• Domov
 • Recepty
 • Blog
 • Maca peruánska – superpotravina pre skutočné posilnenie organizmu

Maca peruánska – superpotravina pre skutočné posilnenie organizmu

Jednou z najväčších výhod súčasného trhu, ktorú si doslova môžeme užívať do sýtosti, je pestrosť a hojnosť zdravých potravín. V dnešnej dobe môžeme svoje zdravie a kondíciu podporiť potravinami, o ktorých naši predkovia nemali ani tušenie.

Kedykoľvek si môžeme dať pochúťky z celého sveta a načerpať energiu zo superpotravín sľubujúcich celý rad prospešných účinkov.

Takou superpotravinou je aj Maca peruánska (odborne Lepidium meyenii, po slovensky aj maka), nazývaná tiež peruánsky ženšen alebo peruánská žerucha. Pre posilnenie organizmu príde vhod prakticky každému. A to zďaleka nesľubuje iba posilňujúce účinky. Čo všetko maka dokáže?

Čo je Maca peruánska (maka) a prečo je tak výnimočná?

Maca peruánska, latinsky Lepidium meynii Walp alebo Lepidium peruvianum Chacon, je vysokohorská rastlina juhoamerických Ánd. Nesie hneď niekoľko NAJ.

 • Je to jedna z najvýživnejších rastlín na svete, a vďaka tomu je aktuálne tiež jedna z najžiadanejších superpotravín.
 • Je to jedna z najstarších pestovaných rastlín, a tiež jedna z rastlín pestovaných v najvyššej nadmorskej výške.

Maka je príbuzná brokolice, karfiolu, kelu, kapusty, kalerábu a podobne. Na rozdiel od svojich príbuzných však táto rastlina rastie v extrémnych vysokohorských podmienkach.

Prirodzene sa vyskytuje vo výške presahujúcej 3 500 metrov nad morom, teda tam, kde väčšina rastlín nemá šancu na prežitie. Zvláda vysoké mrazy, ale aj ostrý slnečný žiar.

Dokáže sa prispôsobiť takým teplotným výkyvom, kedy denné teploty dosahujú až 20 stupňov Celzia a nočné klesajú až k mínus 10 stupňom. To nedokáže žiadna iná kultúrna rastlina.

Maca peruánska navyše zvláda aj nadmerné sucho. Radí sa medzi peruánske byliny, ktoré sa zákonite dostávajú do hľadáčikov ľudí zaujímajúcich sa o zdravý životný štýl.

Vyrábame pre vás kapsuly so 4 druhmi 100 % čistej maky priamo z Peru v BIO kvalite. Kapsuly užijete jednoducho, sú ľahko prehĺtateľné a nemusíte pripravovať žiadny nápoj ani zmes.

Kliknite na tlačido a prípadnú objednávku vám pošleme do 3 praovných dní.

Maca a podrobné zloženie

Maca peruánska ponúka vďaka mimoriadne zaujímavému zloženiu vysoké nutričné hodnoty. Obsahuje jednak vitamíny, jednak minerály, a tiež stopové prvky.

Je tiež zdrojom hodnotných bielkovín a s nimi aj dvadsiatich aminokyselín, z toho siedmich esenciálnych. Za pozornosť stojí tiež obsah rastlinných sterolov, trieslovín, saponínov, terpenoidov a v neposlednom rade vlákniny.

su_table]

Sušený prášok maky (sušenej rastliny, nie extraktu) podľa serveru Examine.com obsahuje:

 • 10,4 % vody
 • 10,2 – 16 % proteínov
 • 59 % sacharidov
 • 2,2 % tukov, z toho 10,1 % nasýtených, 52,7 % nenasýtených
 • 8,5 % vlákniny
V 100 g sušenej maky nájdeme aj vitamíny a minerály:

[/su_table]

VIETE, ŽE: Výnimočnosť koreňa maky spočíva aj v tom, že si svoju nutričnú hodnotu uchováva dlhé roky? Prášok z maky má prirodzene dlhodobú trvanlivosť.

Pre koho je maka užitočná?

V knihe Superfoods: Jídlo i medicína budoucnosti sa objavil zoznam problémov, kedy môže byť koreň maky užitočný. Je to napríklad anémia (chudokrvnosť), chronická únava, stres a depresie, podvýživa, problémy menopauzy, menštruačné problémy, zhoršená pamäť alebo dokonca tuberkulóza či rakovina žalúdka.

Liečba zdravotných problémov je samozrejme vždy v rukách lekára. Žiadna potravina ani superpotravina nie je natoľko zázračná, aby mohla sama o sebe liečiť.

Aj tak sa zdravé potraviny, obzvlášť superpotraviny a koreň maky oplatí konzumovať a to aj v dobe, kedy nie je všetko celkom v poriadku ako prevencia.

Je maka vhodná aj pre vás?

Pokiaľ váhate, odpovedzte si na týchto desatoro otázok. Pokiaľ aspoň jedenkrát odpoviete áno, bude užívanie maky užitočné aj pre vás. Pod preklikmi odkazujeme na odborné zdroje, ktoré uvedené účinky potvrdzujú.

 1. Cítite sa unavení a bez energie?
 2. Ste v strese a zahltení úlohami?
 3. Športujete a chcete zlepšiť svoju výkonnosť?
 4. Radi by ste zapracovali na svojej kondícii?
 5. Chcete schudnúť alebo udržať svalovú hmotu?
 6. Potrebujete povzbudiť svoje libido?
 7. Chystáte se počať dieťa?
 8. Hľadáte prírodné analgetikum?
 9. Zažívate psychickú nepohodu?
 10. Vyznávate pestrý a nutrične bohatý jedálniček?

4 prípady, kedy sa maca bude hodiť

Maka pre športovcov a vyťažených ľudí

Maka peruánska je obľúbenou potravinou športovcov. Funguje totiž ako bezpečný stimulant, pritom nejde o doping. Obsahuje prírodné steroly (sitosterol, kampesterol, ergosterol), ktoré dávajú priestor pre budovanie svalstva. Ide o tzv. bodybuilders v rýdzo prírodnej podobe.

Športovci macu vyhľadávajú tiež ako zdroj aminokyselín. Ide o obsah arginínu, ale predovšetkým aminokyselín s rozvetveným reťazcom BCAA – leucín, izoleucín a valín. BCAA majú priaznivo ovplyvňovať budovanie svalovej hmoty aj stratu tukov.

Vďaka cennému bioaktívnemu zloženiu má peruánska maka pozitívny vplyv na stavbu svalového aj kostrového systému. Nielenže podporuje budovanie svalovej hmoty, ale sa podieľa aj na pružnosti svalových vlákien.

Hodí sa po tréningu, pretože napomáha regenerácii, ale aj pred tréningom pre nabudenie výkonu. To potvrdzuje aj pilotná štúdia, kedy vytrvalostní cyklisti po dvoch týždňoch užívania maky zlepšili svoje výkony na 40kilometrovej trati. Závery tejto štúdie isto nejde zobecňovať, avšak ako obrázok praktických skúseností mnohé prezradí.

maca pre športovcov
Maca perfektne posilňuje svaly, kĺby a šľachy, čo ocenia športovci aj starší ľudia s pohybovými problémami.

Maca pre mužov

Nieto pochybností o tom, že k mužom patrie svaly. Každý muž tak istotne ocení priaznivý vplyv peruánskej macy na objem svalstva, o ktorom bola reč v predošlých odstavcoch. Maca však nepodporuje iba športové výkony, ale tiež plodnosť a výkony sexuálne.

Spomenutá štúdia sa nezaoberala iba vytrvalostnou cyklistikou, ale tiež libidom. Aj v tomto prípade potvrdila prospešné účinky užívania prášku z koreňa macy v podobe zvýšenia libida.

Ďalšia štúdia hovorí i o zlepšení sexuálnych funkcií mužov, a dokonca o podpore plodnosti. Aj vďaka tomu macu často nájdeme ako súčasť doplnkov pre páry túžiace po dieťati. Jej prospešné účinky súvisia aj so schopnosťou harmonizovať hormonálnu rovnováhu. To platí pre mužov aj pre ženy.

Maca pre ženy

Maca pre ženy prináša pozitívny efekt nie len ako prírodné afrodiziakum, ale tiež v dobe, kedy usilujú o počatie a chcú podporiť svoju plodnosť. Podľa niektorých vedcov je maca pre ženy užitočná tiež v období menopauzy, kedy tlmí jej negatívne prejavy.

Obecne maca napomáha dosiahnuť hormonálnu rovnováhu, ktorá je základnou podmienkou pre plodnosť, ale aj kvalitný sexuálny život v ktoromkoľvek veku. Beth M. Ley vo svojej knihe Maca!: Adaptogén a hormonálny regulátor macu vyzdvihuje ako celkom bezpečný prostriedok vyrovnávania hladiny hormónov. Tá totiž neobsahuje fytohormóny.

Peruánská maka povzbudzuje vlastné vylučovanie hormónov vo vnútri organizmu, ale iba toľko, koľko je potrebné pre hormonálnu rovnováhu.

V prípade užívania hormónov externe (či už prírodných alebo syntetických) môže dôjsť k tomu, že z nedostatku sa razom stane príliš vysoká hladina hormónov, čo pochopiteľne nie je žiaduce. To s macou nehrozí. S macou sa podľa Beth M. Ley rieši podstata problému, nie jeho prejavy.

S partnerom sme jedli macu asi 3 mesiace pred tým, než sme sa vôbec začali snažiť o počatie. A podarilo sa to hneď prvý mesiac. Snažili sme sa vytvoriť pre budúce dieťatko ideálne podmienky, takže som sa predtým ešte 3 mesiace čistila, jedla maku, pila kontryhel a ďalšie užitočné potraviny.pochvaľuje si mladá mamička na stránke emimino.cz
maca na plodnosť
Peruánska maca podporuje plodnosť a dopomôže k vytúženému bábätku.

Maca pri únave a v rekonvalescencii

Maca je užitočná pri oslabení organizmu. Pomáha v období, kedy človek prechádza nejakou liečbou a to tak, že podporuje mentálne zdravie.

Ocení ju aj ľudia trpiaci rôznymi neurózami alebo nespavosťou. Jej prospešné účinky na nervový systém sú dané obsahom vitamínov skupiny B. Týmto vitamínom sa obecne pripisuje priaznivý vplyv na nervy a mozgovú činnosť.

Maca obohatí jedálniček o prospešné látky, vďaka čomu príde vhod nie len pri oslabení organizmu, v rekonvalescencii, ale prakticky kedykoľvek.

Pre koho je maca vhodná?

 • maca je vhodná takmer pre každého, pozor by si mali dávať iba alergici
 • jej užívanie nie je obmedzené, je vhodná pre všetky generácie, pre deti a pre seniorov
 • zatiaľ jednoznačne nemožno povedať, ako je to s macou v tehotenstve

Nežiaduce účinky maky a kontraindikácie

Podľa serveru Drugs.com by sa užívaniu koreňa maky mali vyhnúť pacienti liečiaci sa s problémami štítnej žľazy.

Rizikovou skupinou budú obecne pacienti s hormonálnymi poruchami. Tí by sa o užívaní maky mali poradiť so svojím lekárom. Je celkom dosť možné, že ak maku užívajú v niektorom odporučenom liečive alebo v doplnku.

Obecne by pacienti trpiaci závažnými chorobami a užívajúci lieky mali dlhodobé užívanie netradičných potravín a suplementov konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

Zatiaľ nie sú známe žiadne kontraindikácie maky, resp. nie je dosť štúdií pre prehlásenie o kontraindikáciách. Maka sa považuje za bezpečnú potravinu bez negatívnych nežiaducich účinkov.

Pri nadmerných dávkach sa však nežiaduce účinky prejaviť môžu. Môžu mať podobu tráviacich problémov, problémov s koncentráciou, porúch spánku a pod.

Odporúčané denné dávkovanie

 • Odporúčaná denná dávka prášku z koreňa maky pre dospelú osobu je jedna čajová lyžička prášku, teda 5 – 7 gramov.
 • S užívaním sa odporúča začať postupne, najskôr s polovicou čajovej lyžičky prášku denne.
 • Najsilnejšie účinky sľubuje po niekoľkých týždňoch užívania.

Prášok z macy zapadne do vegánskeho aj vegetariánskeho jedálnička. Je prirodzene bezlepkový. Jedná sa o modernú superpotravinu, ktorá sa však vo svojej domovine spája i s tisícročnou históriou a starými indiánskymi legendami.

Maca v histórii a legendách

Maca je potravina indiánskych kmeňov žijúcich v drsných vysokohorských podmienkach. Už odpradávna im práve maca pomáha zvládať chlad a výkyvy počasia, nadmorskú výšku a s tým aj nedostatok kyslíka.

Podľa legiend dostali juhoamerickí indiáni maku od boha Virakoča. Ten im dal maku ako dar života nie len vlastného, ale aj života svojich potomkov.

Účinky maky tak súvisia so zdravím, kondíciou a dlhovekosťou, rovnako ako vitalitou a plodnosťou.

Už samotný názov rastliny odkazuje na jej pôsobenie, z jazyka peruánskych domorodcov sa dá preložiť ako „strava, ktorá posilňuje.“

Inde rastlinu nazývajú peruánsky ženšen, peruánska viagra alebo kráľovná Ánd. Čo si s takou kráľovnou počať tu na Slovensku? Odpoveď nájdete vo videu.

Užívanie a kuchynské využitie macy

U nás je maca dostupná hlavne ako prášok, menej často v podobe tabletiek, toboliek a podobne.

Tabletky majú výhodu v jednoduchom užívaní a skladovaní, prášok však zaručuje čisté zloženie bez aditív a plnidiel. Prášok má navyše široké kulinárske využitie.

Vo svojej domovine sa koreň maky konzumuje aj čerstvý. Dá sa piecť, dusiť, variť vo vode alebo mlieku.

Dá sa z neho spraviť puding, kaše, džem alebo pasta pripomínajúca indické čatní. Nachádza využitie dokonca aj pre prípravu kvaseného nápoja, ktorému sa hovorí Maca chicha.

V Južnej Amerike sa konzumujú aj listy maky, ktoré svojou pikantnou chuťou pripomínajú Žeruchu siatu alebo redkvičku.

U nás máme maku k dispozícii hlavne v podobe prášku zo sušeného koreňa, ale aj ten sa dá skvele využiť v kuchyni. Navyše ponúka jemnejšiu chuť.

Zatiaľ, čo surové plody sú typické síce sladkastou, ale pikantnou až štipľavou chuťou, prášok vyniká predovšetkým nápadnou karamelovou arómou.

Má sladkastú krémovú až maslovú chuť, ktorej však nechýbajú ostré tóny s intenzitou podľa konkrétneho druhu maky.

Maka vo vode aj v kombinácii s ďalšími superpotravinami

Prášok z maky stačí rozmiešať vo vode a chvíľu počkať, kým sa rozpustí. Získate tak posilňujúci nápoj, ktorý je vhodný hneď zrána na raňajky. Povzbudí na celý deň.

Prášok maka sa dá pripraviť aj ako nápoj založený na mlieku, ovocných či zeleninových šťavách. Hodí sa aj ako ingrediencia do smoothies.

Dôvodom je to, že funguje ako skvelý emulgátor. To znamená, že jednotlivé smoothie ingrediencie vrátane tvrdých orechov a semienok spája do jednotnej podoby a lahodnej, vláčnej konzistencie.

Prášok z maky sa ideálne kombinuje s ďalšími superpotravinami, napríklad semienkami chia v chia pudingu. Je vyzdvihovaná tiež kombinácia maca + pravá čokoláda, resp. kakao, možno aj vďaka tomu, že maca a kakao vzájomne násobia svoje afrodiziakálne účinky.

Maca sa dá pridať i do ovsených, ryžových, pšeničných kaší a pod. Využijete ju v raňajkových cereáliach a zdravých dezertoch.

Ako vyzerá maca peruánska?

Maca je nízka rastlina s výškou do 15 centimetrov. To jej uľahčuje zvládať podmienky, v ktorých žije.

Na okolné podmienky je prispôsobená celou stavbou tela s podlhovastými listami v prízemnej ružici a úzkym valcovitým dužinatým koreňom.

maca peruánska, hľuza

Koreň rastliny v sebe koncentruje vysoko výživné látky. Práve tie stoja za mimoriadnou odolnosťou a schopnosťou prežitia rastliny a práve tie sú dôvodom, prečo je maca tak prospešná aj pre nás ľudí.

Je zdrojom odolnosti a obranyschopnosti organizmu, kondície, vitality, vytrvalosti a potencie. Jej pôsobenie ocenia vrcholoví športovci, ale aj ľudia, ktorí jednoducho chcú využívať všetky možnosti svojho tela a chcú sa vo svojom tele cítiť dobre.

Koreň maca

Maka kvitne jemnými kvetmi krémovej farby a dáva plody v tvare luskov, ktoré nesú oválne, nezvykle ľahké semienka. Nie sú to však semienka, kvety ani listy, teda to, čo sa dá vidieť na prvý pohľad.

Je to predovšetkým hľuza a koreň, ktoré z tejto drobnej rastliny robia potravinu žiadanú po celom svete. Je to práve koreň maky, ktorý aktuálne patrí k najobľúbenejším superpotravinám pre ženy aj mužov.

Koreň peruánskej žeruchy má dĺžku do 20 cm a priemer od 2 do 10 cm. Pripomína známejšiu repu, farbou dužiny zemiaky.

Dužina hľuzy však nemusí byť iba svetložltá, v závislosti na konkrétnom druhu maky môže byť aj čisto biela, šedivá, ružová, červená, purpurová alebo dokonca fialová až čierna (Maca negra).

Zdravotné účinky koreňa macy

 • Maca je predovšetkým posilňujúcou potravinou. Posilňuje fyzickú a psychickú kondíciu, posilňuje obranyschopnosť organizmu. Posilňuje vytrvalosť a výkonnosť vrátane tej sexuálnej.
 • Maca sa užíva aj pre podporu plodnosti, a to ako pre mužov, tak pre ženy. Slúži ako podporný prostriedok pri liečbe neplodnosti mužov aj žien. Obľúbili si ju partnerské páry, ktoré chcú počítať ale dlhodobo sa to nedarí.
 • Maca je prospešná v náročných obdobiach, kedy potrebujeme fyzickú výkonnosť, psychickú odolnosť proti stresu alebo sa potýkame s únavou a pocitmi vyčerpanosti.
 • Vďaka obsiahnutým látkam podporuje rast svalovej hmoty a regeneráciu svalov. Ocenia ju profesionálni aj rekreační športovci.
 • Funguje jako adaptogén a pomáha všade tam, kde je to potrebné.

Maca ako adaptogén

Podobne ako lucuma, plody goji, rhodiola, morské riasy, funkčné huby a ďalšie superpotraviny a superbyliny je maca silným adaptogénom so schopnosťou harmonizovať organizmus.

Podieľa sa na hormonálnej rovnováhe, ale tiež správnej činnosti nervového systému, kardiovaskulárneho systému, svalového a kostrového systému.

Ide o potravinu, ktorá pomáha zvládať následky fyzického, chemického a biologického stresu tým, že zvyšuje celkovú odolnosť organizmu. Jednoducho umožňuje prispôsobenie sa organizmu špecifickým vonkajším podmienkam, ktoré sú pôvodcom stresu.definoval adaptogén už v roku 1947 ruský vedec Nikolai Lazarev

V roku 1968 Lazareva v definícii adaptogénu doplnili jeho kolegovia Israel I. Brekhman a I. V. Dardymov:

 • adaptogén nie je toxický, tzn. charakterizuje ho bezpečnosť používania
 • adaptogén vyvoláva odozvu v organizme, ktorá sa nedá presne špecifikovať – zvyšuje odolnosť voči najrôznejším stresorom fyzikálneho, chemického alebo biologického pôvodu
 • adaptogén má harmonizujúce pôsobenie na organizmus, nech už sú výkyvy rovnováhy spôsobené čímkoľvek

Maca ako adaptogén má komplexné pôsobenie na kondíciu ľudského organizmu, vďaka čomu sa tiež radí medzi superpotraviny. Superpotraviny sa oproti tým bežným potravinám pýšia vysokou nutričnou hodnotou a cenným zložením.

Nezabudnite, že sušený koreň 4 druhov peruánskej maky obsahujú kapsuly Blendea v 100 % BIO kvalite.

Doručíme vám ich do 3 dní a ihneď môžete čerpať z ich prospešných účinkov.

Redakcia Blendea.sk

Naše články Vám vždy pomôžu aj pokiaľ u nás nenakupujete. Na blogu sa venujeme častým zdravotným problémom a výživovým nedostatkom, ktoré produkty Blendea pomáhajú řiešiť. Čítajte o účinkoch superpotravín a základných zložkách stravy, zaujímavé a motivujúce rozhovory s výživovými špecialistami a športovcami. Zároveň vyvraciame časté mýty, ktoré môžu ľuďom uškodiť. Akékoľvek otázky Vám radi zodpovieme v komentároch alebo na maile info@blendea.sk. Ďakujeme, že nás čítate a nakupujete u nás :) Za celú redakciu zdraví Lukáš Chládek, šéfredaktor blogu Blendea.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Kto veľa číta, veľa sa dozvie 🙂

Čítajte ďalšie užitočné články

Syndróm dráždivého čreva: Prejavy, babské rady a skúsenosti s liečbou

30.09.2021

3 až 20 % Američanov zažije symptómy syndrómu dráždivého čreva (IBS – irritable bowel syndrome). Iba polovica z nich vyhľadá lekársku pomoc. Avšak správna diagnostika od lekára je pre úspešnú liečbu a úľavu kľúčová. Liek proti IBS neexistuje. S pomocou doktora sú šance na zlepšenie stavu vysoké. Dráždivé črevo patrí medzi najčastejšie ochorenia tráviacej trubice. […]

Čítať celý článok

Detoxikácia pľúc vám predĺži život. Ako pľúca vyčistiť a už nikdy nesiahnuť po cigarete?

08.09.2021

Konečne ste spravili ten veľký krok správnym smerom – rozhodli ste sa prestať fajčiť a zahodili ste svoju poslednú cigaretu. Tým to však nekončí a k víťazstvu v podobe zdravého tela a čistých pľúc je ešte ďaleko. Poradíme vám, ako pľúca zanesené od fajčenia vyčistiť a čo všetko vás ešte môže čakať na ceste za zdravými pľúcami.

Čítať celý článok

Afty v ústach, na jazyku a v krku: Najrychlejšia liečba, 12 babských rád a prevencia

01.09.2021

Afty v ústnej dutine a na jazyku zrejme poznáte veľmi dobre a dobre teda viete, aké sú bolestivé a nepríjemné. Ihneď skúste týchto 12 babských rád. Uľaví sa vám.

Čítať celý článok

Hormonálna jóga je prospešná pre ženy aj mužov. Toto sú cviky pre jednoduchý začiatok ‍♀️ ‍♂️

25.08.2021

Trápia vás menštruačné problémy alebo zmeny nálad? Máte znížené libido? Ste diabetik? Odpovedali ste si na niektorú z tých otázok kladne? Tak čítajte ďalej, hormonálna joga vám totiž môže pomôcť.

Čítať celý článok

6 vplyvov kradnúcich vlasom pevnosť, lesk, objem a krásu. Ako ich poraziť?

18.08.2021

S našimi vlasmi by sme nemali bojovať. Mali by byť našou ozdobou, našou korunou. Nie vždy sa nám ale podarí odísť z domu s dokonalou hrivou. Niekedy nás vlastne problémy s vlasmi môžu pekne potrápiť – či už ide o vypadávanie, lupiny alebo zničené pramienky a rozštiepené končeky. Poradím vám, ako docieliť zdravé a krásne […]

Čítať celý článok

Prerušovaný pôst – kompletný MANUÁL pre začiatočníkov

11.08.2021

Internetom sa šíri množstvo informácií o detoxikácii a chudnutí. Tiež ste si to všimli? Čím ďalej, tým viac začína byť populárna téma pôstov a ich rôznych verzií. My sa pozrieme na prerušovaný pôst. V rozsiahlom článku, ktorý je plný zahraničných zdrojov, štúdií i publikácií, sa dozviete: čo sú to pôsty všeobecne, čo presne je prerušovaný […]

Čítať celý článok

Riasa chlorella – podrobný prehľad potvrdených účinkov, dávkovania a bezpečnosti

30.06.2021

V podrobnom profile superpotraviny chlorella zistíte: ako presne vám chlorella môže zlepšiť zdravotný stav a kondíciu aké sú účinky chlorelly na chudnutie, krásu a vitalitu aký je kompletný výživový profil riasy chlorelly odkiaľ chlorella pochádza, ako sa pestuje a spracúva

Čítať celý článok

10 dostupných superpotravín, ktoré podporia zdravé, šťastné a bezpečné tehotenstvo ?

16.06.2021

Pre zdravý vývin plodu je dôležité, aby budúca mamička tehotenstvo prežívala v pokoji a zdraví ako po duševnej, tak aj fyzickej stránke. Zásadnú rolu okrem pohodového prostredia hrá vyvážený jedálniček obsahujúci všetky nevyhnutné živiny, vitamíny a minerály pre matku aj dieťa. V snahe dodať bábätku nevyhnutné živiny a neublížiť mu tehotné ženy podliehajú rôznym mýtom […]

Čítať celý článok

Železo: Zdroje v potravinách, účinky a časté prejavy nedostatku + ROZHOVOR so špecialistkou

26.05.2021

Ľudský organizmus je zložitým systémom, kde v jednom okamihu prebieha množstvo biochemických procesov. Skladá sa z mnohých rôznorodých buniek, orgánov a sústav, ktoré zabezpečujú jeho správne fungovanie. Predpokladom ku správnemu fungovaniu tela je zdravá strava. Tá je zdrojom základných živín a energie, ale tiež mikroživín, kam patrí aj železo. Dlhodobý nedostatok železa vedie k anémii […]

Čítať celý článok

Súbory cookie používame na správne fungovanie našej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a na analýzu návštevnosti. Informácie o používaní našej stránky tiež zdieľame s našimi sociálnymi médiami, reklamnými a analytickými partnermi.