu ovplyvňovať účinok ďalších liekov, ktoré beriete, alebo negatívne pôsobiť na váš zdravotní stav.

voľne predajné lieky na dráždivé črevo
Voľne predajné lieky môžu veľmi ľahko váš stav nepríjemne zhoršiť

Čo spôsobuje syndróm dráždivého čreva?

Aj keď existuje mnoho spôsobov úľavy a liečby syndrómu dráždivého čreva, jeho skutočná príčina ostáva neznáma. Možnými príčinami sú príliš citlivé črevá alebo imunitný systém.

Postinfekčný syndróm dráždivého čreva spôsobujú predošlé bakteriálne infekcie gastrointestinálneho traktu.

Rozmanité možné príčiny IBS robia prevenciu veľmi obtiažnu.

Fyzické procesy spojené s IBS sa môžu líšiť tiež, najčastejšie sa ale skladajú z:

  • spomalené alebo kŕčovité pohyby hrubého čreva spôsobujúce bolestivé kŕče
  • abnormálne hladiny serotonínu v hrubom čreve s vplyvom na pohyby čriev a vyprázdňovanie
  • mierna celiakia poškodzujúca črevá a spôsobujúca DČ

Spúšťače syndrómu dráždivého čreva

Pre mnohých ľudí je kľúčom ku zvládnutiu príznakov IBS vyhnúť sa jeho spúšťačom. Tým môžu byť určité potraviny alebo stres a úzkosti.

Bežným spúšťačom u množstva ľudí sú určité jedlá. Niektoré z nich na vás môžu mať väčší vplyv než iné. Určiť, ktoré potraviny sú práve vaším spúšťačom, vám môže pomôcť písanie si potravinového denníku.

Pomôcť vám môže tiež vopred rozpoznať situácie, ktoré u vás zvyšujú úroveň stresu a úzkosti. Vďaka tomu budete mať viac času vyhnúť sa takým situáciám alebo si vytvoriť stratégiu pre ich obmedzenie.

Lektorka Denisa Pahrová vás naučí lekciu hormonálnej jógy proti nafúknutému bruchu

Dráždivé črevo a stres

Automatické pohyby a pohyblivosť tráviaceho systému sú do značnej miery riedené nervovým systémom. Stres môže mať vplyv na vaše nervy, čím sa váš tráviaci systém môže stať príliš aktívny.

Pokiaľ trpíte IBS, vaše črevo môže byť precitlivelé aj na mierne narušenie tráviaceho systému. Predpokladá sa, že IBS ovlpyvňuje aj imunitný systém, na ktorý má stres vplyv.

Odpočívajte, cvičte. Vyskúšajte jógu, meditáciu, tai chi, píšte si blog, čítajte. Pocity stresu a tlaku môže zmierniť už 15 minút denne iba pre seba. Pomôcť vám môže aj terapeut – rozpoznať stresory vo vašom živote a naučiť vás, ako sa s nimi vysporiadať.

Lekcia protistresovej jógy s Denisou

Dráždivé črevo a cigarety

Ďalšou dôležitou zmenou pri živote s IBS je prestať fajčiť. Fajčenie cigariet alebo ich náhrad totiž môže vaše črevá dráždiť.

dráždivé črevo a cigarety
Prestať fajčiť nie je priaznivé len pre vaše celkové zdravie, môže vám to pomôcť aj so symptómami DČ

Syndróm dráždivého čreva a chudnutie

DT nemá vplyv na váhu u každého bezpodmienečne. Môže však viesť k úbytku telesnej hmotnosti, pokiaľ v snahe vyhnúť sa príznakom nebudete dostatočne jesť. Kŕče môžu byť častejšie hneď po jedle.

Pokiaľ je vaším príznakom častá hnačka, vaše telo nemusí zo stravy prijímať dostatok živín. Výsledkom toho všetkého môže vaša váha klesnúť.

Naši zákazníci najčastejšie chvália, že sa im vďaka SUPERGREENS napravilo trávenie

Vysoký obsah vlákniny v mladej pšenici a ďalších zložkách SUPERGREENS čistia tráviacu sústavu a tým pozitívne ovplyvňujú celý proces trávenia. Prínos poznáte hlavne pokiaľ vás trápia časté hnačky, nadúvanie alebo zápchy.

blendea supergreens produkt
Namiesto sľubov si prečítajte recenzie našich zákazníkov alebo SUPERGREENS rovno vyskúšajte na vlastných črevách. Výsledky pravidelného užívania na seba nenechajú dlho čakať.

Syndróm dráždivého čreva s hnačkou

Hnačkovitý syndróm dráždivého čreva je špecifickou formou. Ovplyvňuje hlavne vaše hrubé črevo. Bežné príznaky hnačkovitého IBS sú časté stolice a nevoľnosť. Niektorí ľudia trpiaci touto formou občas nad vyprázdňovaním strácajú kontrolu.

Hnačkovitá forma sa prejavuje vyprázdňovaním niekoľkokrát denne a ich naliehavou potrebou.

Syndróm dráždivého čreva o zápchou

Zápchovitá forma syndrómu dráždivého čreva typicky postihuje dospievajúcich a mladých dospelých. Najbežnejšími prejavmi je zápcha, tvrdá a menej častá stolica. Chronická zápcha môže viesť k hemoroidom, análnym trhlinám (fisúram) a fekálnym impakciám.

Zápchovitá forma sa prejavuje:

  • potrebou námahy a tlačenia pri vyprázdňovaní
  • menej než 4 stolice týždenne
  • tvrdá, suchá, hrudkovitá stolica

Skúsenosti s dráždivým črevom

*Skúsenosti sme prevzali z českých diskusných fór a komentárov.

diskuse dráždivý tračník
diskuse dráždivý tračník
diskuse dráždivý tračník
diskuse dráždivý tračník
diskuse dráždivý tračník
diskuse dráždivý tračník
diskuse dráždivý tračník
diskuse dráždivý tračník
diskuse dráždivý tračník
diskuse dráždivý tračník

Co si o dráždivom čreve zapamätať? (SLOVO AUTORKY)

Ak sa stretnete s pretrvávajúcimi bolesťami brucha, nadúvaním, plynatosťou, hnačkou, zápchou alebo hlienom v stolici, zájdite k lekárovi. Môžu to byť príznaky syndrómu dráždivého čreva, ktorý môže mať vplyv na vaše hrubé črevo. Spôsobovať ho môže napríklad aj infekcia alebo rakovina čriev.

Váš doktor určí príčinu a liečebný plán. Pokiaľ trpíte IBS, symptómy môžete v ideálnom prípade zmierniť jednoduchými zmenami životného štýlu a jedálničku. Podľa National Institutes of Health by ste mali piť dostatok tekutín, pravidelne cvičiť a znížiť príjem kofeínu.

Doktor vám môže naordinovať lieky, doplnky stravy a ďalšie liečebné postupy.

Soňa Valová

Pokiaľ ma práve nezastihnete s jedlom v ruke, nájdete ma na jóge alebo na prechádzke v prírode s mojím psíkom Benym. Moja myseľ je bezodná studnica nových nápadov a neustále lačnie po nových poznatkoch a zážitkoch. Rada pripravujem jedlá, ktoré sú chutné a zároveň dobré pre moje telo :)

6 odpovedí na “Syndróm dráždivého čreva: Prejavy, babské rady a skúsenosti s liečbou”

  1. Prosim vas skusal niekto feklanu transpantaciu na syndrom drazdiveho creva pomohlo vam to ja som uz zufal neda sa mi takto zit a fungovat stale len na wc byt najhorsie ranne hodiny????

    • Dobrý deň, o tejto metóde bohužiaľ nemáme žiadne informácie ani skúsenosti s ňou. Niektoré zdroje ju uvádzajú ako jednu z možností, ale iné ju vyhodnocujú ako riskantnú a neodporúčajú ju. Na Vašom mieste by som otázku smeroval priamo na lekára, ktorý Vám SDČ diagnostikoval. Ten má prehľad o Vašom zdravotnom stave, takže vie zvážiť, či by transplantácia bola alebo nebola vhodná a bezpečná. Určite sa nesnažte na zákrok dostať sama, pokiaľ Vám ho neodobrí Váš ošetrujúci lekár.
      https://www.medicalnewstoday.com/articles/325128
      Ľutujem, že som neporadil lepšie, ale v tejto veci nemám žiadne znalosti.
      Prajeme veľa zdravia.

  2. Mávam hnačky len doobeda a to max 3x niekedy len 2x Nemám nejaké vážne bolestí keby som ich mal okamžite letím do nemocnice pretože pred 8 rokmi mi odobrali tenké črevo 70 cm tak by som sa bal .. Bral som vlákninu stolica sa upravila ale začali divne pocity a diskonfort na žalúdku . Tak som sa rozhodol viac prírodnej vlákniny dať do stravy a teraz to mam tak že doobeda max 2 až 3 hnačky . Potom večer je normálna stolica čo je divne ( bez krvi dobra farba pevná aj tvar ma dobrý.. začal som to riešiť keď som hlavne cez leto mával dosť hnačky . Bol som u doktora ten urobil krvne testy a poslal ma na sono . Tam my zistili minimálne zväčšenie pečene . Doktor mi predpísal Sylimarin 140 . že vraj to môže tie hnačky byť aj tým že pečeň sa snaží čistiť je to tak ? . Inak musím povedať že sem tam ma pichne v črevách a viem že pôjdem na stolicu je to normálne ?

    • Dobrý den, pán Kubalík.
      Áno, je možné, že hnačka vzniká aj kvôli nejakému problému s funkciou pečene. Bohužiaľ Vám neviem bližsie poradiť, pretože pečeň je životne dôležitý orgán a potrebuje dôsledné vyšetrenie a rôzne testy, ktoré sa takto cez internetovú diskusiu nedajú spraviť.
      Odporúčam preto zájsť na komplexnejšie vyšetrenie pečene (a nie iba sono, ktoré zisťuje jej veľkosť a tvar, prípadné zápaly a podozrivé útvary). Spýtajte sa na možnosti obvodného lekára, prípadne kontaktujte priamo hepatológa (špecialista na zdravie pečene) alebo gastroenterológa (špecialista na choroby tráviaceho traktu)
      Ľutujem, že som neporadil lepšie. Každopádne prajem pekný deň a pevné zdravie.

  3. Dobrý deň, potrebovala by som radu ako mam začať alebo nejakú skúsenosť čo vám pomohlo na SDČ. Každé ráno deno denne mam problemy s wc. Ráno keď sa zobudím je to pol hodinu vpohode, aj keď brucho mam nafuknute stale a po pol hodine mi začnú krče a už letím na wc. A takto sa to opakuje celý deň, skoro stále keď vyjdem z wc mám pocit akoby mi ešte stale trebalo ísť na wc no keď to spravím nič mi nejde no brucho ma aj tak boli, je nafúknuté a mam krče, niektoré dni je to lepšie no potom sa to opäť vráti. Môj doktor mi povedal že sa mám s tým naučiť žiť, ale ako čítam na internete tak sa do dá liečiť, nie úplne ale dá sa aspoň z časti predísť všetkým tým ťažkostiam. Zatiaľ som nevysadila žiadne jedlo.

    • Dobrý deň, Sofia.
      Prečítajte si, prosím, celý článok, ktorý ste komentovala. Z pohľadu redakcie bohužiaľ nemáme čo doplniť. Všetky vedomosti sme do neho zhrnuli.
      K riešeniu Vás neposunul ani lekár, takže celá snaha ostáva iba na Vás. Určite začleňte do jedálnička viac probiotických potravín , zároveň prebiotických potravín, ktorými sa probiotické baktérie živia a snažte sa identifikovať, ktoré potraviny Vám nerobia dobre. Buď znížte ich konzumáciu alebo ich úplne vyčleňte.
      Ľutujem, že som neporadil lepšie, ale skutočne iba lekár má prehľad o Vašom zdravotnom stave a možných riešeniach.
      Prajem Vám pekný deň a čo najrýchlejšiu úľavu.
      Lukáš z blogu Blendea

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto veľa číta, veľa sa dozvie 🙂

Čítajte ďalšie užitočné články

Detoxikácia pľúc vám predĺži život. Ako pľúca vyčistiť a už nikdy nesiahnuť po cigarete?

08.09.2021

Konečne ste spravili ten veľký krok správnym smerom – rozhodli ste sa prestať fajčiť a zahodili ste svoju poslednú cigaretu. Tým to však nekončí a k víťazstvu v podobe zdravého tela a čistých pľúc je ešte ďaleko. Poradíme vám, ako pľúca zanesené od fajčenia vyčistiť a čo všetko vás ešte môže čakať na ceste za zdravými pľúcami.

Čítať celý článok

Afty v ústach, na jazyku a v krku: Najrychlejšia liečba, 12 babských rád a prevencia

01.09.2021

Afty v ústnej dutine a na jazyku zrejme poznáte veľmi dobre a dobre teda viete, aké sú bolestivé a nepríjemné. Ihneď skúste týchto 12 babských rád. Uľaví sa vám.

Čítať celý článok

Hormonálna jóga je prospešná pre ženy aj mužov. Toto sú cviky pre jednoduchý začiatok ‍♀️ ‍♂️

25.08.2021

Trápia vás menštruačné problémy alebo zmeny nálad? Máte znížené libido? Ste diabetik? Odpovedali ste si na niektorú z tých otázok kladne? Tak čítajte ďalej, hormonálna joga vám totiž môže pomôcť.

Čítať celý článok

6 vplyvov kradnúcich vlasom pevnosť, lesk, objem a krásu. Ako ich poraziť?

18.08.2021

S našimi vlasmi by sme nemali bojovať. Mali by byť našou ozdobou, našou korunou. Nie vždy sa nám ale podarí odísť z domu s dokonalou hrivou. Niekedy nás vlastne problémy s vlasmi môžu pekne potrápiť – či už ide o vypadávanie, lupiny alebo zničené pramienky a rozštiepené končeky. Poradím vám, ako docieliť zdravé a krásne […]

Čítať celý článok

Prerušovaný pôst – kompletný MANUÁL pre začiatočníkov

11.08.2021

Internetom sa šíri množstvo informácií o detoxikácii a chudnutí. Tiež ste si to všimli? Čím ďalej, tým viac začína byť populárna téma pôstov a ich rôznych verzií. My sa pozrieme na prerušovaný pôst. V rozsiahlom článku, ktorý je plný zahraničných zdrojov, štúdií i publikácií, sa dozviete: čo sú to pôsty všeobecne, čo presne je prerušovaný […]

Čítať celý článok

Riasa chlorella – podrobný prehľad potvrdených účinkov, dávkovania a bezpečnosti

30.06.2021

V podrobnom profile superpotraviny chlorella zistíte: ako presne vám chlorella môže zlepšiť zdravotný stav a kondíciu aké sú účinky chlorelly na chudnutie, krásu a vitalitu aký je kompletný výživový profil riasy chlorelly odkiaľ chlorella pochádza, ako sa pestuje a spracúva

Čítať celý článok

10 dostupných superpotravín, ktoré podporia zdravé, šťastné a bezpečné tehotenstvo ?

16.06.2021

Pre zdravý vývin plodu je dôležité, aby budúca mamička tehotenstvo prežívala v pokoji a zdraví ako po duševnej, tak aj fyzickej stránke. Zásadnú rolu okrem pohodového prostredia hrá vyvážený jedálniček obsahujúci všetky nevyhnutné živiny, vitamíny a minerály pre matku aj dieťa. V snahe dodať bábätku nevyhnutné živiny a neublížiť mu tehotné ženy podliehajú rôznym mýtom […]

Čítať celý článok

Maca peruánska – superpotravina pre skutočné posilnenie organizmu

09.06.2021

Jednou z najväčších výhod súčasného trhu, ktorú si doslova môžeme užívať do sýtosti, je pestrosť a hojnosť zdravých potravín. V dnešnej dobe môžeme svoje zdravie a kondíciu podporiť potravinami, o ktorých naši predkovia nemali ani tušenie.

Čítať celý článok

Železo: Zdroje v potravinách, účinky a časté prejavy nedostatku + ROZHOVOR so špecialistkou

26.05.2021

Ľudský organizmus je zložitým systémom, kde v jednom okamihu prebieha množstvo biochemických procesov. Skladá sa z mnohých rôznorodých buniek, orgánov a sústav, ktoré zabezpečujú jeho správne fungovanie. Predpokladom ku správnemu fungovaniu tela je zdravá strava. Tá je zdrojom základných živín a energie, ale tiež mikroživín, kam patrí aj železo. Dlhodobý nedostatok železa vedie k anémii […]

Čítať celý článok

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.